Mihaipg

Montare instalatie spalat faruri

59 posts in this topic

Am spus "similar", nu "identic". La masinile la care am incercat, avand aceasta optiune din fabrica, daca se actioneaza lung pompa de parbriz pleaca si pompa de faruri. Acolo insa cred ca are si capul ei, cu pre-spalare, spalare etc. Eu am realizat ceea ce am vrut, si anume sa nu "scuipe" pompa de faruri de fiecare data cand actionez pompa de parbriz.

Sistemul cu circuitul respectiv functioneaza, dar nu este practic in proiectul dat. Nu mai este nevoie de o temporizare suplimentara din moment ce deja exista cea necesara realizarii presiunii. Avand inca un releu care ii da comanda - k, pleaca dupa T setat si se opreste la oprirea almentarii (circuitul este alimentat doar pe timpul functionarii pompei de parbriz, si temporizarea sau actiunea propriu-zisa a pompei se anuleaza odata cu disparitia tensiunii de alimentare). Exista posibilitatea de inchidere, dar si de deschidere a unui circuit prin acest montaj. De curiozitate, o sa fac circuitul cu un bec, si o sa ti-l arat la Penny :D.

Pana acum, desi i-am trimis mesaj pe PM si ulterior i-am scris si pe topicul unde am facut comanda, Ionut nu a binevoit sa raspunda (desi a citit mesajul de pe PM). Pana acum, comportamentul este "identic" cu cel al unui tepar.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate e mai simplu sa l suni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-a raspuns - o trimit pentru returnarea banilor. Retrag cele spuse mai devreme ;).

@jrazvy - daca nu citea mesajul, il sunam. Dar, cum forumul bata-l vina ne spune cand sunt citite PM-urile, si el il citise fara sa raspunda... Eu nu ma grabesc sa sun - ma enervez prea repede :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si recomandare (este topicul meu, pot sa fac reclama :D ), recomand achizitia pieselor de la colegul Midnight Caller si in special pompa de inalta presiune. In special pentru ca i-a ramas una de la mine, si se da cu discount ;). Eu, din criza de timp, am reusit sa fac rost de una de BMW, absolut identica. Dar am ramas si cu cea noua comandata si platita. Asa ca... VOLVO 8620396 (pompa) si Volvo 31294169 (cupla de cauciuc pentru ea), ambele noi.

PS - daca luam piesele de la Primus, imi cam taiam venele pe lung. Incredibil cum poate ajunge un reper aproape cu 100% mai scump la ei... (si nu de la 1 leu la 2, ci de la aproape 300 la aproape 600 )

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un ultim pret pentru pompa de inalta presiune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

~350 lei este pompa la Alex .

Share this post


Link to post
Share on other sites

330 new price, moncher, dar vezi ca o are Mihai pe a lui, nemontata, nescoasa din cutie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

La naiba, a trecut aseara pe la mine, daca stiam opream macar ambalajul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da baieti, dar odata iesit pe poarta magazinului se considera second hand si-i scade pretul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now