bennygalea

DVD navigatie

199 posts in this topic

Daca ai cauta mai bine ai gasi cum sa-ti adaptezi monitorul de la navigatie pt. dvd, filme sau telvizor.

Oricum e cam absurd sa pui o intrebare fara sa te documentezi si apoi sa te revolti ca nu ti se raspunde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vai dar ce sfatos esti tu! vezi tu ceva concret pe aici in afara de un filmulet de pe you tube de prin anglia sau state cred? eu am cerut o solutie concreta. nu cred ca nu este nimeni pe forum care sa nu aibe harta ro sau o adaptare cu dvd, sunet si tot tacamul la ecranul de navigatie. ma gandeam sa rezolvam ceva nu doar sa scriem de pomana pagini intregi pe subiect.

P.S. oricum cred ca oricum iti place sa scrii ca sa folosesti "oricum" (precum vanghelie "care este").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum nu conteaza.

Oricum am cautat si nu am gasit de ceea ce ziceam (cand am intrat eu pe forum era cineva care explica cu fiecare detaliu cum a reusit sa vada tv pe diplay).

Oricum tu ai venit cu ceva solutii pe cand mie oricum imi place sa scriu aiurea.

Oricum tu stii ce vrei si oricum vrei tot tacamul.

Oricum harta pt. ro este desi oricum e slab dotata.

Oricum daca o vrei te duci si ti-o cumperi.

Oricum in situatia ,care este, mai bine pui intrebari si astepti sa ti se raspunda, oricum e mai usor decat sa faci , care este, mult prea greu.

PS. se pare ca oricum imi place sa folosesc cuvantul oricum, te deranjeaza?

ps2: oricum sa nu crezi ca m-am suparat si vreau sa-mi cer scuze daca am fost mai "direct" in celelalte posturi. M-am saturat de alte topicuri in care altii se cearta aiurea deci imi cer scuze si nu vreau sa devina un astfel de topic.  Cu harta pt. ro astept sa apara o varianta mult mai buna, eu personal.

Bafta in continuare si fara resentimente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci... harta pt. S40/V50/S60/S80/you-name-it pana in 2006 NU EXISTA ! Nici nu stiu / cred ca va aparea vreodata, asa ca poti renunta la asta... iar singura optiune pe care o stiu functionala pentru a putea vedea TV este cu un adaptor MelBus (google it)... Daca "@parola" va dori sa ne impartaseasca din nou modul de montare, i-am ramane recunoscatori... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

jrazvy, abia ai 7 mesaje pe acest forum si ai inceput sa torni adjective membrilor ?!  Hmmm.

Sper sa nu mai vad prea curind concluzii de genul :"Halal solidaritate!".

P.s. Relax, live your life in Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex. Si eu stiam la fel pentru ca de fiecare data cand am fost la reprezentanta am intrebat de dvd cu RO. Mi-au spus acelasi lucru ca si tine. Multumesc!

Pe de alta parte sunt unii care se baga in seama cu ce au auzit din auzite ca ar exista (dar foarte slaba). Vroiam sa vad daca: ori exista si nu vrea nimeni sa o arate (pentru ca de cumparat nu se gaseste desteptule!!!) ori nu exista.  Si m-am lamurit ca sunt zvonuri si ca nu exista pentru modelul meu. Asta era motivul pentru care am ascutit putin tonul, sa va sensibilizez. Scuze pentru cei bine intentionati!

Multumiri "parola" pentru filmulet. Din pacate e pe s60 la care din cate stiu este tv standard. Cel putin eu am 2 cunostinte cu s60 si pe ambele e tv.

Eu am incercat la un atelier specializat sa imi monteze un gadget cu dvd+tv+usb+card. Mi-au spus ca au un adaptor pentru a intra cu video in ecranul navi al masinii. Toata treaba vreo 2.000 ron. Problema e sunetul!! Nu merge decat cu un modulator FM. Si pentru ca stiu ca nu au o claritate super si unde mai pui ca iti mai intra cate un post de manele cand ti-e lumea mai draga, am renuntat.

Intrebarea mea e daca stie cineva o modalitate de a avea intrare pe boxe. Eu de exemplu am parrot. Asta nu e legat tot pe boxele in care reda cd-ul masinii?

PS @Matrixxx "Sa torn adjective"?! Cred ca e mult spus (desi cred ca "invective" ai vrut sa spui, nu?) M-am explicat mai sus si m-am scuzat fata de cei ce merita - asta insemnand majoritatea acestui forum. Mai sunt si unii care se simt cu musca pe caciula... Anyway, eu imi traiesc viata in vovo (27000km in 5 luni e ceva , nu), probabil de asta  si am decat 7 mesaje (Cu asta 8, dar cine le mai numara?! :D). Dar as fi mai relaxat si cu un dvd sau tv on board! ;)

Peace!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jrazvy  am inteles ca ai nevoie de un 2din sa montezi pe masina?cu dvb-t,nav,bluetooth,i-pod,aux,dual zone

Share this post


Link to post
Share on other sites

jrazvy, ma bucur ca ai incercat sa intelegi mesajul - desi in continuare vad ca l-ai facut "destept" si pe alex...

  Totusi, nu vad ce legatura are traitul in Volvo cu nr. de mesaje pe forum - mai ales cele care AJUTA propriu-zis aceasta comunitate.

Iar la urma urmei, invectivul este un adjectiv substantivizat - deci m-am exprimat conform DEX-ului .

  Ramine in picioare ce ti-am spus, mai ales prima parte - cea inainte de virgula :

                                Relax, live your life in Volvo.

  Peace si tie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.imiv.ca/cms/index.php?id=37

S60 nu are nativ TV, ci doar display. Adaugi TV tunner si adaptor mellbus ;) Configureaza pe link-ul de mai sus instalatia ta audio din masina si gasesti solutii. Eu de la ei mi-am cumparat tot ce am auxiliar Audio-Video pe masina......

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx Asa ai inteles tu ca pe Alex l-am facut "destept"!? Nu cred ca el m-a trimis sa cumpar dvd navi cu ro care nu exista! Si tu ai fi avocatul lui? Cred ca daca ar avea o problema mi-ar spune el. Mesajul meu e destul de clar si clarificativ. Dar am impresia ca tu te agati de orice ca sa lungesti discutia asta la nesfarsit. Cred ca vrei sa acumulezi cat mai multe mesaje sa ajungi master of the masters. O sa-ti scriu si eu un mesaj direct: GET A LIFE!

@Parola Iti multumesc, esti un tip de isprava care chiar da o mana de ajutor daca cineva vrea sa isi lamureasca anumite probleme legate de masinuta sa. Deocamdata nu stiu ce HU am. O sa intru la ei si o sa vad ce imi trebuie. Poate te mai deranjez apoi cu intrebari.

Din pacate trebuie sa pescuiesti in ape tulburi sa dai de cei ca el pentru ca sunt multi care se baga in seama sau vorbesc ''din carti''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba Matrixxxe ba, da-o dracu' de treaba,GET A LIFE si nu mai umbla asa cu prostii de-astea,stelute,mesaje,mastershi si altele.Baga-ti mintile in cap si cum zicea pe-aci pe undeva GET A LIFE!!! :D :D :D :D :D;D ;D

P.S.Si nu ma 'nerva ca ma apuc eu acum de trimis mesaje,sms-uri si mms-uri de o sa ajung master-ul of mastershi inaintea ta. ;)

Acum, draga jrazvy , Matrixx si Alex se stiu de ceva vreme asa ce le este foarte usor sa devina "avocati"  ;).Daca nu ma crezi hai diseara cu noi la intalnire si ai sa vezi despre ce este vorba.Hai sa ingropam securea razboiului((sunt destul de sigur ca ai sa te iei si de mine dupa postul asta)diseara, la o bere..fara alcool  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jrazvy, te astept la intilnire ca sa lamurim problemele in stilul Volvo - face 2 face.  :D

Dann, pe tine te iert  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A se specifica va rog ca problemele se rezolva "Volvo style" inseamna la o berula fara alcoale ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e - pentru cunoscatori  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin si eu cu raspunsul, desi cam tarziu (dar oricum inca un mesaj la numar he, he). @Daann multam de invitatie! Desi nu cunosc locatia si nu prea stau prin Buc. decat in week-end. Nu am de ce sa ma iau de tine; esti chiar simpatic! Unii de pe aici se iau de mine :D(asa e cand esti mic si ai putine mesaje.. dar o sa scriu mai mult sa fiu si eu master  :P) Cat despre Alex il cunosc si eu personal. E super baiat si ideea era ca nu m-as fi luat de el. Chiar ii sunt dator pentru niste lamuriri.

Asa ca la prima intrunire cand vin dau eu berea. Desi decat sa beau bere fara alcool... mai bine apa plata cu lamaie ;D.

Acum revenind la topic, eu doar vroiam sa ne lamurim anumite probleme legate de volvo pentru care unii "suferim". Si una ar fi navigatia pe care o tinem de mobila prin Romania. De aici a degenerat aiurea discutia. Si mie imi place bascalia, dar cred ca e mai bine sa o mutam la cafenea. Daca deschide cineva o discutie la obiect cred ca e frumos sa lamurim omul. Chiar daca uneori sunt subiecte care s-au mai discutat. Sunt unii nou-veniti pe site care nu au participat la discutii si sunt chiar si solutii noi la probleme vechi.

Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze ca te-am trimis sa-ti cumperi DVD pt. navigatie care tie nu-ti merge. Nu am stat sa vad ce masina ai .

DVD cu Romania exista http://www.volvocars.com/intl/salesandservices/maintenance/RTI/Pages/RTI_2007q2_MMM2.aspx

dar nu merg pe modelele vechi. Daca vrei sa mearga trebuie sa-ti faci update.

Pace out.

Dude, daca te uiti mai bine pe pagina respectiva vei vedea in dreapta tabelul in care sunt trecute modelele compatibile cu discul respectiv.

E de apreciat ca vrei sa ajuti dar inainte de a spune ceva fi si tu mai atent.

post-909-12877855695562_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dude, eu de ce mi-am cerut scuze? nu tocmai din cauza ca nu m-am uitat ce masina are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

as vrea si eu sa stiu daca pana urma a reusit cineva sa faca sa mearga un dvd sau tv tunner pe modelul din 2005. multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin eu putintel mai documentat ca sa mai "spargem un mit". Modificarile sugerate de parola nu merg pe modelul S40/V50. Adaptorul melbus (IMIV) nu merge pe acest model volvo. De specificat ca baietii din state au conceput melbus expres pentru volvo. Din pacate nu merge pe modelul nostru. Pentru lista completa de modele accesati site-ul lor. Asa ca ori speram sa scoata si pentru S40/V50, ori cautam altceva. Solutii ar trebui sa existe. Era un filmulet pe aici cu un V50 pe care avea dvd cu filme. Cred ca era tot de prin state sau canada. Totusi daca cineva are vreo solutie, noi cei interesati va asteptam sa o impartasiti. Speranta moare ultima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ca nici eu nu pot vedea filme si alte tampenii :)) desi am navigatie pe ea e full , dar am alte date pe sistemul de navigatie , dar filme in nici un caz nu merge  , cred ca in State se afla asa ceva am vazut si eu un clip pe unu care vedea filme pe sistemul asta , eu nu pot am incercat trebuie sa mai am ceva pe langa asta , ma rog nu stau sa vad filme in masina :)) ma duc naiba vad la DVD normal in casa daca e , masina e masina nu e casa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ultima sperantza este montarea unui 2DIN sau 1DIN,(dvd,mp3....,i-pod,rearcamera,sd-card,bluetooth,dvb-t,tv.analogica,radio cu DAB 32mem.,a/v in e out,dualzone,5.1dolby digital PROlogic II) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eheee multe de tot , voua va e drag , dar mie mi s-a luat :)) nu am unu in TIR ce imi mai trebuie si in Volvo  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@smarautz  asta se monteaza in locul cd-ului? sau in torpedou?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now