asashy

Ce s-a intamplat cu oglinda mea?

8 posts in this topic

:hammer: Astazi dimineata cand sa ma uit in oglinda din interior la manevra de mers inapoi, am observat cu stupoare o pata alba in partea de sus a oglinzii!!!..De la soare...nu cred, aveam parasolarul...S-a mai intalnit cineva cu problema asta?

Mai tarziu fac niste poze sa vedeti si voi ,,minunatia"...Asta chiar nu am mai patit si nici nu am mai auzit de asa ceva!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreo vizita recenta la o spalatorie unde nu ai lasat ultima data suficient bacsis ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooooo....nici vorba, nu o mai la spalatorie de cativa ani buni....am intrat pe internet si am gasit aceleasi probleme....si spre parerea mea de rau, doar inlocuirea ei, e singura solutie :crybaby: !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Si eu am patit la fel cu oglinda mea. Am cautat o oglinda si am gasit la un baiat din Baia Mare care dezmembreaza un S80, o oglinda identica cu a mea.Masina de la care provine oglinda asta e un S80, motor 2.4 D5, an 2005 cu volan pe dreapta.Am mers la mine la masina si am schimbat oglinda mea cea defecta cu cea noua, provenita de pe volvo-ul de Anglia. Problema e ca dupa ce am montat oglinda cea buna pe masina, nu a mai mers inchiderea si deschiderea masinii din cheie.Am repus-o inapoi pe cea veche si cu asta a mers (oglinzile au in spate un soclu cu vreo 11 pini, in care intra o mufa mare.....pinii sunt exact la fel la ambele oglinzi, totul e identic intre ele)...am incercat de vreo 6-7 ori sa schimb mufa cand in oglinda mea originala cand in cealalta si tot aceeasi problema....cu oglinda noua nu vrea sa se inchida si deschida inchiderea centralizata.

Am vorbit cu cineva si zicea ca ar trebui resoftata ca acolo e posibil sa fie modulul sau antenele de inchidere centralizata.Acuma nu stiu ce sa fac.....cum as putea rezolva problema?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Si eu am patit la fel cu oglinda mea. Am cautat o oglinda si am gasit la un baiat din Baia Mare care dezmembreaza un S80, o oglinda identica cu a mea.Masina de la care provine oglinda asta e un S80, motor 2.4 D5, an 2005 cu volan pe dreapta.Am mers la mine la masina si am schimbat oglinda mea cea defecta cu cea noua, provenita de pe volvo-ul de Anglia. Problema e ca dupa ce am montat oglinda cea buna pe masina, nu a mai mers inchiderea si deschiderea masinii din cheie.Am repus-o inapoi pe cea veche si cu asta a mers (oglinzile au in spate un soclu cu vreo 11 pini, in care intra o mufa mare.....pinii sunt exact la fel la ambele oglinzi, totul e identic intre ele)...am incercat de vreo 6-7 ori sa schimb mufa cand in oglinda mea originala cand in cealalta si tot aceeasi problema....cu oglinda noua nu vrea sa se inchida si deschida inchiderea centralizata.

Am vorbit cu cineva si zicea ca ar trebui resoftata ca acolo e posibil sa fie modulul sau antenele de inchidere centralizata.Acuma nu stiu ce sa fac.....cum as putea rezolva problema?

Multumesc

La S60\V70 in oglinda se afla modulul de inchidere centralizata, emitatorul\receptorul cheii sau ce o fi. Ideal ar fi sa scoti modulul din cea veche si sa il introduci in cea noua dar nu stiu daca se poate desface asa usor sau sa schimbi doar sticla.

Nu credca ai ce sa soft sa rescrii, poate lamureste lucrurile Bogdan G .

La P1 (S40, V50, C30) e plug&play oglinda, nu are in ea module, am facut eu retrofit.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate resofta UEMul . Trebuie mutata electronica (placa electronica) dintr-o oglinda in alta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

As apela la tine Bogdane, dar problema este distanta prea mare dintre noi....oare unde as mai putea apela aici mai aproape de mine, oare cei care se ocupa cu repararea tel.mobile ar putea face aceasta mutare dintro oglinda in alta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poti face si tu, pur si simplu trebuie sa separi oglinda(sticla) de electronica .

Poti da o fuga pana la Sandro la Zalau si sunt sigur ca te poate ajuta el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now