ocean.race

XC60 cu Motor 2000 cmc diesel, 163pc, cutie automata, tractiune fata

38 posts in this topic

As vrea sa cumpar un XC60 cu aceasta motorizare si nu stiu daca acest motor face fata pe aceasta masina. Ce stiti si ce ma sfatuiti ? Merci anticipat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce vrei un SUV cu tractiune fata ?

Nu prea inteleg insa intrebarea ta, cum adica daca face fata motorul la masina ? Pai de ce nu ar face fata? XC60 D3/Drive este ceva mai rapid decat Q5 2.0TDI DAR mult mai lent decat X3 xDrive20D . Una peste alta este o masina sprintena .

Daca vrei masina numai pt look-ul de SUV atunci merge si varianta 2WD cu 163 CP .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! As vrea un SUV pentru ca este solid si safe ( pentru familie cu 2 copii ) dar l-as folosi mai mult in oras ( 90% ) si pe autostrada, de aceea m-am gandit ca nu mi-ar trebui 4x4 si am vazut ca exista aceasta varianta cu acest motor mai economic insa am vrut sa testez aceasta masina dar nu este posibil deoarece nu este disponibila pentru test si mai mult, cei de la Primus nu au vandut aceasta masina in Romania ( 2WD de 163 cai ). Prin urmare nu stiu ce sa zic...sa nu fie prea slab motorul pentru caroseria xc60 ?!

Ref. concurentii, adica Q5 si X3 , eu cred ca X3 sta mult mai bine cu cutia de viteze decat xc60, despre q5 nu stiu mare lucru ( nu am condus ).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fata de volvo xc 60, x3-ul cam zdrincina pe soselele noastre. E mai agil, intr-adevar, insa pentru copii mici si mamica , parca e prea dur...

N-ai nevoie de 4x4 in Romania , pentru mers in oras si in concediu.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ocean Race nu stiu de unde si pana unde faci tu conexiunile astea, XC60 2WD nu se cere asa ca este normal sa NU se vanda aceasta masina pt ca nu este mai economica, consumul mediu pt XC60 DRIVe este 5,7% si este identic cu XC60 D3 AWD iar legat de cutie atat X3 cat si XC60 folosesc o cutie de viteze fabricata de Getrag, ma indoiesc sincer ca cei de la Getrag fac un X rosu pe cutiile proaste si le trimit catre Volvo :D .

La 10,3 sec suta pot spune ca este o masina dinamica, iar intrebarea ta cu motorul prea slab este de ras, pai daca 163CP sunt prea putini pt XC60 cum se face ca tot 163CP avea primul XC90 D5 (2003-2006) ? Ala nu era prea slab desi avea 300kg in plus ?

Daca vrei cutie automata atunci se incurca putin lucrurile, consumul creste cu 2L, performantele scad usor.

Ca sa concluzionam, 163CP sunt deajuns pt XC60, motorul de 2L se poate modifica dar nu sare de 180CP pe cand D3-ul de 2.4L este D5-ul twin-turbo de 215CP care a fost detunat, cu un mic efort se poate face de ~240CP si ai o bestie sub capota iar consumul este acelasi . D5-ul de 2.4L @215CP, D3-ul AWD si DRIVe-ul de 2L au acelasi consum de 5,7% mediu, asadar la Volvo mai multi cp nu inseamna consum mai mare, pur si simplu motorul de 2L este ineficient asta nu inseamna ca este si puturos .

Recomandarea mea este XC60 D3 AWD manual facut ulterior la 240CP, este de vis .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ocean Race, cine ti-a spus tie de la Primus ca nu am vandut aceasta varianta de XC60 ? Sa-i rup eu capul. :smile: S-au vandut in Romania D3 DRIVe-uri si se vand in continuare. Ultimul l-am livrat acum vreo 4 luni, iar un coleg de al meu livreaza FWD pe XC60 intr-o veselie

Pentru un mers 90% in Bucuresti DRIVe-ul este ideal. Ai cuplu motor de 400 Nm intre 1500-2750 rpm

Daca vrei sa dezvoltam subiectul, da-mi un telefon la 0742.35.96.35

Best,

Horia

Edited by Godfather
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau vrei sa ii dam numele colegului care vinde tractiune fata pe banda rulanta ? :smile::):smile:

Prefer XC60 tractiune fata decat un suv din piata care se vinde tractiune spate :violent1:

Eu am masina de familie XC60 D3 AWD cutie automata, deci pune 80kg in plus la greutate si imi este suficient pentru o masina sigura, comoda si spatioasa pe care o conduc cu placere. Si gata cu reclama, hai sa o conduci si tu.

Ce masina ai cum cu ce motor? La ce alte masini te mai uiti/motorizari?

Buget?

Edited by andy.ro
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, inca o data : eu vorbesc despre un xc60 2000 cmc diesel, cutie automata, tractiune fata. Asta as vrea sa cumpar dar am dubii.

Am condus xc60 D3 AWD si va pot spune consumul real : 11,5 l mediu ( Bogdan G : sunt povesti 5,7 l ). Am condus si D5 AWD iar consumul real este de 13 l mediu. Godfather(Horia) si Andy.ro : sa inteleg ca vindeti Volvo ? Sigur ca vreau sa vad masina asta, daca se poate ( inca o data, mie mi s-a spus ca nu exista, ca nu s-a vandut in Romania ). Ce am mai vazut ? Honda crv, Mazda, RAV4, Outlander, BMW X3 si Audi Q3 si Q5.

Ce conduc eu ? Lexus RX 450 H . Ce caut ? O masina de familie ( 2 copii ) pe care o va conduce sotia cam 90% in oras si 10% pe autostrada.

Multumesc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, inca o data : eu vorbesc despre un xc60 2000 cmc diesel, cutie automata, tractiune fata. Asta as vrea sa cumpar dar am dubii.

Am condus xc60 D3 AWD si va pot spune consumul real : 11,5 l mediu ( Bogdan G : sunt povesti 5,7 l ). Am condus si D5 AWD iar consumul real este de 13 l mediu. Godfather(Horia) si Andy.ro : sa inteleg ca vindeti Volvo ? Sigur ca vreau sa vad masina asta, daca se poate ( inca o data, mie mi s-a spus ca nu exista, ca nu s-a vandut in Romania ). Ce am mai vazut ? Honda crv, Mazda, RAV4, Outlander, BMW X3 si Audi Q3 si Q5.

Ce conduc eu ? Lexus RX 450 H . Ce caut ? O masina de familie ( 2 copii ) pe care o va conduce sotia cam 90% in oras si 10% pe autostrada.

Multumesc.

Consumul meu real de bucuresti este 9.8. D3 AWD cutie automata. La drum lung se calculeaza in functie de viteza. la 160km/h pe autostrada e undeva la 9.5. La 80km/h e undeva la 5.7 cum spunea si Bogdan.

XC60 D3 tractiune fata se vinde in Romania, dar nu il avem la test drive pentru ca nu este cel mai cautat motor. Poate s-a comunicat gresit.

L-am condus o perioada si pot spune ca daca nu stii la ce sa te uiti la un 4x4 nu iti dai seama ca e tractiune fata. Cel mai apropiat termen de comparatie este V60 D3.

Din punct de vedere stabilitate chiar si la viteze de oras, Honda, Mazda, si Toyota nu fac masini ci carute.Nu au ce cauta in aceasta comparatie decat cu forma (SUV) si pretul lor. Adica nu poti sa compari ce iti ofera Volvo, Audi si Bmw. E ca si cum ai compara Lexus-ul tau cu un Rav 4.

Revenind la masini, am un prieten bun care conduce acelasi Lexus ca si tine si imi spune cu mana pe inima ca XC60ul se aseaza mai bine pe asfalt ca al lui.

Volvo iti ofera maximul de siguranta si confort pentru copii tai prin pachetul family care este unic in segment: Scaunele pentru copii sunt integrate in bancheta spate. Pentru utilitate cand nu ai nevoie de ele, bancheta spate este identica cu una fara pachet family. Scaunele copiilor se ridica pe doua nivele, astfel incat centura de siguranta sa ajunga peste pieptul copiilor si nu peste gat.

4f71c02b-5f03-408c-a4d5-21982aff0893.jpg

Tot in pachetul family ai si optiunea de siguranta electrica pentru usile spate. Este vorba de incuietoarea mecanica ce o accesezi cu cheia sau o surubelnita pentru a bloca deschiderea usilor din interior. Cu optiunea asta blochezi deschiderea printr-o apasare de buton si castigi "peace of mind".

Toate astea pentru 202Euro+TVA.

Confortul scaunelor din XC60 este mult superior concurentei premium si orice posesor de Volvo poate sa iti confirme asta.

City safety - standard:

Spatiu interior. Audi iese din discutie cu Q3 si Q5 pentru ca pentru doi copii + bagaje mai bine iti iei altceva (sau bare transversale si un THULE)

X3 este identic cu XC60 dar la noi este mai bine compartimentat decat la nemti. Dar la pretul unui X3 care este doar 4x4 si doar automat, ai un XC60 cu foarte multe jucarii pe el.

Pot sa continui daca vrei ... :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am XC60 FWD DRIVe. Nu am decat 2500km dar pana acum am doar lucruri bune de spus. Am luat masina de noua. Consumul mediu e pe la 8-9 insa am inteles ca mai scade dupa 15000km (cel putin asa spun alti posesori ai aceluiasi motor din afara). Am ales FWD pt ca circul numai pe asfalt. Am ales pachetul optional family pentru scaunele de copii integrate. Avand in vedere ca la volvo nu au perdelute optionale la geamurile din spate (cum sunt pe Altea XL de ex.) am comandat geamuri fumurii. Ca nivel de dotare e momentum plus inca cateva optionale. Asta deja depinde de ce doreste fiecare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andy.ro cum as putea vedea o masina din asta ? In proportie de 70% sunt convins de Volvo, am facut si o configuratie de VOR electric silver cu piele neagra, dar pana nu vad cum arata motorul asta nu prea pot balansa ceilalti 30%. Pune-ma in legatura cu un client care are deja si promit sa nu-l stresez prea tare.

Ref. consum : eu cred ca varianta asta oricum consuma mai putin decat masina ta, nu ?

Ref. scaune pt.copii : da, sunt de acord, ele pot fi utile dar au si un dezavantaj : bancheta e mai rigida si inconfortabila din cauza lor, am vazut asta; dar tinand cont ca noi nu stam in spate...

Tot legat de bancheta spate : asta mi se pare tot un neajuns : pozitia fixa, nu se poate inclina spatarul, stai prea drept.

Ref. cutia de viteze : poate sa spuna Bogdan ce vrea insa BMW-ul are sigur alta cutie ( mai rapida si mai silentioasa in orice caz ); dar nimeni nu-i perfect ;)

Salut Micu ! In sfarsit, gasesc pe cineva cu tipul asta de masina ! ai 2000 cmc diesel cu cutie automata sau manuala ?

Vad ca esti din Cluj ? Daca nu gasesc pe nimeni prin zona cu masina asta, am sa apelez la ajutorul tau; pe 11 mai voi fi in Cluj.

Apropo, Micu : cat te-a costat masina ? si de unde ai cumparat-o ? Merci

Salut Micu ! In sfarsit, gasesc pe cineva cu tipul asta de masina ! ai 2000 cmc diesel cu cutie automata sau manuala ?

Vad ca esti din Cluj ? Daca nu gasesc pe nimeni prin zona cu masina asta, am sa apelez la ajutorul tau; pe 11 mai voi fi in Cluj.

Apropo, Micu : cat te-a costat masina ? si de unde ai cumparat-o ? Merci

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a fost 34000EUR cu tot cu TVA (dupa negocieri si penalizari de intarziere, din diverse motive a venit cu 3 luni mai tarziu decat a promis fostul director de vanzari). Am luat-o de la Premium Cars din Cluj. Noua echipa de vanzari e mai buna, daca vrei iti dau datele de contact. E cu cutie de viteze manuala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Pe mine ma intereseaza una cu cutie automata, care evident va consuma asa cum am si vazut : in jur de 10-11 la suta si nicidecum 5,6 !

Deci esti multumit de motorul asta ? Cum ai obtinut pretul asta ? ...ca in lista lor de preturi, pretul de plecare este de 35063 fara TVA ( 43478 cu TVA )

Autoturism Volvo XC60 D3 VOR Ltd. - 6 speed automatic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt multumit de acest motor. Dar acest lucru e foarte subiectiv, depinde foarte mult de ce se asteapta fiecare de la masina si de stilu de condus. Am un vecin nemultumit de Q7 cu motor diesel de 4.2 pt ca l-a depasit la o liniuta unu cu un Porsche Cayene care avea cu 100CP mai mult.

Din cate stiu eu la cutie automata AWD e motorul D3 de 2.4 nu de 2.0. Ambele au 163 CP dar cel de 2.4 are cuplu mai mare.

Eu am obtinut un discount cam de 15 % fata de pretu de lista. Se incadreaza in marja pe care o ofera toti dealerii indiferent de marca. Mai mult se obtine numai daca e ceva promotie sustinuta si de importator/producator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, la mine nu se pune problema de viteza, ci daca face fata motorul de 2.0 pe caroseria de xc60. Da, exista 2.0, cutie automata, tractiune fata FWD, pe xc60 si exact asta ma intereseaza. Are cuplu 400.

Consumul meu real de bucuresti este 9.8. D3 AWD cutie automata. La drum lung se calculeaza in functie de viteza. la 160km/h pe autostrada e undeva la 9.5. La 80km/h e undeva la 5.7 cum spunea si Bogdan.

XC60 D3 tractiune fata se vinde in Romania, dar nu il avem la test drive pentru ca nu este cel mai cautat motor. Poate s-a comunicat gresit.

L-am condus o perioada si pot spune ca daca nu stii la ce sa te uiti la un 4x4 nu iti dai seama ca e tractiune fata. Cel mai apropiat termen de comparatie este V60 D3.

Din punct de vedere stabilitate chiar si la viteze de oras, Honda, Mazda, si Toyota nu fac masini ci carute.Nu au ce cauta in aceasta comparatie decat cu forma (SUV) si pretul lor. Adica nu poti sa compari ce iti ofera Volvo, Audi si Bmw. E ca si cum ai compara Lexus-ul tau cu un Rav 4.

Revenind la masini, am un prieten bun care conduce acelasi Lexus ca si tine si imi spune cu mana pe inima ca XC60ul se aseaza mai bine pe asfalt ca al lui.

Volvo iti ofera maximul de siguranta si confort pentru copii tai prin pachetul family care este unic in segment: Scaunele pentru copii sunt integrate in bancheta spate. Pentru utilitate cand nu ai nevoie de ele, bancheta spate este identica cu una fara pachet family. Scaunele copiilor se ridica pe doua nivele, astfel incat centura de siguranta sa ajunga peste pieptul copiilor si nu peste gat.

4f71c02b-5f03-408c-a4d5-21982aff0893.jpg

Tot in pachetul family ai si optiunea de siguranta electrica pentru usile spate. Este vorba de incuietoarea mecanica ce o accesezi cu cheia sau o surubelnita pentru a bloca deschiderea usilor din interior. Cu optiunea asta blochezi deschiderea printr-o apasare de buton si castigi "peace of mind".

Toate astea pentru 202Euro+TVA.

Confortul scaunelor din XC60 este mult superior concurentei premium si orice posesor de Volvo poate sa iti confirme asta.

City safety - standard:

http://youtu.be/LLj_bPsl7ZQ

Spatiu interior. Audi iese din discutie cu Q3 si Q5 pentru ca pentru doi copii + bagaje mai bine iti iei altceva (sau bare transversale si un THULE)

X3 este identic cu XC60 dar la noi este mai bine compartimentat decat la nemti. Dar la pretul unui X3 care este doar 4x4 si doar automat, ai un XC60 cu foarte multe jucarii pe el.

Pot sa continui daca vrei ... :smile:

Andy.ro AM INTELES CA NU SE MAI PRODUCE MASINA ASTA ANUL ASTA ?! DE CE ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andy Volvo zice 8.9% pt D3 AWD Geartronic asa ca 1L in plus pt un oras ca Bucurestiul este excelent . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu pot spune ca in ultimele 3-4 luni nu prea am iesit din Bucuresti si media consumului afisat este de 9.3 litri per 100km, pentru D3 AWD, cutie automata. Nici macar nu m-am "obosit" sa-l resetez de cand am luat masina (aniversez in curand 1 an). E adevarat ca stilul de condus spune multe, de la cum apesi acceleratia si pana la cum opresti masina (intentionat nu am spus cum franezi).

Consider ca pentru o masina de 1,8 tone, motor relativ mare (tinand cont de trendul de vremurile pe care le traim), fara alte tehnologii de recuperare a energiei, s.a.m.d. totul este in regula.

Cred ca motorul de pe varianta edrive, FWD, se adreseaza unui segment bine definit de clienti. De aici si cifrele de vanzari mai reduse, dar asta nu inseamna ca masina nu este buna, sau nu face fata motorul...ci cu siguranta este mai economic.

Bafta,

Dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

dan3ana : merci de info; da, ideea este de "value for money" , nu-mi iau 4x4 daca nu am nevoie de asta, mai bine imi pun diverse optionale in banii respectivi. Intr-adevar nu prea gasesc masina asta in Romania ( abia una am gasit pana acum, la Cluj, dar are cutie manuala ). Problema e ca cei de la Volvo spun acum ca nu mai pot prelua nicio comanda pentru ca sunt schimbari, se schimba modele, accesorizari, preturi, sau nu mai stiu ce si pana dupa 1 mai nu pot prelua comenzi...

Mi se pare un pic ciudat, totusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In fiecare an in perioada asta se inchide productia pe Model Year 12, si se deschide pe MY13. Se pot schimba multe, apar modele noi, apar motorizari noi (sau nu) si s-ar putea sa avem o motorizare care sa te intereseze :) dar nu e oficial inca... optionale noi , etc... Sunt multi producatori care adopta strategia asta. Zilele trecute ma interesam dupa un TV LCD de la samsung si mi s-a spus ca modelul care ma intereseaza nu se mai produce (scos din productie) si inlocuit cu modelul nou,productia incepand in mai .

Pentru noi este o rutina. Anul trecut in mai au alternat toate preturile inclusiv cele ale optionalelor cu 2-3 euro fiecare in sus sau in jos. Anul trecut diferenta de pret la model year change a fost de maxim 200 de euro la XC60 D3. Comparand mere MY2011 cu MY2012.

Lasa-mi un nr de telefon pe mesaj privat si un email si o sa te anunt cand e totul oficial.

Edited by andy.ro
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta pentru ca productia se face pe baza de planning, furnizorii fiind obligati sa se inscrie la noua politica si astfel mai invatam cum merge economia la altii si nu ne mai miram de cum merge la noi.

@ocean.race: am trecut si eu prin asta. Ia partea plina a paharului si anume vei avea o masina "ultimul model" pentru 1 an de zile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dan3ana : merci de info; da, ideea este de "value for money" , nu-mi iau 4x4 daca nu am nevoie de asta, mai bine imi pun diverse optionale in banii respectivi. Intr-adevar nu prea gasesc masina asta in Romania ( abia una am gasit pana acum, la Cluj, dar are cutie manuala ). Problema e ca cei de la Volvo spun acum ca nu mai pot prelua nicio comanda pentru ca sunt schimbari, se schimba modele, accesorizari, preturi, sau nu mai stiu ce si pana dupa 1 mai nu pot prelua comenzi...

Mi se pare un pic ciudat, totusi.

Dorinta ti-a fost ascultata. :)

https://www.media.volvocars.com/global/enhanced/en-gb/Media/Preview.aspx?mediaid=43313

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dorinta ti-a fost ascultata. :smile:

https://www.media.vo...x?mediaid=43313

Bravo frate, esti tare ! Merci !

Asta pentru ca productia se face pe baza de planning, furnizorii fiind obligati sa se inscrie la noua politica si astfel mai invatam cum merge economia la altii si nu ne mai miram de cum merge la noi.

@ocean.race: am trecut si eu prin asta. Ia partea plina a paharului si anume vei avea o masina "ultimul model" pentru 1 an de zile.

Salut ! Din pacate noutatile exclud start/stop pe xc60 !

New diesel with 136 hp

Volvo Car Corporation extends the diesel offer with a new entry-level 5-cylinder, 2.0-litre turbo diesel in the Volvo S60, V60, XC60, V70 and S80 models.

The engine, which has an output of 136 hp and maximum torque at 350 Nm, will be badged D3. The engine is available both with a manual and an automatic gearbox. All variants except the XC60 D3 with automatic gearbox have start/stop.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnilor vanzatori de Volvo,

Inca nu aveti preturi/modele sa vindeti ?!? Ce s-a intamplat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In fiecare an in perioada asta se inchide productia pe Model Year 12, si se deschide pe MY13. Se pot schimba multe, apar modele noi, apar motorizari noi (sau nu) si s-ar putea sa avem o motorizare care sa te intereseze :smile: dar nu e oficial inca... optionale noi , etc... Sunt multi producatori care adopta strategia asta. Zilele trecute ma interesam dupa un TV LCD de la samsung si mi s-a spus ca modelul care ma intereseaza nu se mai produce (scos din productie) si inlocuit cu modelul nou,productia incepand in mai .

Lasa-mi un nr de telefon pe mesaj privat si un email si o sa te anunt cand e totul oficial.

Avem preturi, avem modele, n-avem date de contact.

Edited by andy.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem preturi, avem modele, n-avem date de contact.

Andy, aveti de toate pe hartie :) dar nu si pe teren . Pot testa un xc60 cu motorul d3 136 cp ? Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now