Andu G

O zi neagra pentru transportul in comun din tara!

15 posts in this topic

In aceasta dimineata, trei sau patru tramvaie ale liniei 41 s-au ciocnit in pasajul Lujerului din Bucuresti. Se pare ca primul tramvai a avut o defectiune si a fost nevoit sa opreasca in pasaj iar celelalte tramvaie care circula la un interval de 3 minute au intrat in coliziune cu acesta. Nici acum nu se stie cate tramvaie au fost implicate in accident iar numarul ranitilor trece de 70, cativa dintre ei fiind in staregrava. Tramvaiele de pe aceasta linie circula cu o viteza mult mai mare decat tramvaiele altor linii (acest tramvai fiind numit metrou usor), deci va dati seama ca in pasaj viteza era mai mare decat de obicei (circul destul de des cu acest tramvai si la intrarea in pasaj vatmanul mereu crestea viteza) Se spune ca ar fi cel mai grav accident de la infiintarea R.A.T.B-ului pana acum!

Lasand la o parte acest accident, in timp ce zapam pe telecomanda in cautarea altor programe, am mai aflat ca la Constanta doua autobuze s-au ciocnit (accident soldat cu un ranit parca), iar la Iasi un autoturism de teren a intrat frontal intr-un autobuz!

Nici in mijloacele de transport in comun nu mai suntem in siguranta (vorbesc de cei care circula cu aceste mijloace zi de zi)!

Oare pana la sfarsitul zilei ce se va mai intampla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar, eu am fost trezit de sunetul sirenelor de salvare care nu au contenit mai bine de o jumatate de ora. Desi stau la mai bine de doi km. de zona respectiva, am banuit ca s-a intamplat ceva grav de tot. Culmea este ca , din primele estimari, cauza a fost viteza mare a tramvaielor care nu au putut opri la timp. Daca si la tramvai auzim de asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vor apare sisteme de siguranta tip cfr (metrou) care sa le tina la o distanta sigura. Sistemele astea trebuiau montate inca de la darea in folosinta, insa trebuie sa se intimple ceva ca sa scoata banii cine trebuia sa-i scoata de la bun inceput !

Sa vedeti acum cite daune vor avea de plata ranitilor ! Si, sigur, nimeni n-o sa-i ierte !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vor apare sisteme de siguranta tip cfr (metrou) care sa le tina la o distanta sigura. Sistemele astea trebuiau montate inca de la darea in folosinta, insa trebuie sa se intimple ceva ca sa scoata banii cine trebuia sa-i scoata de la bun inceput !

Sa vedeti acum cite daune vor avea de plata ranitilor ! Si, sigur, nimeni n-o sa-i ierte !

Sisteme care trebuiau sa fie de mult timp montate! Si bine zici ca trebuia sa se intample ceva pentru a scoate acesti bani!

Acum, cei care vor fi destepti vor scoate bani frumosi de pe urma acestui accident cu mentiunea sa aibe abonamentul valabil pe linia respectiva sau sa fi validat cardul (taxat bilet) :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi la Brasov au deraiat 2 vagoane cisterna dintr-o garnitura de tren ... cica "probleme tehnice" .. mai bine zis , sine foarte uzate ,

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi la Brasov au deraiat 2 vagoane cisterna dintr-o garnitura de tren ... cica "probleme tehnice" .. mai bine zis , sine foarte uzate ,

Pana la sfarsitul zilei poate iese si vre-un metrou la suprafata, exceptandu-l pe cel de pe ruta IMGB, poate se prabuseste vre-un avion, etc! Asteptam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In speranta asta, mai bine nu te sui pe mobra sa nu ti se adevereasca premonitia ! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In speranta asta, mai bine nu te sui pe mobra sa nu ti se adevereasca premonitia ! :smile:

Iulica, s-a dus iar ambreiajul si pana o repar sta pe dreapta ;D ;D ;D

Vesti noi? Ce alte tragedii s-au mai produs?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un accident in care a fost implicat un tramvai :(

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un accident in care a fost implicat un tramvai :(

Unde? Da detalii Vadime ca nu te dor degetele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin bucuresti parca , am citit pe realitatea.net :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziua de ieri va fi o zi de neuitat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles, a dat un tramvai peste un copil in zona Apaca, dar se pare ca cel mic o sa supravietuiasca. Vatmanul n-are vina, am inteles ca copilul a traversat neregulamentar dupa ce tramvaiul plecase din statie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles, a dat un tramvai peste un copil in zona Apaca, dar se pare ca cel mic o sa supravietuiasca. Vatmanul n-are vina, am inteles ca copilul a traversat neregulamentar dupa ce tramvaiul plecase din statie.

Este acelasi accident de care spunea Vadim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Andu, copilul mergea cu castile pe urechi, eventual si cu ochii inchisi si s-a lovit singur de tramvai. Are o fractura si o contuzie. Altadata o sa caste mai bine ochii cand trece strada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now