Guest

ACTA - Cenzura Internetului

67 posts in this topic

Si mai pe romaneste : JOS ACTA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai pe romaneste : JOS ACTA !

Hop si eu cu Iuli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte multi folosesc conturi Gmail , de curand fiecare a primit mesaje cu noile politici de confidentialitate pentru utilizatorii google . Is curios a citit cineva ?

Citam si marcam alea importantele :)

- For legal reasons

We will share personal information with companies, organizations or individuals outside of Google if we have a good-faith belief that access, use, preservation or disclosure of the information is reasonably necessary to:

- meet any applicable law, regulation, legal process or enforceable governmental request.

- enforce applicable Terms of Service, including investigation of potential violations.

- detect, prevent, or otherwise address fraud, security or technical issues.

- protect against harm to the rights, property or safety of Google, our users or the public as required or permitted by law.

So ...in concluzie, orice mail primiți pe Gmail, orice vedeți pe YouTube, orice căutați pe Google Search, orice pagină cu AdWords sau Google Analytics vizitați poate fi monitorizat de orice guvern sau orice companie face o cerere lui Google în care apare cuvântul ACTA.

Cat de curand voi sterge , conturile gmail , si voi folosi alt motor de cautare ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slutare... astazi am auzit si eu de aceasta organizatie ca sa ii zic asa ce nu face altceva decat sa impiedice dezvoltarea tarilor din europa.... vor sa monitorizeze orice misca dar eu unul cred ca nu va dura mult ptr ca fiecare om vrea sa aibe dreptul lui la privat... deci cand mai mairii internetului si motoarelor de cautare vor vedea ca raman fara utilizatori or sa renunte la acest ACTA....

Share this post


Link to post
Share on other sites

... vor vedea ca raman fara utilizatori or sa renunte la acest ACTA....

Deja atunci va fi prea tarziu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Editat:

Zack, am vazut si eu acel filmulet acum o zi sau doua , consider ca nu are nici o legatura cu topicul ce l-am creat , si in afara de asta , refuz ca pe acest topic/forum sa mai promovam prostia . Ca sunt prosti in tara , asta stim sigur, si eu , si tu , si toti cei de pe acest forum , dar nu are rost sa-i scoatem in fata ; ...asa ca , te rog vino cu ceva mai inteligent si la obiect .

(nimic personal)

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce consilieri are Basescu, dar incalca grav Constitutia!

"CAPITOLUL II

Drepturile şi libertăţile fundamentale

ARTICOLUL 28

Secretul corespondenţei

Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.

"

Scuzati expresia, dar s-a dus ca prostul in parlamentul UE si a subscris in nume propriu, ca in numele poporului roman NU. Constitutia este a Romanilor si nu o poate incalca un presedinte. Sau o poate, dar atunci nu mai reprezinta interesele poporului roman. Ma rog, asta daca nu e deja destul de clar pana acuma.....ca avem un presedinte si un guvern totalitar.

"

CAPITOLUL II

Drepturile şi libertăţile fundamentale

ARTICOLUL 47

Nivelul de trai

(1) Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent.

(2) Cetăţenii au dreptul la pensie, la concediu de maternitate plătit, la asistenţă medicală în unităţile sanitare de stat, la ajutor de şomaj şi la alte forme de asigurări sociale publice sau private, prevăzute de lege. Cetăţenii au dreptul şi la măsuri de asistenţă socială, potrivit legii."

Asta sa va reaminteasca cand a spus ca statul nu datoreaza nimic romanilor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit ca..tratatul nu va mai fi semnat de Romania!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice-ar face anonimii , guvernul usa vrea sa stie. Orice , de oriunde. Putin le pasa lor de drepturi sau ceva asemanator.

Nu le pasa nici macar de spiritul legii (contrafacerea). Internetul va fi controlat , pina la urma, legal. Acum e , oricum controlat, insa ilegal.

Sa nu credeti ca un furnizor de internet poate refuza sa incalce legea atunci cind guvernul usa ii cere date confidentiale.

Acum , doar incearca sa devina totul legal. Si va deveni asa cum vor ei. Indiferent de noi.

Noi trebe sa le ingreunam treaba cit putem mai mult !

Vor sa faca din oamenii europeni, ceea ce au facut deja cu poporul american : sa ne controleze, sa fim timpiti.

Am ramas cam singurii din lume (la europeni ma refer) care inca mai gindim....si sintem (cam) incontrolabili....

ps. abia astept reactii de peste ocean.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parlamentul European a respins în mod definitiv tratatul ACTA, anulând astfel posibilitatea ca Uniunea Europeană să ratifice acest acord internaţional controversat care, în opinia criticilor săi, ameninţă libertăţile individuale, în special cele legate de Internet.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper doar sa nu fie o victorie de moment ! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui să dăm şi scorul, să ştie lumea.

MEPs voted overwhelmingly against ACTA, with 478 votes against and only 39 in favor of it. There were 146 abstentions.

Putem afla şi votul României, click , si selectati Romania la tara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si , ia uitati cum s-a deghizat ACTA in CETA :iconpuke:

Aveti si o comparatie intre cele doua , ....oare s-au chinuit sa scrie iar? sau au dat copy / paste ?

:machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now