Brava

Inchidere calorifer cand este setata temperatura minima .

9 posts in this topic

De ceva timp ma gandesc cum sa opresc apa care intra in calorifer , lucru foarte benefic vara ....de ce? tevile de apa emana pe la picioare caldura si in afara de asta , cand opresti masina in soare si mai emana si aeroterma caldura ...ai pus-o cand te urci inapoi .

In afara de asta , poate la drum lung nu vrei sa dai drumul al A/C .... daca dai drumul la ventilatie te va lovi un aer fierbinte de nu este adevarat .. si culmea ca oricata ventilatie i-ai da , tot cald baga .

M-am gandit sa-i montez o supapa comandata de un solenoid , de pe un Bmw E46

Acum cum o fac sa mearga ? ... eh la asta ma tot gandesc. Din cate am observat comanda de temperatura de la sofer are un switch cand ajunge la minim , la prima strigare cred ca merge pus un releu comandat de acel switch ...inca analizez .

So , dragi posesori de 850 , S/V/C70 , astept pareri .

post-229-0-58253300-1339223290_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime, e prea multa bataie de cap si, ca sa scapi de deranj, mai bine montezi un robinet de Dacia pe care ori il inchizi si deschizi de sub capota, ori iti montezi o parghie ce il va actiona. Nu este mai bine asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate nu e dacie :lol: .. in schimb toyota are un robinet in genul celui de dacie dar actionat de un motor electric , in functie de ce temperatura setezi deschide sau inchide .

Ce spun eu cu actuatorul de bmw sau poate alta masina care are asa ceva mi se pare cea mai simpla solutie , trebuie tras un fir si montat supapa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea mare bataie de cap. Pana maine te plictisesti si renunti la proiec :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ma apuc de o treaba .... nu o las neterminata :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca reusesti ceva sa imi spui si mie sunt interesat,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, lamuriti-ma si pe mine. De ceva timp observ ca de la picioare (partea soferului) vine o caldura insuportabila. Plasticul ala deasupra la pedale se incalzeste binisor, si straniu e ca in partea pasagerului e tot ok, plasticul e rece, nu vine caldura. Am incercat diferite pozitii ale ventilarii, oricum nimic.

E ceva normal? Sau este vreun releu ceva, care se incalzeste acolo si emana caldura?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt niste doape in sasiu si niste garnituri care etanseaza cablurile care se duc in compartimentul motor.

Cauta de sub mocheta pana sub bord... Am patit ceva de genul si imi lipseau cateva elemente descrise mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de la cablurile alea sa vina asa caldura? Vara trecuta nu era asa parca, doar acum cateva zile am observat chestia data.

Voi arunca o privire cand voi schimba mocheta (am cumparat-o, tre' sa o spal si s-o inlocuiesc :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now