cipilika

am nevoie de sfaturi pentru un s60 2.4 d5 manual 2002

67 posts in this topic

vreau sa imi cumpar o un s60 diesel si vreau sa stiu care sunt belelele lor sau la ce anume sa fiu atent la el. eu pana acum am avut un s80 si de ceva timp doar s40 si v40 am schimbat.

vreau sa imi dati cateva sfaturi.ce consum are un model ca acesta?

va atasez si ceva poze de la masina care vreau so cumpar.

post-3294-0-50603600-1328479452_thumb.jp

post-3294-0-33025300-1328479454_thumb.jp

post-3294-0-71207000-1328479455_thumb.jp

post-3294-0-98183400-1328479456_thumb.jp

post-3294-0-49119800-1328479458_thumb.jp

post-3294-0-71444100-1328479459_thumb.jp

post-3294-0-33379400-1328479461_thumb.jp

post-3294-0-26325000-1328479463_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine dar are volanu pe partea gresita :D.

Probleme ar fi : injectoarele,volanta,ceva pe la turbina(parca),cate un tampon de la motor.IN rest este o masina buna,stabila,nu prea betiva.Ah..mai pica si ceasurile din cand in cand.

Consumul cred ca este in jur de 8 % pentru Iasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine dar are volanu pe partea gresita :D.

Probleme ar fi : injectoarele,volanta,ceva pe la turbina(parca),cate un tampon de la motor.IN rest este o masina buna,stabila,nu prea betiva.Ah..mai pica si ceasurile din cand in cand.

Consumul cred ca este in jur de 8 % pentru Iasi.

"lika2008" ce probleme au ceausurile? afisajele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut daca e din 2002 o sa se strice ceasurile . Eu am patit-o dar Bogdan G le-a resuscitat.

:hello2:

Iar stergatoarele de la faruri mai fac probleme dar se repara ,cel din dreapta a fost reparat ? iti functioneaza ? daca da merge schimbata pozitia , adica sa plece ca celalalt din stanga. Bafta

Consumul la mine este cam 7,5% chiar 8 % cu oras la greu, iarna cu heater dar la noi e mai liber ca la bucuresti dar daca faci furie cu ea iti va arata si 12 , 13 .

Oricum fata de ce iti arata cb mai aduni cam 0,6l la consum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa ti spun si eu ce am avut la al meu s60 tot volan pe dreapta dar eu sunt in anglia.

Sa te uiti la motor in partea din fata cum te uiti la motor in dreapta pe la far in jos daca e ulei e intercoolerul spart provlema des intalnita la s60 sau sa nu bata volanta se aude cand e rece motorul de obicei, verifica sa tina ambreiajul cat mai jos altfel e pe duca si sincer cam astea sunt marile probleme la s60 ca mai are si alte probleme tine si de intretinerea de care a avut parte.sincer eu o recomand e super masina de ex 525 diesel sau benzina nu iti stau in cale e confortabila consum mic si muzika belea in ea.ai grija ca in anglia se dau mile inapoi la greu.cat costa masina si cate mile are ?

Scuzati greselile gramaticale dar scriu de pe telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Daca iti asumi anumite riscuri pe care le poti avea cu o masina sh, merita. Trebuie sa iei in calcul ca cele descrise mai sus pot aparea pe orice masina sh. A mea e din 2006 si nu am avut probleme majore cu ea.

Chestii de intretinere si utilizare.

Nu am ce sa ii reprosez. Daca vanzatorul e cinstit si nu are km dati inapoi, nu ar trebui sa ai probleme majore.

E o masina confortabila, relaxanta pentru sofer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci probleme de mai sus sunt intalnite la mai multe masini adica la s60 ma refer.acum ca una din 1000 scapa fra probleme felicitari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neaparat

Trebuie sa iei in calcul ca sunt multe masini volvo insa pe un forum scriu doar cei care au probleme

Posibil ca asa sa fie dar totul sa tina de numar de km.

Nu a facut nimeni o statistica in ceea ce priveste aceste defecte. Sunt doar presupunerile noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu si varul meu stam in acceasi casa si el are s 60 canal meu si la amandoi sa dua intercoolerul la amandoi canta volanta si mici bube sunt asemanatoare dar nu trebuie sa fie la toate masinile repet

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa deci. am retinut.deci intercooler si volanta. masina dupa cum arata la interior nu prea pare sa fie obosita.

sper sa fie bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

140.000mile

Share this post


Link to post
Share on other sites

waw HEIMÐALLR mai bagat in boale.....sa inteleg ca is mai sensibile s60 decat batranul s80?

dar astea pe benzina sunt mai de incredere 2.0t sau 2.4 benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai Doc ca poate nimeri si o masina buna!Poa sa fie schimbate in mare parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi place ce se intampla aici ... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, stai că n-am zis că se strică toate. Ţi-am enumerat problemele cele mai frecvente (şi sigur nu mi le-am amintit pe toate).

Totuşi, pentru orientare, gândeşte-te că eu am avut probleme sau am constatat semne de uzură la a mea, care e D5 din 2004 după cum urmează: volanta (am schimbat-o, împreună cu ambreiajul), intercoolerul l-am schimbat, turbina am curăţat-o, rulmenţii alternatorului i-am schimbat, bujiile le-am schimbat, amortizoarele faţă le-am schimbat (împreună cu flanşele), bucşele faţă le-am schimbat, bucşele spate, împreună cu cele de la bara stabilizatoarele le schimb în primăvară, bieletele antiruliu le-am schimbat, ventilatorul de la motor s-a stricat, pompa lichidului de parbriz s-a ars, motoraşul de la uşiţa rezervorului l-am înlocuit, o parte din tampoanele motorului le-am schimbat, goarnele claxonului le-am schimbat, cutia de viteze (M56) am reparat-o (un sincron şi un pinion), ghidajele geamurilor le-am schimbat, ventilatorul climei s-a stricat (l-am reparat), sistemul de închidere al hayonului s-a stricat, s-a spart un burduf de la planetară, am schimbat capetele de bară, caseta de direcţie are sunete parazite (urmează să-i strâng acel şurub magic, să văd ce se întâmplă), servodirecţia nu merge bine când e fierbinte uleiul (pompa de servo se bate de ceasul morţii), scaunele din piele, ca cele din poze, se descos, chederele crapă. Astea sunt cele pe care mi le-am amintit, pe lângă rutină (distribuţie, filtre, ulei, ulei de transmisie, de servo, lichid de frână, discuri şi plăcuţe de frână ş.a.m.d.).

Maşina are 173000 km care par reali, n-am reuşit nici în ruptul capului să constat că nu sunt reali. Am descris cu altă ocazie, n-am chef să repet, că m-am prost-dispus amintindu-mi toate problemele... ;D

A, era să uit: maşina e foarte bună. N-o spun eu, o spune însăşi reprezentanţa Volvo, care s-au declarat impresionaţi, şi nu o dată, de cât e de bună maşina... ;D

Doc,daca te-as fi cunoscut mai devreme cu o juma' de an nu as mai fi luat a 2-a masina tot volvo! :) As fi trecut la vag ca sunt mai ieftine... (din toate punctele de vedere)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doc a facut un diagnostic complet si chirurgical, noi ca pacienti ignoram partile neesentiale (stergatoare, motorase, claxoane...) si ne concentram pe sigla aia frumoasa din bot. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati mai alungat un eventual viitor de S60. Felicitari. :(

Poate ar fi bine sa redenumiti forumul in antivolvo-club :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma, eşti culmea şi tu! Dacă maşinile sunt cu probleme, de ce să-l îndemnăm să-şi ia, numai ca să aibă Volvo? Ca să crape şi capra vecinului? ;D

Care e masina fiabila ?

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai asta e trist. Toate masinile sh au probleme dar nu cred ca sunt chiar asa catastrofale. Daca sunt un necunoscator si intru acum pe forum in ideea de a-mi cumpara un volvo S60 si citesc asta..... clar... uit de volvo.

Deh asta e...

Eu ma opresc aici. dar cu un gust amar si cu o intrebare.... asa de proaste sunt masinile volvo? :(

Seara buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut Opel, mai bătrân ca Volvo-ul şi n-am avut nici un sfert din câte probleme am avut cu Volvo-ul iar de cheltuit, nu cred că am cheltuit 1000 de euro cu întreţinerea lui, în patru ani, în timp ce cu Volvo am cheltuit lejer peste 5000, în mai puţin de doi ani...

OPEL. For life. ;D

Ok, dar spune-mi te rog :

Avea Opel-ul scaune incalzite ? ABS ? DSTC ? RTI ? Xenon ? CP\NM ? Confort-ul unui Volvo ? Whips ? Sips ? IC ? Senzori de ploae ? Dublu climatronic ? Stabilitatea lui Volvo ? Avea volanta cu masa dubla sau nu ? Ai prins ideea cred

Nu poti compara o masina de alta generatie si care iti ofera un sfert din dotarile unui Volvo la intretinere. Adica eu iau un Astra F din 92 1.4 benzina si trag de el 400 000 km fara sa bag un ban in el, chiar daca troncane, merge, dar nu am confort-ul si siguranta dintr-o masina post 2000.

Toti fac comparatii cu masini vechi din 90' toamna, dar daca i-ai muta din Volvo in Dacia 1310 nu le-ar mai conveni.

Absolut orice masina moderna cere bani ! Daca aveti impresia ca VW e mai fiabil, sau Merc, sau Audi sau alte cele va inselati amarnic.

Uite eu am un Opel acum ? Sa va spun cat de bune sunt masinile astea ? Mi-ar sari toti in cap ! Roskat stie povestea ! E din 2005 ca sa mentionez.

S60 e o masina foarte fiabila din pctul meu de vedere.

Ambreiajul + Volanta SUNT CONSUMABILE la orice marca si masina ! Nu sunt facute de Volvo, sunt facute de Luk Sachs si Valeo pentru toti producatorii auto.

200 000 km sau 5 - 8 ani - cam asta e termenul de viata considerand un regim de mers normal, impacati-va cu ideea.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cine isi mai aminteste: se punea aceeasi problema mai acu' 2 ani , ce cumparam masina sau sigla?De ce inclin sa cred ca generatiile mai vechi au fost mai zdravene? A mea haraie,maraie,zdroncane,are bordul plin de luminite, de zici ca-i naveta spatiala,iar sambata,dupa o noapte de arest fortat in Bucuresti( drumuri spre exterior inchise) tot a venit toata autostrada cu 150. Totusi destul de stresant la depasirea tirurilor, nu se vedea nimic,ma umpleau de apa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era din 2002 Opelul, avea câte ceva şi ăla, în general nu avea rahaturile pe care le are Volvo-ul degeaba, de genul scaune încălzite, RTI, DSTC, trapă.

Senzori de ploaie, xenon şi alte inutilităţi pentru femei n-are nici Volvo-ul, thank the f***ing lord! ;D

Nu e cazul la mine, încă, dar faptul că maşina nu vibrează datorită volantei duble dar vibrează din cauza tampoanelor vacuumatice sparte nu mă mângăie... ;D

Pai hai sa facem schimb :) Iti dau eu un Opel din 2005, clima, fara xenon, senzori de ploaie, scaune incalzite. rti, trapa :)) si nu are tampoane vacumatiice :)). Motor de 1.3, consuma putin ( comparativ cu un 4.4 V8 ) si nu vibreaza, ma rog, intri si tu in rezonanta odata cu vibratiile tractorasului si efectul se anuleaza reciproc, NUL, vibrezi odata cu masina :)).

NU are DSTC, are ABS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai spun un lucru. Atunci cand mi-am cumparat masina din germania (am fost eu dupa ea) am avut de ales intre doua. Doua masini foarte frumoase

Un S60 dotat cu de toate si un S60, chel, nici CD nu avea.

Cel dotat era mai vechi si mai ieftin, cel chel era mai nou si mai scump binisor. In schimb aratau la fel de bine si ingrijite ambele.

Pe cand stateam in cel dotat si il admiram... mi-a traznit un gand. "d-ne cate dotari are, ce frumos e, dar.... eu cumpar o masina pentru 4 ani poate mai mult, ce fac cand or sa inceapa sa cada? mai ales ca acum cumpar o masina veche deja"

Acum va intreb pe voi. Ce masina credeti ca am ales?

Nu imi pare rau de alegerea facuta si ma bucur la fel de comfort, siguranta si bucuria de a conduce un volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now