mod97

Turbo si ungerea lui(probleme ungere)

37 posts in this topic

Pardon... ;D

Dar sigur ăla e şurubul? ...că, dacă da, nu înţeleg de ce au trecut deja aproape trei minute de când ai afişat preţul şi Dom nu l-a comandat încă... ;D

Mai da glumeti mai esti :smile:) ..... apropo trebe neaparat sa dau turbo jos ca sa demontez surubul cu sita.....

Edited by dom79
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. (sec, fără glume) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieftin tare... Eu zic ca merita sa schimbam surubul ala la fiecare schimb de ulei daca in felul asta turbinele o sa fie nemuritoare. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna revin cu un update, pana la urma in momentul in care am anulat filtrul de particule iar acesta era dat jos pt partea de eliminare fizica am verificat si acea sita din surubul de la teava de ungere turbo si era curata fara sa aiba mizerie sau impuritati si in concluzie am decis sa o las asa cum este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot ai ajuns pana acolo merita sa dai jos si sita .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pe atuncea ma gandeam si la ce ai zis tu ca la volvo nu ii chiar asa problematica sita si mai ales ca era curata si ca eu schimb uleiul la maximum 10000 km (in general il in jur de 9000 km) am decis sa o las, dar la urmatorul schimb de ulei o sa ii spun la mecanic sa o dea jos asta daca are loc si acces bun pt ca stiu ca fara sa se dea jos toba in care era dpf-ul cu catalizatorul se ajunge foarte greu la surul acela care are sita .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum e tardiv, fara DPF dat jos nu ai acces la sita .

Daca bagi 5w-30 FORD OEM sau Castrol nu ai probleme cu infundatul iar uleiul il poti schimba linistit la 15.ooo km, oricum nu te astepta sa tina turbina mai mult de 200.ooo km pt ca nu tine fiind vorba de un Garrett "ultra low cost " .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sper sa ma tina turbina cat mai mult, sti cum se zice ''Speranta moare ultima" :smile: .

Edited by dom79

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic:

sti cum se zice ''Speranta moare ultima" :smile: .

Ultima, dar moare. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic:

Ultima, dar moare. :smile:

sper sa aiba gene bune :) si sa moara cat mai tarziu :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la 200k :D

Sent from Nokia 3310 using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now