Bogdan Melinte

Volvo C70 - D5 - 2008

188 posts in this topic

Am urmat recomandarea lui Bogdan si am scos becul de pe partea stanga (cel care inca este functional).

Daca mai este cineva interesat, becul folosit din fabrica (cel putin pe masina mea) este OSRAM Xenarc 66040 (35W 4300K pe site-ul producatorului).

Ideea este ca acest model nu mai este fabricat de OSRAM, modelul care il inlocuieste fiind OSRAM Xenarc 66240 (35W 4150K pe site-ul producatorului).

@Paunionutz: Initial si eu stiam la fel, ca becul de 4300K este alb/galbui dar in realitate becul OSRAM Xenarc 66040 (4300K) este alb/albastrui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am urmat recomandarea lui Bogdan si am scos becul de pe partea stanga (cel care inca este functional).

Daca mai este cineva interesat, becul folosit din fabrica (cel putin pe masina mea) este OSRAM Xenarc 66040 (35W 4300K pe site-ul producatorului).

Ideea este ca acest model nu mai este fabricat de OSRAM, modelul care il inlocuieste fiind OSRAM Xenarc 66240 (35W 4150K pe site-ul producatorului).

@Paunionutz: Initial si eu stiam la fel, ca becul de 4300K este alb/galbui dar in realitate becul OSRAM Xenarc 66040 (4300K) este alb/albastrui.

Nu te contrazic, insa mi se pare ciudat, ca acei 4300k reprezinta culoarea, care ar trebui sa fie cam standard. Hai sa zic ca ar fi o mica diferenta de nuanta, in functie de producator, dar de la alb galbui la alb albastru..... e diferenta mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan Melinte, nu are cum sa fie Osramul OEM alb-albastrui, el este alb-galbui cand este nou . Osram este marca cea mai piratata in materie de becuri deci poate nu ai nimerit un bec original .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan: Cel mai probabil, avand in vedere ca modelul de bec a iesit din fabricatie, eu tind sa cred ca becurile sunt pe masina de la fabricatie (2008). Oricum nu mai conteaza, am comandat un set nou de Osram Xenarc Original 66240 din Germania (am gasit cu mult mai ieftin decat la noi), ramane de vazut culoarea cand o sa le montez, sper sa nu fie prea galbuie totusi, desi noul model are 4150K spre deosebire de 4300K cat avea vechiul model :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin teoretic, cu cat scad K, cu atat lumina devine mai galbena, insa diferenta intre 4300 si 4150k este aproape insesizabila. Chiar te rog sa pui o poza dupa ce schimbi becurile, ca tare sunt curios daca si astea sunt albastrui

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan Melinte, tu vrei look sau utilitate? Cele mai bune sunt de 4300k.

Iar culoarea este alb-galbui .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, revin cu o poza cu noile becuri montate.

nesedaqu.jpg

Din perspectiva pozei:

Pe partea dreapta vechiul bec Osram 66040 (4300k pe site producator)

Pe partea stanga noul bec Osram 66240 (4100k pe site producator)

Se vede clar diferenta de culoare.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte putin!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte putin!

In poza este foarte putin, in realitate diferenta este sesizabila bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenta este foarte mare, cel nou este un alb/galbui iar cel vechi era un alb/albastrui.

Acum intrebare este: de ce oare cel vechi avea nuanta aia de albastru (diferenta fiind doar de 200K)?

Becul xenon se "raceste" in timp si creste in grade K? Sau oare era fake?

Am vazut ca Osram produce si un model pe la 5000K: Osram 66040CBI/66240CBI (Cold-Blue Intense), dar pe becul meu scria clar doar 66040.

Edited by Bogdan Melinte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca e consumat, de aia.

Becurile xenon se schimba set pt ca altfel nu au aceiasi nuanta, dupa cca 200h incepe fenomenul de "color shift" iar lumina incepe sa devina mai rece pana ajunge pe la 12.ooo K (mov) iar acolo e cap de linie si trebuie schimbat becul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin teoretic, cu cat scad K, cu atat lumina devine mai galbena, insa diferenta intre 4300 si 4150k este aproape insesizabila. Chiar te rog sa pui o poza dupa ce schimbi becurile, ca tare sunt curios daca si astea sunt albastrui

Vezi ce-ti ziceam mai sus. Eu raman de parere ca becul de pe stanga este AM.

PS: nu cred ca este consumat, pt ca eu nu am vazut nici un bec de 4300k care sa lumineze albastru, chiar daca este consumat. Majoritatea o "iau" catre roz sau verde din start

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar, unele mai trec si prin zona 6000k . :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

A auzit cineva de vopsitoria Hess Autoconcept?

Am o mica problema cu bara fata, se exfolieaza vopseaua in cateva puncte, cel mai probabil a fost vopsita prost...

Ma gandeam sa o duc la ei, dar am zis sa intreb intai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine te duci la Claudiu 2525 de aici de pe forum si cu siguranta vei fi multumit.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi 100% la Claudiu2525

Share this post


Link to post
Share on other sites

A auzit cineva de vopsitoria Hess Autoconcept?

Am o mica problema cu bara fata, se exfolieaza vopseaua in cateva puncte, cel mai probabil a fost vopsita prost...

Ma gandeam sa o duc la ei, dar am zis sa intreb intai.

Eu la s80 am bara NOUA originala VOLVO. A fost muscata de un caine si are niste zgarieturi pana la plastic. A inceput sa se exfolieze in zona aia...rau de tot. Daca vrei am un prieten care face treaba foarte buna. Te costa 250 ron sa-ti vopseasca toata bara cu vopsea si lac Standox. Bafta!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Se apropie revizia in curand si vreau sa ma pregatesc achizitionand uleilul pentru motor.

Anul trecut am cumparat 6 litrii de Castrol Edge 0W30 A5/B5 la 351 RON (~58 RON litru), anul asta vad ca sub 70 RON litru nu il mai gasesc...

Weekend-ul acesta o sa dau o fuga pana in Viena sa vizitez si am zis sa vad daca nu cumva gasesc mai ieftin acolo.

Nu am fost deloc surprins cand m-am uitat pe cateva site-uri si am vazut ca il gasesc la jumatate de pret...

Vad ca au 2 modele diferite:

Al doilea model il stiam si eu, pentru ca pe acela l-am tot achizitionat in ultimii ani.

Stiti ceva care e treaba cu primul model FST TITANIUM? Care sunt diferentele?

Edited by Bogdan Melinte

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDGE se transforma in EGE Titanium si gasesti sunt lichidari de stoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica acesta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Mi-am vopsit de curand usa dreapta dupa o mica zgarietura de un stalp din acela mic de bordura.

Dupa ce mi-am ridicat masina de la vopsitorie (azi) mi-a aparut in bord un mesaj de eroare "SRS-AIRBAG SERVICE SPOED" si o pictograma rosie cu un airbag in dreapta turometrului.

Cei de la vopsitorie mi-au zis sa merg la Volvo sa mi se stearga erorile ca o sa dispara.

Mi-au zis ca nu mi-au dat jos usa cand au vopsit, dar au zis ca ar putea fi de la faptul ca mi-au demontat clanta.

Am atasat si o poza.

O sa incerc sa ajung la Primus cat de curand, dar intre timp sa imi fac probleme cand circul cu ea?

Se poate sa dispara intradevar la stergerea erorilor?

Multumesc !

post-4553-0-76763000-1414163146_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult ca sigur se sterge, nu ai de ce sa-ti faci griji. Si daca misti de mufele de sub scaun poate sa-ti apara eroare SRS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Știe cineva dacă se potrivesc stop-urile de la Facelift pe Pre-Facelift ?

Sunt plug n play sau au nevoie de adaptări ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.