driv3r

Plastice la exterior

20 posts in this topic

Va salut din nou!

La a mea masinuta, de ceva vreme, s-au albit sau decolorat plasticele de la exterior (fusta bara, praguri, zona de sub portbagaj, bandouri, etc.). Vroiam sa va intreb voi ce solutii folositi pentru a reda negrul plasticelor de la exterior si cu ce efecte (adica cat tine negrul). Solutiile pentru bord tin destul de putin in timp si parca se aduna mizeria pe ele mai repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vopsea noua pe ele ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si vopsea negru mat prin garaj, dar trebuie dat cu primer, etc. Stiu ca sunt solutii dedicate pentru chestia asta si poate cineva a incercat cu rezultate bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt infinite metodele, de la Coca Cola pana la X-sil de la Xenum, Nigrin Stosstangen schwarz, etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi unde o speli. Spălătoriile rapide și ieftine, folosesc de obicei pe post de detergent soda caustică. Poți verifica asta dacă după ce ai spălat-o ștergi cu un șervețel de hârtie peste plastice și vezi dacă se ia negreala. Dacă se ia, îi clar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un detailing interior regulat ar rezolva problema cu bordul si interiorul, cat despre vopsea lipsa pe plasticele exterioare nu ma pricep - eu as cumpara altele, la cat timp am sa stau sa le revopsesc ca oricum nu mai ies ca alea originale si mai si murdaresc elementele adiacente si dau in altele - a naibii horinca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mi se ia vopseaua de pe plastice (vezi poza din semnatura). Nu sunt vopsite, din fabrica in unele locuri. Si acuma sa cumpar alta bara spate sau fata doar ca s-a decolorat negrul...mai bine ma uit in alta parte. Oricum am comandat o solutie de pe net, de la Sonax: http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=1029. O sa pun poze dupa utilizare, sa vedem ce-o iesi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar sunt curios de rezultat. Sa revii cu poze inaite si dupa folosirea produsului. Bafa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit in sfarsit sa fac operatiunea, pentru ca nu a mai plouat. Rezultatul e foarte bun. Nu excelent, e de nota 8 sa zicem, sa vedem cat va tine in timp. Solutia e albicioasa, nu contine silicon, cred ca e ceva pe baza de glicerina, fiindca e destul de unsuroasa. Din ce am observat patrunde bine in plastic. Va atasez poze cu "before and after".

post-276-0-62425500-1338796468_thumb.jpg

post-276-0-57451300-1338796470_thumb.jpg

post-276-0-72732700-1338796472_thumb.jpg

post-276-0-65631600-1338796474_thumb.jpg

post-276-0-61242300-1338796476_thumb.jpg

post-276-0-57428200-1338796478_thumb.jpg

post-276-0-62430800-1338796480_thumb.jpg

post-276-0-79046700-1338796482_thumb.jpg

post-276-0-97105300-1338796484_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai dat cu propilena e bine :) - umil eu zic sa incepi sa pui bani deoparte de plastice noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea le am cu chimia. Nu stiu ce efect are propilena. Oricum solutia nu miroase nicicum. Poate ma luminezi si pe mine care ar fi riscurile sau efectele propilenei pe plastice ? !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam acelasi efect care l-ar avea si motorina aplicata pe plastice, deoarece este un produs secundar de la cracarea motorinei daca nu ma insel.

De asta zic ca nu cred ca ar fi bine sa dai cu astfel de substante pe plastic - sa nu afecteze calitatea lor in timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dragi prieteni

eu am un s60 d5 albastru

ce ziceti voi daca eu vopsesc plasticele de la exterior cu albastrul masinii ?

post-2579-0-83146000-1347749252_thumb.jp

post-2579-0-07092500-1347749294_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce ziceti voi daca eu vopsesc plasticele de la exterior cu albastrul masinii ?

Ar arata bine. Modelele mai noi au plasticele vopsite in culoarea masinii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa incerc in primavara sa le dau jos si sa le duc la vopsit sa vedem ce iese

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteptam pozele de dupa, si mai ales de dupa primele 4-5 spalari. Daca nu "sableaza" (nu mi-a venit alt termen in minte pe loc, poate nu e cel mai potrivit) intreaga bara, de exemplu, vor aparea inevitabil probleme de aderenta a vopselei noi intre zonele vopsite si cele nevopsite, pe unde in timp se va exfolia. Mare grija cum se vor vopsi reperele astea care au avut si vopsea veche pe ele. Parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modelele mai noi bandourile sunt din plastic dar sunt finisate astea o sa se exfolieze si o sa arate cu pori

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am rezolvat plasticele cu un pistol de aer cald reglat la 600 Grade C .. incalzite putin si au iesit ca noi :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica si-au recapatat culoarea initiala dupa ce le-ai incalzit?Daca e asa e tare :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact .. si-au recapatat culoarea si luciul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now