Sign in to follow this  
Followers 0
maverick

Scartait la frane cu rotile bracate

6 posts in this topic

Cand merg in marsarier cu rotile bracate - de exemplu parchez cu spatele - si apas frana se aude un scartait la frane - pareri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mizez pe planetare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are 1 an si 25k km. In rest nu bate nu scartaie absolut nimic. La revizie in nov 2011 totul era perfect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu, sper sa nu gresesc, placutele sunt dintr-un material mai dur, si sunt proiectate sa le inlocuiesti la 60 tkm impreuna cu discurile. Banuiesc ca zgomotul de care zici apare cand faci gararea cu spatele, mai exact, dupa ce ai mers in fata, ai oprit, bagi in marsarier si cand ridici piciorul de pe frana, cand incer rotile sa se invarta in sens invers, se produce scirtaitul.

Fenomenul este dupa parerea mea normal, pentru ca placutele sunt aproape de disc, pistonul etrierului se retrage, dar placutel raman inca lipite de disc si pana se departeaza, scartaie, pentru ca sunt frecate de disc in raspar (in sens invers uzurii).

Si la mine a avut o perioada cand facea la fel, acum sincer nu am mai ascultat (ascult radio mai mult :smile: ).

....parerea mea

Edited by icristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cred si eu.

De la placute/discuri. Si a mea face insa discurile sunt uzate, la fel si placutele.

Le-am pus pe lista de piese pentru inlocuit.

Cap de lista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Multumesc frumos de info - am sa urmaresc sa vad daca acest scartatit se manifesta intocmai conform descris de voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0