alexandrubog

Ce spune legea?

44 posts in this topic

Siiiiigur ca da... la vama cumva au mandat de perchezitie vamesii cand iti rascolesc bagajele ca sa nu bagi droguri in tara ?

Come on man, politia e politie. Da, ca te duce la sectie fara sa te acuze de nimic e una. Dar daca agentul banuieste ceva, are dreptul sa te controleze si'n chiloti.

In primul rand ca in momentul in care ala a zis "nu vreau", urmatorul pas normal era sa scoata pistolul. Asta inseamna law enforcement. Ia sa vezi ce mielusei o sa fie toti dup-aia...

La vama au o alta lege, exact cum sunt si filtrele facute pentru cautarea "cuiva" sau "ceva". Acei potisti au mandat, sau cel putin un ordin de serviciu, pentru verificarea tuturor autovehiculelor.

Unde scrie in legislatie, ca trebuie sa-mi perchezitioneze autoturismul, doar pentru ca agentului nu-i place fata mea? Sau ca i se pare ca sunt eu suspect?. NU SCRIE!!!

In Germania, Austria, Grecia stiu sigur ca au voie sa-ti perchezitioneze masina, pentru ca au in legislatie asa ceva, dar la noi nu!

In legislatiia rutiera, scrie ca eu trebuie sa prezint talon, permis, C.I. si eventual autorizatii (folie) si atat. Nu trebuie sa-i arat portbagajul, chilotii sau sutienu' nevestii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte adevarat. Si mai scrie ca daca nu ai actele la tine, te ia la sectie pt identificare. Plus amenda contraventionala. Corect ?

Lasand la o parte perchezitia, om s-a sustras identificarii si urma pasul urmator-ridicarea si ducerea la sectie.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte adevarat. Si mai scrie ca daca nu ai actele la tine, te ia la sectie pt identificare. Plus amenda contraventionala. Corect ?

Lasand la o parte perchezitia, om s-a sustras identificarii si urma pasul urmator-ridicarea si ducerea la sectie.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Nici asta nu cred ca mai e valabila, pentru ca au draciile alea pe care apare poza ta, cu toate datele. Acum nu stiu sigur daca s-a schimbat legea si inca mai au dreptul sa te ia la sectie pentru identificare, sau nu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Refuzul de a semna procesul verbal presupune aparitia martorului asistent care doar intareste constatarea facuta de agent, prin propriilei simturi.

Nu. Martorul asistent are exclusiv rolul de a confirma faptul ca acel contravenient, desi de fata, refuza sa semneze procesul verbal. Si e si normal sa fie asa, O.G. 2/2001 e logica in acest sens. Altminteri, ce s-ar intampla in situatia in care X, conduce pe un sector de drum peste limita legala, este oprit de echipajul de politie cu radar, i se intocmeste pv si refuza sa-l semneze? Ce face martorul asistent? "Intareste constatarea facuta de agent" prin propriile-i simturi sau prin altele externe lui? Mira-m-as.

Alti eventuali martori care sa probeze/infirme starea de fapt trebuie solicitati la audiere separat de catre acel 'martor asistent'. Ala n-are ce sa vorbeasca despre starea de fapt, ca regula generala.

In alta ordine de idei, nu vad de ce ne tot cramponam de ce are voie si ce nu politistul. Da, are voie sa perchezitioneze ce si cand considera. Punct, ca prea ne victimizam. In statele unde law enforcement-ul este respectat ti se spune odata, a doua oara te someaza, a treia oara scoate arma.

Edited by serge

Share this post


Link to post
Share on other sites

In alta ordine de idei, nu vad de ce ne tot cramponam de ce are voie si ce nu politistul. Da, are voie sa perchezitioneze ce si cand considera. Punct, ca prea ne victimizam. In statele unde law enforcement-ul este respectat ti se spune odata, a doua oara te someaza, a treia oara scoate arma.

Probabil la Cluj este alta legislatie, daca politistul are voie sa controleze orice si oricand vrea. Ar fi frumos sa intre un politist peste tine in casa si in timp ce esti cu o femeie in pat, sa te dea la o parte sa verifice sub perna, daca nu cumva ascunzi ceva acolo. Acolo si atunci considera el ca este momentul :)). Ar fi de cascadorii rasului :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Cluj, e yale la uşile caselor, poliţiştii nu poate să intre, decât policioaicele, dar decât când e invitate. ;D

Edited by HEIMÐALLR
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene, daca o dam in ala-bala-portocala cu Cluju' si alte zone, nu cred ca ar fi bine pentru ca harta smecherilor de la volane arata mai colorat in alte zone decat in ardeal. Mai mult decat atat n-o sa cad in plasa intinsa de tine, cel putin nu acum.

Cat despre intrat in casa, daca baietii considera ca au motive sa intre, ii poftesc sa intre cand doresc. Daca ma confunda, insa, abia atunci discutam in scris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene, daca o dam in ala-bala-portocala cu Cluju' si alte zone, nu cred ca ar fi bine pentru ca harta smecherilor de la volane arata mai colorat in alte zone decat in ardeal. Mai mult decat atat n-o sa cad in plasa intinsa de tine, cel putin nu acum.

Cat despre intrat in casa, daca baietii considera ca au motive sa intre, ii poftesc sa intre cand doresc. Daca ma confunda, insa, abia atunci discutam in scris.

Prietene... tu o dai in ala-bala-portocala, cu ceea ce spui. Unde scrie ca politistul are voie sa caute unde si cand are chef? Autoturismul ca si casa, este proprietate privata, iar agentul de politie nu are ce cauta la mine in portbagaj, fara nici un motiv intemeiat, doar ca i se pare lui ca sunt eu suspect.

Daca vine politia la tine la usa si iti spune ca esti suspectat ca vinzi pufuleti contrafacuti si vor sa caute porin casa, ii lasi? Ii poftesti casa, sau le trantesti usa in nas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cine vorbeşti?

De ce-i subiectul ăsta în "Service area"?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam Heim de atentionare. Mutat in Cafenea

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cine vorbeşti?

De ce-i subiectul ăsta în "Service area"?!

Nu vazusi cui i-am raspuns?

E in service areea, ca acolo a nimerit initiatorul topicului :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene, daca o dam in ala-bala-portocala cu Cluju' si alte zone, nu cred ca ar fi bine pentru ca harta smecherilor de la volane arata mai colorat in alte zone decat in ardeal. Mai mult decat atat n-o sa cad in plasa intinsa de tine, cel putin nu acum.

Cat despre intrat in casa, daca baietii considera ca au motive sa intre, ii poftesc sa intre cand doresc. Daca ma confunda, insa, abia atunci discutam in scris.

Te cam contrazic aici my friend. Politia nu are ce cauta in casa mea fara mandat. Sa obtina mandat pentru perchezitie in casa mea trebuie sa-l ia de la judecator si primeste mandat doar daca are si ceva probe. Nu poate primi mandat de perchezitie pe motivul ca pisica mea a mieunat la 12 noaptea si mi-a deranjat vecina (blonduta de 23 de ani). Asta e de cand lumea atat in tarile vestice cat si la noi. Daca ma cauta politia acasa sa dau o declaratie si ii invit in casa atunci au voie sa intre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am spus "daca baietii considera ca au motive sa intre" nu am exclus din ecuatie mandatul, el era subinteles. Plus ca intre orele 22 si 06 nu se fac perchezitii, deci nu intra nici ei chiar oricand.

Insa pentru masina ce mandat sa arate? In primul rand nu e perchezitie, e control. Ergo, nu le trebuie mandat. In al doilea rand, actiunile Politiei Rutiere se desfasoara dupa niste proceduri dintre care majoritatea au caracter intern (ex. Suna seful de serviciu si transmite ca ai navod pe DN 1 E81 la km X, te duci la navod). Din moment ce el te suspecteaza ca tu ai transporta ceva in mod ilicit, n-ai decat sa-i deschizi portbagajul. Daca esti curat, nici n-ai motive sa n-o faci.

Mie doar mi se pare aiurea sa tot protestam fara rost. Si da, e nevoie inca de educatie la noi in trafic, de ambele parti - si la politisti si la soferi. Da' sa mor daca nu cred ca soferii is mai ghiolbani decat politistii, chiar si pastrand proportiile numerice.

"Vai, m-a oprit Politia si mi-a cerut actele, si dupa ce fac pe smecheru', marlania din mine mai face si figuri ca io nu ies afara din masina. Si daca ma scoate cu forta (law enFORCEment) il mai si injur." E, in astfel de cazuri, ma bucur ca un pat de la clinica de chirurgie oro-maxilo-faciala are un musteriu in plus.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Seful nu suna, seful trebuie sa dea ordin de serviciu scris.

2.Care este diferenta intre control si perchezitie?

3.Mascatii cand intra peste "tine" in casa, o face numai la 3-4 dimineata

4.Sunt de acord sa se uite in masina, cand este filtru, dar nu asa, cand are el chef, sa ma opreasca in trafic, sa cotrobaie in masina.

Inainte de a continua discutia, cauta unde sti tu si pune articolul de lege, care ii permite agentului sa controleze masina.

Agentul de politie are (sau ar trebui sa aibe) ordin de serviciu in momentul in care: "sta" cu radarul, face filaj (filmare, poze, etc), filtre in trafic

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Seful nu suna, seful trebuie sa dea ordin de serviciu scris.

Îl dă și pe ăla, când e de dat. În alte situații, în general în acele situații care justifică o urgență, te asigur cu respect că dă și telefoane. La fel cum și procurorul poate cita pe orice Cutărescu dintr-un anumit dosar, tot prin telefon. Situațiile sunt radical diferite, evident, dar telefonul nu e atât de neoficial precum pare.

2.Care este diferenta intre control si perchezitie?

Controlul este o inspecție la fața locului și se poate dispune asupra unei persoane, a unui bun mobil sau imobil și asupra unor activități. Controlul presupune o acțiune de verificare a unei situații de fapt.

Percheziția este un act de procedură, un act de cercetare sau de urmărire penală dispus întotdeauna de un organ de urmărire penală și care se situează întotdeauna în cadrul unui proces penal. Atenție, procesul penal nu începe la instanță, el începe când băeții nici cu gândul nu gândesc. Percheziția, tipurile de percheziție, modul de efectuare și multe altele sunt expres prevăzute de lege. Ea are ca scop căutarea asupra unei persoane, într-o locuință, autovehicul etc. a unor bunuri, valori sau înscrisuri despre care există indicii că ar fi deținute în mod nelegal sau că existența lor ar fi tăgăduită.

3.Mascatii cand intra peste "tine" in casa, o face numai la 3-4 dimineata

Mascații când intră peste om în casă nu o fac niciodată la orele alea. Inclusiv Constituția României interzice perchezițiile pe timpul nopții. Acum, ce înseamnă ”timpul nopții”? În practica judiciară înseamnă perioada în care întunericul este instalat efectiv. Din acest motiv, se apreciază că ”timpul nopții” este asociat cel mai adesea cu un interval orar cuprins între 20:00 și 06:00 (argumentele pentru care practica judiciară a decis astfel nu o să le expun aici). Vara intervalul poate începe și la ora 22:00.

Situații excepționale pot fi două: 1) când percheziția începe în timpul zilei și, datorită complexității, poate continua în timpul nopții, până la finalizarea ei. Și 2) când percheziția este efectuată în cazul infracțiunilor flagrante.

Și dacă tot explic lucrurile astea, îți dau și o veste bombă: percheziția domiciliară (numai ea) în cazul săvârșirii unor infracțiuni flagrante poate fi efectuată și fără autorizarea magistratului.

Și uite așa ajungem la situația în care poți fi prins cu femeia în pat. Adicătelea, dacă 2 tovarăși își vând iarbă în bucătărie la mine, iar eu am nenorocul de a schimba fluide cu dama în pat, s-ar putea "să fiu prins cu dânsa-n-trânsa" și da, să primesc un dos în freză ca să se uite și sub perna mea. Riscurile meseriei. Mascații urăsc să vada scene libidinoase la fel de mult cum libidinoșii urăsc să vadă mascați. :)

4.Sunt de acord sa se uite in masina, cand este filtru, dar nu asa, cand are el chef, sa ma opreasca in trafic, sa cotrobaie in masina.

Din păcate pentru toată lumea, nu se pune problema dacă cineva e sau nu e de acord. Mă zbat să te fac să înțelegi că nu poliția/autoritatea face ce vrei tu, ci tu faci ce vrea ea.

Inainte de a continua discutia, cauta unde sti tu si pune articolul de lege, care ii permite agentului sa controleze masina.

Art. 35 din OUG 195/2002 ® zice așa:

alin. (2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare sau de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

(3) In exercitarea atributiilor care ii revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati in interiorul acestuia atunci cand exista indicii despre savarsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala.

Acum te rog spune-mi tu unde scrie că ”participanților la trafic li se solicită, sărutându-li-se tălpile și pupându-li-se nasucul, implorându-i cu pioasă smerenie, să arate din lăbuța lor anumite documente, sau li se adresează rugăminți fierbinți, însoțite de masluri și închinăciuni, pentru a arăta ce transportă.”

Agentul de politie are (sau ar trebui sa aibe) ordin de serviciu in momentul in care: "sta" cu radarul, face filaj (filmare, poze, etc), filtre in trafic

Și cine zice că nu-l are? Doar că, îți mai spun odată, toate astea au caracter INTERN. Dacă vrea tricepsu' lui le arată, dacă nu - nu! N-ai decât să le soliciți în instanță și să demonstrezi că ceea ce soliciți este pertinent, concludent și util în dezbateri, și apoi vedem ce zice judecătorul.

Ionuțe, sper doar să nu ne (mai) atacăm personal, că nu se face. Putem discuta în contradictoriu și putem face dezbateri cât vrem, în schimb. :)

Dacă mai ai întrebări, îți mai răspund. Acum e momentul, că e moka. :))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Mascații urăsc să vada scene libidinoase".

Adica o scena de profunda dragoste, de sex romantic, de sado-maso dus la extrem - care intra la categoria libidinoase ? 69-ul intre 2 batrini de 70 de ani ?

Hai ca m-ati binedispus. Probleme mari in tara mioritica, vad. :headbang:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Art. 35 din OUG 195/2002 ® zice așa:

alin. (2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare sau de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

(3) In exercitarea atributiilor care ii revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati in interiorul acestuia atunci cand exista indicii despre savarsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala.

Deci are dreptul sa verifice atunci cand exista indicii despre savarsirea unei fapte penale sau contraventionale. Daca ma opreste in trafic pentru un control de rutina, in conditiile in care eu merg legal si am toate actele in regula, nu vad de unde ar avea el indicii ca am savarsit eu o fapta si ma refer la persoane care chiar nu au savarsit vreo fapta!

Daca am facut vreo prostie in trafic, nu ma mai cert cu el, ca ma arde mai rau, dar daca nu am facut nimic, nu vad care este problema.

Repet! Chiar am fost fost oprit acum cativa ani, iar agentul mi-a zis sa deschid portbagajul. Cand l-am intrebat de ce, mi-a raspuns ca este masia dubioasa (o dacie verde, cu 4 faruri din '84, ca toate daciile verzi din categoria de varsta). Am refuzat civilizat si pana la urma au cedat. Iar daca se a mai intampla vreodata, am sa fac la fel.

Daca ii deschid porbagajul si in timp ce cauta, imi "scapa" ceva incriminator (ipotetic vorbind)? Sau poate se ia de cutitul din trusa de scule? Cine stie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serge, chiar mi-a placut ce-ai scris mai sus, la postul 40; inclusiv ultima afirmatie. :thumright:

Apropo, cunosc cazuri in care baietii cu cagule au "batut" la usa celui cautat, imediat dupa orele 05.00, intrand fara a astepta raspunsul gazdei si nici rasaritul soarelui. In mod evident, perchezitia a fost asociata cu ridicarea "gazdei" pentru a da niscaiva lamuriri si la fel de evident ea a inceput doar dupa orele 06.00. :D

@ paunionutz

Ordinele de serviciu exista in majoritatea situatiilor/cazurilor cand echipajele se afla plasate pe teren. Repet, in majoritatea cazurilor; insa sansele de a prezenta acel ordin de serviciu la cererea participantului la trafic tind spre zero, motivele fiind variate. Asa cum zice Serge mai sus, le poti cere insa in instanta, cu conditia sa fie considerata cererea/proba ta ca fiind concludenta, pertinenta si utila solutionarii cauzei.

Precum bine ai subliniat cu rosu, mai apoi ai intarit prin asta : "Cand l-am intrebat de ce, mi-a raspuns ca este masia dubioasa...".

Brusc in ochii lui cap de creta s-a nascut prezumtia/indiciu ca esti vre-un traficant travestit in cetatean pasnic. Am glumit in ultima parte, evident.

Una peste alta (din pacate pentru unii si din fericire pentru altii) - Legea-i lege nu-i tocmeala. Iar asta ar trebui sa ne faca pe toti bipezii sa respiram la unison dupa niste criterii de convietuire comune.

O seara linistita la toata lumea.

Edited by AdiP
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate multe legi din Romania sunt mult prea permisive si interpretabile in acelasi timp.

Degeaba dezbatem noi firul in patru,pana nu vor fi strict delimitate fiecare in parte: competente/contraventii si tot ce implica asa zisul Stat de Drept,nu va fi niciodata nimic sigur in privinta multor legi din diferitele coduri pe care le avem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now