paunionutz

Scade turatia cand franez (uneori, nu mereu)

38 posts in this topic

Salutare,

La al meu S60, 2,4 benzina 140 hp, scade turatia cateodata, in momentul in care franez si masina se opreste la semafor (motorul nu se opreste). Scade pana la 4-500 rpm, dupa care mai fluctueaza de 2-3 ori si se stabilizeaza la normal. Ideea este ca nu face mereu ci doar cateodata (la 20-30 de opriri). Am incercat sa urmaresc si sa leg aceste fluctuatii, de ceva anume, insa nu gasesc nimic. La relanti, daca apas brusc, sau lin frana, nu se intampla nimic, sau daca tin mai mult timp apasata pedala, deasemenea nu se intampla nimic. Doar cand opresc undeva anume. Nu conteaza daca franez usor sau brusc, sau daca am circulat cu o anumita viteza, inainte de franare

Acum ceva timp, am facut o diagnoza si a iesit ca debitmetrul inregistreaza valori putin mai mici decat este normal. Am gasit altul de imprumut, insa face mai des cu acesta "nou". Am schimbat vacuumul care duce de la galerie la MAP sensor, am verificat restul vacuumurilor, insa toate par a fi la locul lor si fara probleme. Clapeta de acceleratie este curata si este in parametrii, conform testelor. Pe tester nu da nici o eroare, iar in bord deasemenea nu am nici o eroare. Daca ar mai fi vreun vacuum, care sa fie? Astept parerile voastre.

O seara minunata!

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fie de la benzina( de proasta calitate ori apa in ea)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

servofrana? membrana sparta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine face la fel cateodata.Nu mi-am dat seama de ce, dar si eu cred ca e de la benzina proasta sau de la senzorul de turatie(banuiesc eu).La mine facea cand veneam mai cu viteza (50-60 km/h) si opream brusc la semafor...atunci scadea turatia la turometru destul de mult , dupa care isi revenea.Mentionez ca franarea o faceam cu ambreajul apasat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verificati totusi membrana de la servofrana. Posibil sa fie putin rupta..... Nu cred ca dureaza foarte mult sa verificati etanseitatea ei.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am avut si eu problema asta acum 2-3 ani, varia foarte mult turatia la ralanti, uneori se oprea chiar si motorul. Solutia a fost sa curat clapeta de acceleratie si supapele unisens de pe circuitul de vacuum. Acum a inceput iarasi sa varieze turatia la ralanti, insa numai cand este motorul semiincalzit. Sa zicem intre 30-70 grade temperatura apei. Cel mai probabil este din cauza clapetei de acceleratie, a circuitului de vacuum sau a debitmetrului, cred eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa patesc si eu cateodata..si am diesel :help: Nu prea ma deranjeaza deoarece se inampla rar...dar oare care ar fi cauza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred ca are legatura cu membrana de la servo, pentru ca pe loc am apasat in toate felurile pe frana (si tare si incet, apasat putin sau indelung, brusc sau lin, mai multe pedale) si nu oscileaza de loc turatia. Cred a trebuia sa dea un semn la un moment dat, daca era membrana ciupita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred ca are legatura cu membrana de la servo, pentru ca pe loc am apasat in toate felurile pe frana (si tare si incet, apasat putin sau indelung, brusc sau lin, mai multe pedale) si nu oscileaza de loc turatia. Cred a trebuia sa dea un semn la un moment dat, daca era membrana ciupita.

Salut daca era ciupita membrana la servo ,pedala de la frana era tare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io cred ca e de la membrana. Asta ia din aer mai mult decit trebe si fara aer suficient scade turatia. (asta daca toti senzorii merg ok)

Ar trebui sa se si auda un fisiit ceva....daca asculti atent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca ar fi de la membrana....cam cat ar costa acea membrana si inlocuirea ei?

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se inlocuieste CU TOT cu ceea ce o imbraca, adica tulumba aceea neagra de servofrana.. Si costa undeva la 20-30 de milioane daca-mi amintesc bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io cred ca e de la membrana. Asta ia din aer mai mult decit trebe si fara aer suficient scade turatia. (asta daca toti senzorii merg ok)

Ar trebui sa se si auda un fisiit ceva....daca asculti atent.

Si pe loc de ce nu ia din aer? Caci am incercat toate variantele pe loc si nu se misca acul turometrului! Pedala de frana este la fel ca inainte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupunand ca e membrana: - e posibil sa fie doar foart putin rupta si de asta sa se comporte asa.

Pe vremea daciei mi se oprea motorul in momentul in care depaseam 80/h, in rest, functiona perfect.

3 luni m-am chinuit cu ea. Am schimbat carburator, delcou, bujii, am spalat rezervorul.... dupa 3 luni am incercat si asta. Am anulat servo si minune, puteam sa depasesc si eu alte masini.

Daca desfaceam carburatorul imediat cum se oprea motorul, nu gaseam strop de benzina in el.

Asta e motivul prin care ti-am sugerat sa verifici si servo de la frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Membrana nu e propriu-zis sparta, de obicei scapa pe linga ea si numai la depresiuni mai mari adica la incarcari mai mari ale motorului, la cerinta de putere.

La ralanti, chiar turata, e posibil sa nu scape nimic. O imbinare cedeaza , insa asa cum am zis, la depresiuni mai mari. Daca membrana ar fi sparta , sau imbinarea complet distrusa atunci s-ar simti oricind, si la ralanti. Oricum , e un inceput de sfirsit... cu timpul va face si la ralanti.Cine stie, eu nu ma pricep, poate se poate repara cumva, poate....

membrana poate scapa doar la frinare, doar la accelerare, sau in ambele cazuri. Primele simptome se simt de obicei cind frinezi tare dupa ce motorul a fost turat, apasind si pe ambreiaj. Atunci masina tinde sa nu mai poata sa-si mentina ralantiul o perioada scurta.

La dacie, se putea suspenda servo: blocai furtunul de depresiune, spargeai membrana definitiv ca sa nu se mai opuna frinarii, si ramineai cu frina normala, fara servo.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ce spui tu @iulirx, insa este ciudat ca nu pot lega treaba asta de franare puternica. Pot frana de la 100 km/h brusc, pana la oprire si sa nu faca, sau pot incetini usor de la 20 km/h si sa faca. De asta cred ca nu este servo frana. Nu face mereu si nici in aceleasi conditii de franare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu gresesc , parca se poate verifica la service daca tine sau nu la "vid" servofrina. (parca se putea utiliza chestia aia pentru verificat tampoanele motor). Nu sint sigur, dar o intrebare la service n-ar strica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut rost de tulumba aia neagra, de servofrana, impreuna cu pompa de frana si borcanasul de lichid de frana (deci tot ansamblul) mai putin ABS-ul......masina de pe care au provenit piesele a fost un Volvo v70, din 2002, motor 2,5 diesel si masina avea aprox.70.000 Km si era cu volanul pe partea stanga.Intrebarea mea este.....cum ar trebui sa pastrez aceste piese , sa nu se deterioreze ? sa demontez pompa de frana de pe tulumba acea neagra sau sau o las asa? si in borcanasul de lichid de frana sa las sa fie lichid de frana sa nu se usuce garniturile sau pot goli borcanasul acela sa nu mai fie deloc lichid in el? As vrea sa pastrez piesele acestea intro stare cat de buna, sa nu se deterioreze, poate voi avea nevoie de ele mai tarziu (desi sper sa nu fie cazul)

Multumesc. Eu sper ca potrivesc servofrana de pe masina aceea pe masina mea

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, masina de pe care am luat servofrana este dotata cu STC, iar a mea are DSTC.....oare potriveste servofrana de la una la alta...am vazut ca servofrana de la masina cu STc are un senzor, iar a mea are 2 senzori.Oare ar functiona acea servofrana la mine pe masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu merge.Iti trebuie servofrana cu DSTC in cazul tau.

Si eu patesc chestia cu turatia despre care vorbeste @paunionutz.La fel am clapeta curata,frana functioneaza perfect fara alte zgomote.Nu am ''sapat'' problema pentru ca nu prea am mai mers cu ea in ultimul timp.

Daca aflati ceva,sunt numai urechi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la mine scade turatia cand apas piciorul pe frana....si nu stiu care ar fi motivul. eu am un s80 2.5d 140cp automatic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi chiar nu aveti alte probleme si va legati de asta? Posesorii de 1.6D ce sa mai spuna cand la fiecare oprire la semafor le scade turatia si vibreaza toata masina ?

Este cel mai probabil de la clapeta pt ca si fara vacuum conectat la "tulumba" motorul tot merge, trage si nu trepideaza pt ca de asta are MAP senzor si de asta stie sa monitorizeze cat aer trece prin clapeta pt ca este un motor destept, doar are creier japonez . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul,chiar nu am alta problema la motorul benzinar.A fost prin toamna un termostat si de atunci nimic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am amintit de topicul asta si m-am gandit sa-l readuc la viata.

Eu tot nu mi-am dat seama de unde este problema asta. De atunci tot am schimbat si verificat diverse pe la masina, dar problema nu a disparut.

Deci, am eliminat din problema: clapeta de acceleratie, vacuumuri, supape servofrana, evap purge valve, garnitura clapeta acceleratie, bujii. Tot citind pe internet, am descoperit ca problema este destul de comuna, fiind si pe la colegii de "afara", insa nici ei nu au gasit o rezolvare, nici macar dupa ce au schimbat diverse piese

Share this post


Link to post
Share on other sites

insa nici ei nu au gasit o rezolvare, nici macar dupa ce au schimbat diverse piese

Vrei rezolvare? Schimba masina :D :D :D!!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now