Justfocus

Schimbare motor

4 posts in this topic

Imi poate spune cineva, daca se poate monta un motor de renault de 1.9D de pe un papuc, pe un volvo 360. Ma intereseaza mai mult daca, pot prinde noul motor de carcasa de ambreiaj aflata pe masina, fara alte modificari. Astept si alte sugestii, daca stie cineva un tip de motor care se potriveste fara modificari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca merge 1.9, merge in schimb 1.6 Renault, practic este acelasi motor ca cel de volvo (am pus eu acum zece ani cred) probleme o sa ai cu baia de ulei care trebuie modificata, si la fel cu nu stiu cum sa-i zic acum dar ca sa fiu inteles: la motorul de renault pompa de frana isi trage aer de undeva din capatul capacului de la culbutori, chestiune care o sa te incurce fiindca nu are loc de aeroterma, eu am mers fara capacul de la aeroterma cateva luni pana am rezolvat motorul masinii. Pun o poza care sper sa te lamureasca mai bine, partea incercuita este cea de care ziceam. Orice problema ai poti sa suni(0749739610), cunosc destul de bine seria 300 mai ales cea cu motoare de 1.4 si 1.6 provenienta renault, masina mea am facut-o bucati si apoi am montat-o la loc.

post-2537-0-39241000-1344161489_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

are dreptate vcristi cu pompa de vacum pentru frana,cunosc si eu destul de multe despre 340 1.6 D. Si nu stiu daca poti prinde motorul de renault de cochilia ambreiajului

post-2590-0-94337900-1344172568_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discul de ambreiaj este la fel si la 1.6 si la 1.9... are acelasi numar de zimti si diametru la priza. Diametrul total, este posibil sa difere putin (e mai mic cu vreo 3-5mm la 1.6).

Cam atat iti pot spune.

L.E. Si rulmentul de ambreiaj e la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now