Bogdan Melinte

Volvo C70 - D5 - 2008

188 posts in this topic

Da, am zis sa nu pun link-ul pe forum din motive de reclama...

Pe bune ca nu vand? Pai scrie ca au livrare internationala...

Oricum presupun ca se plateste inainte de livrarea produsului, deci cum sa ii falimenteze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum exista si Romania cand iti faci cont, mi-am facut eu mai devreme...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Part Number-ul mi l-a dat Bogdan G mai sus -> 36000560

O sa il intreb si pe dl. Sandro, poate poate... Multumesc pentru pont !

Intre timp am gasit 2 planetare aproape noi in Suedia, pe un site de dezmembrari foarte bine pus la punct... nu inteleg de ce nu avem si noi asa ceva in Romania decat sa stai sa intrebi din "usa in usa"...

  • Volvo C70 2010, D5, Automata, 6.000 km - Pret 2125 SEK (~1100 RON)
  • Volvo V50 2008, D5, Automata, 9.811 km - Pret 2125 SEK

Astept sa imi dea o cotatie la transport, sper sa nu fie prea mult...

Pe linga pretul afisat vei mai pune transportul cam intre 600-800SEK (la ce vrei tu sa cumperi) si dupa aceea TVA (25%).Ex:3406Sek.Ai factura si garantie.Am cumparat acum 3 ani piese de la ei dupa ce m-am ars cu preturile la Primus. Platesti cu cardul si in 3-4 zile ai marfa acasa.Sint foarte in regula .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult !

Probleme grave nu are, deocamdata inca astept sa vad exact care este cauza vibratiei. In rest, schimbul de amortizoare, distributie, revizie, etc le fac pentru a fi eu sigur pe masina, nestiind 100% ce s-a facut si ce nu s-a facut inainte la ea.

Masina eu am luat-o la 92.000 km, ea fiind din Belgia adusa. Acum cati kilometrii o avea ea in realitate daca au fost modificati, chiar nu am de unde sa stiu, oricum i-am facut mai multe teste inainte sa o cumpar, inclusiv o diagnoza cu ajutorul lui Bogdan... A iesit bine la toate, masina a fost foarte ingrijita atat la interior cat si la exterior de proprietarul anterior...

P.S: Nu eram eu, am fost plecat weekend-ul trecut, am revenit duminica in Bucuresti :D Am mai vazut si eu cateva C70-uri "escamotate" prin Bucuresti :smile:)

Multumesc mult de tot pentru toate informatiile ! :smile:

Ramane sa revin eu cu vesti despre ce s-a dovedit sa fie intr-un final si ce am facut pentru a rezolva.

O sa merg astazi cu ea in service la investigatie sa vedem cat de cat ce o avea...

La tine, avand in vedere ca era tamponul, presupun ca vibra mai tot timpul? Inclusiv la relanti?

La mine vibreaza doar pe perioadele de acceleratie... La relanti si la turatii pe loc nu se simte nimic...

Nu, vibra doar in sarcina ! Ia dute pe un drum drept liber, baga a 2-a la viteza cat mai mica si apasa usor si gradual frana in timp ce accelerezi usor si vezi...vibreaza ?

Eu iti recomand macar sa te uiti la tamponul ala, nu dureaza mult sa il dai jos si e foarte simplu, poti avea surpriza pe care am avut-o eu si scapi ieftin.

Nu contest alte posibilitati si sfaturile celorlalti colegi, dar am avut de a face cu rahatul ala de tampon FoMoCo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto!Este tampon hidraulic si se vede simplu daca are vreo problema dar colegul tocmai zicea ca a gasit burduful de planetara spart si ca urmare a mers fara vaselina si consecintele stii care sint in acest caz.La D5, motorul se tine strasnic in mai multe tampoane(vreo 5 de total cu intinzatoare cu tot) decit la T5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe linga pretul afisat vei mai pune transportul cam intre 600-800SEK (la ce vrei tu sa cumperi) si dupa aceea TVA (25%).Ex:3406Sek.Ai factura si garantie.Am cumparat acum 3 ani piese de la ei dupa ce m-am ars cu preturile la Primus. Platesti cu cardul si in 3-4 zile ai marfa acasa.Sint foarte in regula .

Si mie mi se par super ok ! Foarte organizati, ramane de vazut mai departe...

Mi-au rasuns astazi:

  • Transport: 823 SEK (prin Posten, ajunge in 1-3 zile zic ei)
  • TVA: din ce am inteles eu este deja inclus TVA-ul in pret, se mai plateste odata in Romania sau cum?

Nu, vibra doar in sarcina ! Ia dute pe un drum drept liber, baga a 2-a la viteza cat mai mica si apasa usor si gradual frana in timp ce accelerezi usor si vezi...vibreaza ?

Eu iti recomand macar sa te uiti la tamponul ala, nu dureaza mult sa il dai jos si e foarte simplu, poti avea surpriza pe care am avut-o eu si scapi ieftin.

Nu contest alte posibilitati si sfaturile celorlalti colegi, dar am avut de a face cu rahatul ala de tampon FoMoCo.

Am incercat si metoda sugerata de tine Roberto, nu vibreaza nimic...

Oricum la mine vibratiile incep sa apara cand ajung in viteza a 3-a, la viteze mici nu se face simtita (sau poate este, dar este mica si insesizabila).

Vibratiile se accentueaza cand masina este inclinata (sunt in urcare)..

Roberto!Este tampon hidraulic si se vede simplu daca are vreo problema dar colegul tocmai zicea ca a gasit burduful de planetara spart si ca urmare a mers fara vaselina si consecintele stii care sint in acest caz.La D5, motorul se tine strasnic in mai multe tampoane(vreo 5 de total cu intinzatoare cu tot) decit la T5.

Da, la fel mi-a spus si mecanicul...

A zis ca nici nu mai are rost sa dea planetara jos sa se uite in tripoda ca de acolo este problema sigur...

Mai ales ca probabil masina a mers mult cu burduful spart chiar inainte sa o cumpar eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto!Este tampon hidraulic si se vede simplu daca are vreo problema dar colegul tocmai zicea ca a gasit burduful de planetara spart si ca urmare a mers fara vaselina si consecintele stii care sint in acest caz.La D5, motorul se tine strasnic in mai multe tampoane(vreo 5 de total cu intinzatoare cu tot) decit la T5.

5 ? La P1 ? As vrea si eu o poza din VIDA care are cu modelul 2008 pt ca sunt foarte curios daca au pus pe P1 D5 tampoane in plus. P1 are motorul suspendat prin model "pendulum" cum zic ei, adica 3 tampoane, unul stanga, unul dreapta si unul jos la cutie\cadru motor.

Hidrolagar e da tamponul si crede-ma ca te poate insela foarte usor, cunosc fenomenul cu tamponul dreapta la P1, am citit sute de topicuri cand cautam rezolvare la masina mea, de aceea insist sa il dea jos.

Nu contest problema cu planetara, poate fi si strict doar de acolo.

Si nu, nu e neaparat obligatoriu sa vibreze la ralanti un motor cu tampon defect.

Bogdan Melinte, am sa incerc sa dau de firma de unde mi-am luat eu planetara nou nouta HD din UK acum 3 ani, poate ai noroc si au modelul tau, pe mine m-a costat atunci in jur de 900 de ron cu tot cu transport din UK.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul asta oricum trebuie sa schimb planetara avand in vedere ca este spart burduful si s-a scurs toata vasilina din el... sunt urme pe bascula si pe plasticele din jur, deci probabil este spart de mult burduful...

Dupa ce o schimb, daca persista vibratia (desi nu cred) o sa verific si tampoanele.

Roberto, daca gasesti firma aceea te rog da-mi si mie o metoda de contact.

Mai astept maine niste raspunsuri de la niste parcuri de dezmembrari din RO.

Daca nu gasesc nimic, o sa dau comanda in Suedia. Este intradevar mai scumpa, dar totusi este o piesa aproape noua la 5000 de kilometrii...

Macar sa stiu ca dau un ban, dar nu mai am griji cu ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti poate aduce colegul Sandro o planetara SH pe comanda .

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 ? La P1 ? As vrea si eu o poza din VIDA care are cu modelul 2008 pt ca sunt foarte curios daca au pus pe P1 D5 tampoane in plus. P1 are motorul suspendat prin model "pendulum" cum zic ei, adica 3 tampoane, unul stanga, unul dreapta si unul jos la cutie\cadru motor.

Hidrolagar e da tamponul si crede-ma ca te poate insela foarte usor, cunosc fenomenul cu tamponul dreapta la P1, am citit sute de topicuri cand cautam rezolvare la masina mea, de aceea insist sa il dea jos.

Eu am spus ca de total sint 5 inclusiv acele 2 "intinzatoare",asa le-am numit eu generic.Ele se numesc tehnic "bracket lower" si respectiv "torq rod upper".

In rest sint cele 3 existente ca si la T5 ,(aproximativ ) :engine pads =2 buc (dreapta si stinga,sus) si torq arm (cel pus sub cutie).

Intelegi acum !

post-410-0-13024400-1347010989_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti poate aduce colegul Sandro o planetara SH pe comanda .

Am incercat sa iau legatura cu el prin PM si pe telefon, dar deocamdata nu mi-a raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat piesa din Suedia intr-un final pentru ca nu as vrea sa mai astept foarte mult cu piesa stricata si sa dau in alte probleme mai grave...

Mi-au spus ca ajunge in maxim 3 zile (lucratoare evident cred).

Intrebare: la schimbarea planetarei dreapta curge ulei din cutie? sa stiu daca trebuie sa cumpar si ulei pentru cutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brackets sunt pur si simplu flanse de prindere, deci pana la urma tot 3 principale are, tot FoMoCo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brackets sunt pur si simplu flanse de prindere, deci pana la urma tot 3 principale are, tot FoMoCo.

Uitate la un D5 si apoi vorbeste.Nu sint flanse.Stii ce este aia o flansa?Este o gluma la vibratii T5 fata de D5.Tehnic vorbesc si nu sint partinitor ca am diesel.In fine ,nu stau sa ma mai explic .Cert este ca ai un mic "razbel" interior cu ,fomoco. :smile: .

Ce zici de ATE(placute) la 191 Ron?!!

Scuze colegului de offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nici o problema !

Imi poate spune si mie cineva daca trebuie scos uleiul din cutie pentru schimbat planetara dreapta? (Roberto tu ar trebui sa stii ca ai trecut prin asa ceva)

Sa stiu daca trebuie cumparat si ulei inainte sa ma duc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto a avut cutie manuala, la manuala curge putin ulei, la automata are mai mult ulei dar are joja.

Oricum trebuie sa schimbi uleiul la cutie asa ca ai impuscat 2 iepuri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar, trebuie sa schimb uleiul de la cutie, dar as vrea sa fac operatiunea asta cum trebuie la primus.

Planetara nu o schimb la primus.

Oricum din ce am vazut in VIDA la schimbarea planetarei dreapta nu curge nimic, ci doar la cea stanga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitate la un D5 si apoi vorbeste.Nu sint flanse.Stii ce este aia o flansa?Este o gluma la vibratii T5 fata de D5.Tehnic vorbesc si nu sint partinitor ca am diesel.In fine ,nu stau sa ma mai explic .Cert este ca ai un mic "razbel" interior cu ,fomoco. :smile: .

Ce zici de ATE(placute) la 191 Ron?!!

Scuze colegului de offtopic

Am condus 2 ani un D5 auto, 4+ ani T5, am desfacut si bibilit toata masina inclusiv cutie, planetare, volante, tampoane, aibaguri, etc in scopuri de DIY PENTRU MEMBRII ACESTUI FORUM.

Am lucrat 2 ani in piese auto si service-uri afiliate, ani de zile pe langa amicul meu mecanic...

In concluzie......nu, probabil ca nu stiu ce e aia o flansa !

P.S : 191 Ron e ok pretul la placute ATE, cam pe acolo le are Materom-ul.

"Razbel" cu FoMoCo ? Iti doresc sa nu ai probleme la masina, because then you'll undestand !

Bogdan Melinte - Nu e greu, se scoate capul din fuzeta prin impingere, in prealabil se desface flansa (da, flansa) care tine rulmentul intermediar de la planetara lunga, e cu 2 suruburi din cate imi amintesc, apoi se scoate planetara usor prin tragere treptata, nu abuzezi de ea. La mine nu a curs ulei mai deloc, posibil la auto sa curga dupa cum zice Bogdan G dar daca urmeaza sa schimbi uleiul oricum, nu mai ai de ce sa iti faci griji.

Sau....

Uite aici topicul meu de cand am "demolat" T5-ul

Daca te uiti la poza de mai jos la planetara mea ai sa vezi ca unde intra in cutie are o tesitura, poti introduce ceva acolo sa faci o parghie cand ai sa incerci sa scoti planetara din cutie.

Foloseste ceva obiect finut, preferabil ceva de cauciuc sau lemn.

Sent from a rotary-dial phone using Edna the Small Town Operator

post-100-0-53691900-1347135484_thumb.jpg

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

In VIDA arata sa faci pargie cu ceva ca sa o scoti din cutie, o sa vedem... Ea o sa iasa, sper doar sa nu curga ulei..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto ..Nu vreau sa intru in polemica cu tine si nu te simti ofensat de cele spuse de mine.Nu e cazul.Tinere domn,tu ai o virsta echivalenta cu anii de cind eu tot am facut multe chestii in domeniul auto.Era vorba de o flansa ,atit :smile: .Cunosc Ford practic iar sfaturi despre D5 le dau tot din practica si nu dau fuga pe net sa gasesc repede raspunsul corect ca sa imi creasca nr. de posturi sau vreun bonus.

Te salut Roberto si scuze a doua oara si ultima pt. offtopic ,colegului Bogdan Melinte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici o problema !

Astept planetara sa vina, deocamdata dupa tracking number este undeva prin Hamburg, Germania.

Intre timp: maine ajung amortizoarele Bilstein + flanse, rulmenti, kit protectie amortizoare spate (erau putin mancate, nu era urgent dar am zis sa le schimb), bilete anti ruliu spate (din cauza la amortizorul curs). Toate piesele, mai putin amortizoarele le-am luat prin colegul Midnight Caler si vreau sa il recomand pe calea aceasta pentru promptitudine si ajutor pe parcursul comenzii !

Revin cu stiri dupa ce am schimbat totul.

P.S: Luna viitoare urmeaza distributie + revizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand ce cumpara si re-marcheaza VOLVO sa puna in fabrica pe masini, adica curele ContiTech cu role INA si pompa de apa HEPU.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

La D5 nu sunt numai curele Conti, mai ai si un Gates . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or fi schimbat producatorul sa cut cost :)) De gates mi s-a plans si un mecanic de opel si un posesor de smart ca sunt prea rigide si fie scartaie la rece dupa un nr de km, fie trebuie sa o tensioneze prea tare ca sa nu patineze.

Din pacate e plin de subiectivism aici, exact ca la Mann vs Mahle.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.