Sign in to follow this  
Followers 0
asashy

Cum se demontează triplele?

12 posts in this topic

Hristos a Înviat! Stimaţi posesori de volvo, cum se demontează triplele? Astăzi am observat că erau două becuri în tripla stângă..cum le pot scoate de acolo? :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) amuzant ce spui tu. Doua becuri intr-o tripla... ?? Erau cazute acolo?

Nu stiu cum e la S80 dar iti pot spune ca la S60 exista de fiecare parte cate o rotita langa manerul care elibereaza scaunele pentru rabatare.

Rotesti de ele si in felul asta poti scoate tapiteria din spatele stopului.

In spatele stopului o sa gasesti doua suporturi pe care stau becurile. Nu stiu cum sa ti le descriu dar pot spune ca forma lor te va inspira sa pui degetele sa strangi si sa tragi de ele spre fata masinii.

E greu de explicat in cuvinte, cel putin de mine.

Daca nu reusesti o sa facem poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile: amuzant ce spui tu. Doua becuri intr-o tripla... ?? Erau cazute acolo?

Nu stiu cum e la S80 dar iti pot spune ca la S60 exista de fiecare parte cate o rotita langa manerul care elibereaza scaunele pentru rabatare.

Rotesti de ele si in felul asta poti scoate tapiteria din spatele stopului.

In spatele stopului o sa gasesti doua suporturi pe care stau becurile. Nu stiu cum sa ti le descriu dar pot spune ca forma lor te va inspira sa pui degetele sa strangi si sa tragi de ele spre fata masinii.

E greu de explicat in cuvinte, cel putin de mine.

Daca nu reusesti o sa facem poze.

Până la scoaterea suporturilor în care stau becurile, mă descurc...am schimbat câteva! Am văzut câteva sisteme de prindere (4), dar sincer nu stiu cum să le desfac....3 poate mai merg, dar unul este foarte aproape de caroserie....Becurile pur şi simplu mi-au cazut în triplă...bănuiesc că nu erau fixate bine...

There you go !

Mulţumesc Roberto...sper să mă descurc...becurile mi-au căzut în locaşurile 1 şi 4,5,6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu un magnet sa le recuperezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu niste tubulare ar trebui sa poti scoate si ce-l de-al patrulea surub dar ideea lui zack e f buna.

Poti macar incerca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iei un pai sau bat sau orice altceva, mesteci o guma si o pui in varful paiului si pescuiesti becurile !

Asa am pescuit eu mustele la fostul S40 :smile:)))))))))))))) !

It works every time !

Metoda - copyright Roberto ! :headbang:

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau cu o bobita de superglue in varful paiului....e ceva mai riscant dar merge in caz ca nu ajuta guma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:hello2: Am reuşit...cu gumă şi o pensetă ,,împrumutată,, de la mama mea...Vă mulţumesc tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:hello2: Am reuşit...cu gumă şi o pensetă ,,împrumutată,, de la mama mea...Vă mulţumesc tuturor!

Bravo, doar ca trebuie sa imi platesti pentru drepturi de autor :)) - o bautura rece cand ai drum prin Arad !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo, doar ca trebuie sa imi platesti pentru drepturi de autor :smile:) - o bautura rece cand ai drum prin Arad !

:downtown: Asta in mod sigur...sper vara aceasta in concediu.... :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0