Radumds

Focus 2,0 tdci-136 cp vs S40 2.0d

43 posts in this topic

Buna,

Poate ma ajuta careva cu o informatie.

Vreau sa cumpar un Volvo V50 din 2005 echipat cu motor de 2,0 tdci-136 cp, dotat cu filtru de particule.

Nelamurirea mea este daca este E4 sau poate fi si E3, tinand cont ca e dotat cu DPF-filtru de particule!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logic ca este E4 De aceea se pune DPF sa ii limiteze noxele pe evacuare.(are parca 150- 154 g/km, sper sa nu gresesc). Este un Focus mai scump ce vrei sa cumperi tu ,tinind cont de anul de fabricatie etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu este 2,0 TDCI, ci 2.0D :smile:

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu este 2,0 TDCI, ci 2.0D :smile:

Multzam de informatii ! 2,0 tdci, 2,0 hdi, 2,0 D, sunt aceleasi motoare depinde pe ce sunt montate, am scris Tdci din obisnuinta pt ca sunt propr. de focus.

Ma poti lamuri ce ai vrut sa spui V50 Saphir cu expresia "Este un Focus mai scump ce vrei sa cumperi tu". adica e acelasi rahat mai scump, in sensul ca nu merita.

Sincer imi place f mult V50, dar nu prea am referinte despre masina, defiind foarte populara la noi. Motorul de 2,0 D stiu ca este destul de fiabil, in rest nu prea stiu nimik de masina, imi poti da cateva pareri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logic ca este E4 De aceea se pune DPF sa ii limiteze noxele pe evacuare.(are parca 150- 154 g/km, sper sa nu gresesc). Este un Focus mai scump ce vrei sa cumperi tu ,tinind cont de anul de fabricatie etc.

Astept sa ne spui unde are focusul WHIPS, SIPS, 10 airbag-uri standard si toate elementele de siguranta standard indiferent de echipare, zone speciale de absorbire a impactului, rating G all-round (la IIHS nu rahat NCAP). structura de rezistenta care a fost gandita sa fie la fel de rezistenta ca si clasa S80 pe vremea aceea, etc, etc...............CREDCA AI PRINS IDEEA....sau poate nu ? Let me know !

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept sa ne spui unde are focusul WHIPS, SIPS, 10 airbag-uri standard si toate elementele de siguranta standard indiferent de echipare, zone speciale de absorbire a impactului, rating G all-round (la IIHS nu rahat NCAP). structura de rezistenta care a fost gandita sa fie la fel de rezistenta ca si clasa S80 pe vremea aceea, etc, etc...............CREDCA AI PRINS IDEEA....sau poate nu ? Let me know !

Clar ca am prins ideea legat de dotari, dar ma gandeam la fiabilatate, o parere obiectiva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la o masina noua sau SH?Daca vrei sh cred ca nu mai are sens sa intrebi de fiabilitate avand in vedere ca nu sti pe unde a trecut masina aia.Deci ce masina iti pica.Daca faci stricta comparatie focus vs v50 acelasi an si km atunci clar v50 ii mult peste focus.Nu are atatea probleme de electronica, motorul de 2.0d stiu ca este f bun si fara probleme si pe focus.

Roberto Whips nu cred ca este standard, din cate stiu este doar optiune la momentum si cred ca de apare la summum.ca standard.Poate ma insel.Unde scrie ca ai si whips?Ca norma are 148-150gr.co2/km deci euro 4 dar mai bine cauti euro 3.In mare parte este un focus 2 dar mult mai finisat, cu electronica mai stabila si cu mai putine locuri de depozitare,Depinde ce vrei de la masina.Eu am avut 4 ani de nou un ff2, 95mii km si fara nici un service la masina si acum am s40 cumparat acu 3 ani si am facut 40mii km,acum pe la 200mii iara fara probleme majore:rulment roata,carbuni ventilator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la o masina noua sau SH?Daca vrei sh cred ca nu mai are sens sa intrebi de fiabilitate avand in vedere ca nu sti pe unde a trecut masina aia.Deci ce masina iti pica.Daca faci stricta comparatie focus vs v50 acelasi an si km atunci clar v50 ii mult peste focus.Nu are atatea probleme de electronica, motorul de 2.0d stiu ca este f bun si fara probleme si pe focus.

Roberto Whips nu cred ca este standard, din cate stiu este doar optiune la momentum si cred ca de apare la summum.ca standard.Poate ma insel.Unde scrie ca ai si whips?Ca norma are 148-150gr.co2/km deci euro 4 dar mai bine cauti euro 3.In mare parte este un focus 2 dar mult mai finisat, cu electronica mai stabila si cu mai putine locuri de depozitare,Depinde ce vrei de la masina.Eu am avut 4 ani de nou un ff2, 95mii km si fara nici un service la masina si acum am s40 cumparat acu 3 ani si am facut 40mii km,acum pe la 200mii iara fara probleme majore:rulment roata,carbuni ventilator.

WHIPS este standard, ca si restul inovatiilor de siguranta la Volvo-uri ! WHIPS e in scaune, in structura lor, iar eu unul am avut Kinetic deci repet, nu are importanta nivelul de echipare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform Euro NCAP un Focus 2004 este un pic mai sigur decat un S40 2004 .

Partea mecanica este identica, isonorizarea la fel de proasta la amandoua, confortul este mai bun in S40 si electronica mai avansata . Indiferent de echipare S40-ul pare mai Premium .

S40-ul merita daca este cu maxim 2000E mai scump decat un Focus echivalent, altfel nu merita sa dai dublu pt niste scaune mai comode si un design mai interesant .

Parerea mea, va rog sa nu dati cu pietre mai mari de 50 mm . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane nu stiu daca 1.6 este mult mai galagios decat 2.0d...dar la ff2 era muult mai mult zgomot de tractoras in habitaclu si la viteze de peste 130-140.Pe cand la s40 da se aude zgomotul de motor dar nu asa ca in ff2 iar la viteze de peste 140 se aude zgomotul vantului si nicidecum al motorului.Stiu ca de cum ai ocazia le zici de insonorizarea la s40 dar si altii care au circulat in decursul anilor,nu un drum, cu ambele masini zic la fel de insonorizare.Nu cred ca am depasit 50mm/cm2

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mers mult cu ff2 1.6d si destul cu S40/C30/V50, nu zgomotul motorului este deranjant ci al trenului de rulare (cauciucuri + rulmenti) . Nu am mers cu 140km/h cu nici una din ele dar la 120km/h era groaznic in amandoua . Atentie, eu am ca etalon masinile mele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am etalon calitatea volvo ce o ai tu...eu compar cele 2 masini si ca etalon la mine este s40.Nicidecum nu mi s-a parut deranjant pana la 120 trenul de rulare la niciuna din ele:pe ff2 aveam dunlop fastresponse de 15 si pe asta am primacy hp de 16.Doar zgomotul aerului si al motorului as putea zice ca ar deranja si este mult mai puternic la ff2.Dar parca la ff2 nu aveam probleme cu fluieratul oglinzilor cand era vant puternic din fata chiar si la viteza mica.Dar cum ziceam etalon sunt masini din clasa compacta catre low entry si nicidecum premium

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu si eu legat de zgomotul de rulare,atat la Volvo cat si la Mazda(3).Cu Focus nu am mers atat de mult incat sa ma pot pronunta.

Aceasta platforma are zgomote specifice atat la rulare,cum ar fi lipsa insonorizarii in dreptul rotilor/aripilorc;compartiment motor si multe altele cat si la absorbtia gropilor.

Eu unul nu m-as mai intoarce in veci la platforma P1.

Acum haideti sa ramanem la normele de poluare :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40-ul chiar daca este low entry tot Premium este pt ca e Volvo, este ca si cum ai spune ca seria 1 de la BMW nu este Premium pt ca este low entry :D

Tocmai de aceia spun ca nu merita S40-ul fata de Focus decat daca pretul este putin mai mare . De exemplu daca pretul la SH este dublu pur si simplu nu merita, daca este cu 30% mai mare merita pt ca este mai confortabila in interior, scaunele sunt altele, este mai moale si mai aratoasa in interior.

Aceiasi problema este la S80 vs Mondeo 4, diferenta este de maxim 20% pt aceiasi echipare (Summum vs Titanium) iar pt o diferenta atat de mica primesti mai multe la Volvo .

Norma de poluare este clara Paul, daca are DPF este EURO4, daca nu are este EURO3 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu si eu legat de zgomotul de rulare,atat la Volvo cat si la Mazda(3).

Personal, zgomotul de rulare mi se pare mai decent la Mazda 3, cel putin la varianta pe benzina. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40-ul chiar daca este low entry tot Premium este pt ca e Volvo, este ca si cum ai spune ca seria 1 de la BMW nu este Premium pt ca este low entry :D

Tocmai de aceia spun ca nu merita S40-ul fata de Focus decat daca pretul este putin mai mare . De exemplu daca pretul la SH este dublu pur si simplu nu merita, daca este cu 30% mai mare merita pt ca este mai confortabila in interior, scaunele sunt altele, este mai moale si mai aratoasa in interior.

Aceiasi problema este la S80 vs Mondeo 4, diferenta este de maxim 20% pt aceiasi echipare (Summum vs Titanium) iar pt o diferenta atat de mica primesti mai multe la Volvo .

Norma de poluare este clara Paul, daca are DPF este EURO4, daca nu are este EURO3 .

Si siguranta pe care o primesti la Volvo fata de focus, Bogdan ? :D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzinarul la viteze mai mari de 100km/h este zgomotos! Cel putin la s40 asa este.....am mers in schimb cu s60, modelul anterior si s80, modelul nou, ambele avand D5-ul (diesel), sunt silentioase la drum intins, bineinteles capitonajul fiind altul! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept sa ne spui unde are focusul WHIPS, SIPS, 10 airbag-uri standard si toate elementele de siguranta standard indiferent de echipare, zone speciale de absorbire a impactului, rating G all-round (la IIHS nu rahat NCAP). structura de rezistenta care a fost gandita sa fie la fel de rezistenta ca si clasa S80 pe vremea aceea, etc, etc...............CREDCA AI PRINS IDEEA....sau poate nu ? Let me know !

Eu vorbeam de mecanica, electrica in proportie mare comparabila cu Focus,cind vorbeam ca este un Focus mai scump.Cind spui Volvo spui siguranta si asta se subintelege.Mai este o reclama la tv cu clasa E care se lauda ca au fost primii in a pune elemente de siguranta pe masini serie,vezi airbaguri.Eu ma intreb retoric :Dar Volvo unde era ?!!Astepta pe Mercedes sa faca un pas in fata linga Volvo.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roby citeste postul #9

@Saphir, Volvo era departe, primele airbaguri au venit dupa 9 ani (1990) fata de MB(1981) DAR imediat au venit airbag-urile laterale pt ca cei de la Volvo erau de parere ca se poate supravietui si fara airbag frontal pt ca aveau centuri pirotehnice . La numai 4 ani au iesit pe piata cu prima masina dotata cu airbaguri laterale(1994 850) iar acum in 2012 au prima masina din lume(V40) cu airbag pt pieton .

Poate sparge cineva topicul asta in S40 vs Focus 2, sau diferente intre cele 2 modele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La impactul frontal nu ai nevoie de SIPS si WHIPS .

Nr de Airbaguri este acelasi, 6 la numar si la Focus si la S40. Nu stiu de unde ai scos tu 10, poate imi spui si mie .

Conteaza mult cine face testele, in SUA de exemplu Focus-ul sta mai prost ca S40-ul desi la impact frontal sta mai bine Focus-ul (la traume toracice) acest fapt fiind confirmat si de testele Euro NCAP .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

La impactul frontal nu ai nevoie de SIPS si WHIPS .

Nr de Airbaguri este acelasi, 6 la numar si la Focus si la S40. Nu stiu de unde ai scos tu 10, poate imi spui si mie .

Sofer 1

Pasager 1

Sofer torace in scaun 1

Pasager torace in scaun 1

Pasager spate stg torace 1

Pasager spate dr torace 1

Sofer cortina 1

Pasager cortina 1

Pasager dr spate cortina 1

Pasager st spate cortina 1

10 sunt

Sau, dupa topicul deschis mai demult de mine in legatura cu cortina (IC-ul se considera 1 airbag pe o parte sau 2 ?) pot fi 8, daca consideram cortina una bucata per\parte !

Deci 8 sau 10, in functie de interpretarea cortinei.

Am gasit topicul

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa mai cauti si prin porkbagaj, poate are si acolo :D

Sunt 6, a explicat Detonator in linkul indicat de tine. Ai 2 frontale, 2 laterale si 2 cortine. Identic este si la Focus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa mai cauti si prin porkbagaj, poate are si acolo :D

Sunt 6, a explicat Detonator in linkul indicat de tine. Ai 2 frontale, 2 laterale si 2 cortine. Identic este si la Focus .

Pai alea din spate laterale ? Cand rabatezi bancheta sunt acele parti de scaun care raman fixe in stalpi, imi amintesc ca aveau eticheta cu Airbag sau Sips sau ceva de genul exact ca si pe scaunele din fata, nu airbag-uri sunt ? Stiu sigur ca aveau eticheta pe ele, dar nu gasesc poze cu partea respectiva de scaun !

In portbagaj nu am calatorit :lol:

Eticheta de genul celei din poza

post-100-0-36060300-1338213756_thumb.jpg

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOW, esti mai rau ca Toma Necredinciosul .

Ma repet, ai 2 frontale, 2 in scaune si 2 cortine care tin din stalpul A pana la C

4987966553_bae680506e.jpg4987967181_ab82b2d238.jpg

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now