gaby.volvo

Schimb ulei Volvo S40 1,8 benzina

17 posts in this topic

Buna!!!

As dori sa schimb uleiul la motor. Are 190.000 km si este un motor 1783 cmc benzina.

As vrea sa ii pun ulei ELF deoarece este un motor de Renault.

Recomandari???

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai...uite cum sta treaba...eu am bagat in al meu 5w40 de la Castrol.Dupa care l=am bulit si segmentat.Acum merg pe 0w30 tot de la ei.Parerea mea... in nici un caz ELF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

intreb si eu- de unde stii ca este motor de renault? si eu am acelasi motor , si nu este de renault, ci de volvo. doar cutia este de renault . eu la 160.000 km am bagat castrol 10w40 si nu am probleme cu el. Dar Elf nu as baga... chiar daca se stie ca pe vremea aceea volvo a facut motoarele in colaborare cu renault, din cate am citit si intrebat in stanga si-n dreapta, pe acest model-s40- s-au pus motoare doar de volvo sau mitsubishi. Cutiile sunt problematice ca unele sunt de renault si sunt cam proaste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu cred ca e motor Renault...poate daca era pe motorina...

Oricum, cel mai indicat e cel care se pune la service-ul autorizat Volvo, asadar Castrol 0W-30 for Volvo cars. S-a mai scris pe aici despre asta. Eu cel putin, numai din asta am pus si nu a fost nevoie niciodata sa completez intre schimburi.

Ce-i drept, schimb uleiul la 10.000 de km.( o data pe an ).

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost anul trecut la Suceava la Adria si am schimbat distributia, si "mecanicul" de acolo a zis ca e motor de reno. Acum nu stiu cat se pricepe dansul ca m-am contrazis o vreme cu el. Pana la urma l-am lasat asa cum a zis el. Si tot asa cand am cumparat intinzatorul m-i s-a zis ca e motor de reno. Acum....daca voi spuneti ca e Volvo....Volvo este sigur. Sunt sigur ca aveti mult mai multe informatii decat acei mecanici.

Deci prin urmare, renunt la Elf. Ii voi pune Castrol.

Va multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel de convins eram si eu ca motorul este de Renault pana a trebuit sa-mi schimb rulmentul de presiune,primisem chiar si codul chitului de ambreiaj pentru ca hotarasem sa schimb tot chitul din cauza rulmentului.Fiindca am fost asa credul am comandat chit de renault chiar acolo la tine acasa in Falticeni.Zis si facut ,dar cand a trebuit pus la loc surpriza ce sa vezi volanta nu se potrivea,norocul meu a fost ca baietii au fost de treaba si mi-au comandat un chit SACHS pentru Volvo.Asa ca sa nu mai crezi ca-i motor de reno ca nu este sigur Uleiiul parerea mea este ca poti sa-i bagi un 10w-40 de la castrol avand in vedere ca are ceva km masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de asta o sa si pun Castrol 10w40. Saptamana asta o sa ii fac schimbul daca imi vine repede comanda uleiului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea..daca nu papa gram...pune 0 w 30.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si evita sa pui Castrol sau Lm..parerea mea.

Sunt unele piese care se potrivesc de la Reno,dar asta nu inseamna ca s/V40 ul e 100 % made by Renault!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea..daca nu papa gram...pune 0 w 30.

Si eu folosesc0W30 dar valvoline si dupa aproximativ 8000Km a scazut cam 5mm pe joja.Km am si eu o gramada dar am schimbat cuzinetii si am rectificat vibrochenul inainte de schimbul de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si evita sa pui Castrol sau Lm..parerea mea.

Volvo recomanda Castrol SLX 0w30 A1/B1 A5/B5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am 200 000km si folosesc castrol 10w 40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol 5w 40 e cel mai echilibrat peste 150k km si vara si iarna; eu asa am pus si nu papa gram;

0w 30 e pentru motoare mai noi sau cu km putini, vara se face ca apa; daca ai refacut motorul

si e ca nou, pune ce zice daan : "Volvo recomanda Castrol SLX 0w30 A1/B1 A5/B5"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna!!!

As dori sa schimb uleiul la motor. Are 190.000 km si este un motor 1783 cmc benzina.

As vrea sa ii pun ulei ELF deoarece este un motor de Renault.

Recomandari???

Buna,am si eu o intrebare:la un volvo s40 de 1,6 benzina ce ulei de motor este recomandat(vreau sa-l schimb,de asemenea cati litri intra?ce filtru de ulei sa folosesc) am avut pana acum MOBIL10W40,sa merg tot pe MOBIL?Cu multumiri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,am si eu o intrebare:la un volvo s40 de 1,6 benzina ce ulei de motor este recomandat(vreau sa-l schimb,de asemenea cati litri intra?ce filtru de ulei sa folosesc) am avut pana acum MOBIL10W40,sa merg tot pe MOBIL?Cu multumiri

Filtre poti folosi Mahle ori MANN fara probleme. Eu filtre de genul asta folosesc. La ulei folosesc mobil 1 FE 5w 30. Intra 4 litri. Multi recomanda castrol. Iti atasez un tabel cu modelele volvo/ tipul de ulei castrol.

Poti apela la rubrica magazin piese auto pe forum. Colegii te vor ajuta si cu preturi

Castro_Volvo Olajtabla.pdf

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fil

Filtre poti folosi Mahle ori MANN fara probleme. Eu filtre de genul asta folosesc. La ulei folosesc mobil 1 FE 5w 30. Intra 4 litri. Multi recomanda castrol. Iti atasez un tabel cu modelele volvo/ tipul de ulei castrol.

Poti apela la rubrica magazin piese auto pe forum. Colegii te vor ajuta si cu preturi

Multumesc,numai 4l?filtrele au vreun cod?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fil

Multumesc,numai 4l?filtrele au vreun cod?

Pentru piese coduri si alte referinte poti cere de la colegii ce posteaza pe topicul Magazin piese auto aici pe forum. Incearca la Midnight C

Da, doar 4 litri. Deci un bidon de 4 e suficient

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now