asashy

Zgomot la rotirea volanului

10 posts in this topic

Va salut stimati posesori de Volvo...Acum cateva saptamani a venit un baiat sa-mi vada masina(in cazul unei eventuale vanzari). Dupa ce a stat la volan, cand am propus sa facem si o mica deplasare, am constatat un zgomot suparator la rotirea volanului si intr-o parte si in alta! Am ramas dezamagit, deoarece inainte nu se auzea nimic! Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? Zgomotul se aude in mod sigur din interiorul masinii! Astept parerile voastre!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai ai lichid servo.Verifica si pune-i ! Ai grija de care-i pui, nu toate au aceeasi culoare (rosie, verde, etc). uita-te in cartea masinii sa vezi de care iti trebe. Culori diferite = dezastru !

Ar fi bine sa verifici sa nu cumva sa piarda pe undeva, ca pui de pomana...

De la volan se aude mai greu ! :smile:

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomotul este un scartait suparator....Se aude destul de tare! Am sa verific si lichidul de servo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil s-a mişcat acea garnitură de pe coloana de direcţie. Se vede din interiorul maşinii. uită-te. Nu cumva auzi şi turbina mai bine, de când a apărut scârţâitul?

Nu are turbina...este 2435 benzina...Unde se afla mai exact garnitura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verificat astăzi lichidul de servo...în regulă, doar că are o culoare cam spălăcită...Bogdan G spunea că trebuie schimbat din 2 în 2 ani...cred ca ar fi bine să îl schimb şi eu....totuşi zgomotul de la ce ar putea fi?

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ridicata pe elevator o face tot la fel ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand nu are suficient lichid sau cand acesta si-a pierdut proprietatile, de la servo se aude ca un bazait. Scartaitul poate proveni, asa cum a zis si Heimdallr, de la frecarea axului volanului de vreun manson de caucic ori plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acel manşon de cauciuc se află în habitaclu, sub pedale. Poate e înţepenit rulmentul, încearcă să-l lubrefiezi un pic.

post-820-0-72294600-1332828230_thumb.jpgGR-247036.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare !

Zice bine HEIMDALLR.

Dupa niste luni de nefunctionare mi-a scartait reperul nr.13. Parca are un rulment si un inel de fixare.Stiu doar ca am fixat inelul si am dat cu un spray degripant unde mansonul venea pe ax (rulment-busa n-am desfacut).

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites
:hello2: Problema rezolvata!!! Intr-adevar am lubrefiat putin rulmentul aflat sub mansonul de cauciuc din habitaclu..Multumesc tuturor, in special lui HEIMDALLR si MORMAILA! :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now