Bogdan Melinte

Volvo C70 - D5 - 2008

188 posts in this topic

M-am tot tinut sa va intreb inca o chestie care ma tot deranjeaza la masina si nu stiu ce sa zic despre aceasta problema:

Cand masina este in P sau in N, totul este normal, nici o vibratie nimic, totul este ok.

In schimb cand o cuplez fie in D sau in R, masina incepe sa vibreze mai puternic, motorul isi schimba din sonoritatea care o are in P/N adica incepe sa toarca, la stop este chiar deranjant daca nu o cuplez in N din cauza vibratiilor.

Cand o cuplez in R chiar face un mic trosc la cuplare si bruscheaza masina un pic.

In mers fie nu se mai observa, fie dispar aceste vibratii.

Aveti idee ce poate fi? Se va rezolva cu schimbul uleiului?

Problema asta o am si eu...am schimbat uleiul, am schimbat 2 tampoane motor + upgrade de soft si nici o schimbare....daca scapi de problema te rog sa-mi spui si mie cum

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor: Sambata sunt programat la service, o sa iti spun daca dispare sau se remediaza acest fenomen.

@All: Am un zgomot foarte puternic caruia i-am dat prea mare importanta si ma asteptam sa se rezolve dupa schimbarea amortizoarelor, insa a ramas la fel. Simptom: la majoritatea denivelarilor (limitatoare de viteza, urcat/coborat de pe borduri, chiar si la treceri peste linii de tren) si de foarte multe ori si la viraje (in special la cele spre stanga, fie ele la viteza mare sau mica) cand se inclina masina se aude un zgomot extrem de puternic, asemanator sa zicem unei loviri a unei tigaii cu o lingura de metal. Acest zgomot, din cate am putut eu sa imi dau seama vine din partea stanga spate a masinii. Am schimbat bieletele anti-ruliu, insa nu s-a rezolvat nimic..

Ce poate fii? Este foarte deranjant, zici ca se rupe masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor: Sambata sunt programat la service, o sa iti spun daca dispare sau se remediaza acest fenomen.

@All: Am un zgomot foarte puternic caruia i-am dat prea mare importanta si ma asteptam sa se rezolve dupa schimbarea amortizoarelor, insa a ramas la fel. Simptom: la majoritatea denivelarilor (limitatoare de viteza, urcat/coborat de pe borduri, chiar si la treceri peste linii de tren) si de foarte multe ori si la viraje (in special la cele spre stanga, fie ele la viteza mare sau mica) cand se inclina masina se aude un zgomot extrem de puternic, asemanator sa zicem unei loviri a unei tigaii cu o lingura de metal. Acest zgomot, din cate am putut eu sa imi dau seama vine din partea stanga spate a masinii. Am schimbat bieletele anti-ruliu, insa nu s-a rezolvat nimic..

Ce poate fii? Este foarte deranjant, zici ca se rupe masina...

Ia verifica in portbagaj cheia de roti, carligul insurubabil sa fie la locul lor in sacosa si sa fie stranse, sau mergi o tura fara ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multe ar putea fi...

Ai schimbat bieletele antiruliu şi faţă şi spate?

Le-am schimbat doar pe cele de pe spate care erau intr-o stare critica...

Sa incerc sa le schimb si pe cele de pe fata? Zgomotul se aude de pe spate totusi, dar s-ar putea sa ma insel...

Ia verifica in portbagaj cheia de roti, carligul insurubabil sa fie la locul lor in sacosa si sa fie stranse, sau mergi o tura fara ele.

Mi-ai dat de gandit, o sa incerc maine cand plec cu ea sa las totul acasa si sa vedem.. Multam pt pont

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor a schimbat 3 suporti motor DAR se pare ca el isi aduce aminte doar de 2 . :D

Ca idee toti erau rupti desi masina are doar 50k km .

@Bogdan M, fara soft masina se va misca mult mai prost iar cutia va schimba mult mai lent .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor a schimbat 3 suporti motor DAR se pare ca el isi aduce aminte doar de 2 . :D

Ca idee toti erau rupti desi masina are doar 50k km .

@Bogdan M, fara soft masina se va misca mult mai prost iar cutia va schimba mult mai lent .

Pai de asta sunt constient ca nu va mai avea acelasi zvac, dar intrebarea mea este: sunt in siguranta avand un soft pe masina despre care nu stiu nimic (unde si cum a fost facut)? Chiar daca a fost facut undeva prin vest, presupun ca au si aia uscaturile lor si nu orice soft este bijuterie...

Cutia nu este supusa la riscuri mergand in continuare cu acest soft? Avand in vedere ca cutiile Aisin nu sunt tocmai un exemplu de fiabilitate din ce am inteles...

Ma gandesc chiar ca si vibratia aceasta cand masina este cuplata in D/R poate fi datorata acestui soft (masina dezvolta o putere mai mare la relanti sau este mai turata la relanti decat o masina cu soft normal) si vibratiile se transfera in caroserie?

P.S: Un soft binefacut din ce mi-ai spus tu teoretic nu prea ar trebui sa fie vizibil la diagnoza nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Eu ti-am spus doar ca ai presiune prea mare de turbo in urma softului si nu imi pare ok, totusi aceiasi presiune de 1.65 bar o face si cu softul de la Heico, totusi eu consider prea mare presiunea asta pt ca alti tuneri merg pe presiune mai mica .

2. Nu am de unde sa stiu ce riscuri sunt iar cutiile AISIN sunt chiar un exemplu de fiabilitate comparand cu cele GM sau ZF de pe VAG .

3. harta de injectie la ralanti nu este modificata de nici un tuner din motive evidente, numai dupa 1500rpm se modifica harta in zona de sarcina, nu ai de ce sa modifici harta in zona 700-1500 rpm . Asadar vibratia ta nu are nici o legatura cu softul ci cu arhitectura cadrului motor care in configuratia ta duce lipsa de un tampon anti-balans in spatele/fata cutiei, tampon ce exista la platforma P2 cu aceiasi cutie .

4. Orice soft pus pe un Volvo cu ECM EDC16 este vizibil ulterior, am vazut masini cu HEICO ce dadeau eroare de checksum la fel este si cu alte softuri . Ba mai mult la masinile cu soft HEICO puterea rezultata in urma tuningului este trecuta in actele de Germania deci este un soft oficial, mai putin pt calculatoarele masinii care il considera corupt . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan: Multam frumos pentru lamurire inca odata, pana la urma o sa mai las softul de la motor si sa vedem cum se comporta masina dupa vizita de sambata la "doctor". Am portbagajul plin de cutii de ulei, zici ca fac reciclare, am gasit numai la bidoane de 1 litru atat cel pt motor cat si cel pt cutie si in total am vreo 19 cutii :D

@Roberto: Am facut testul astazi insa fara prea multe rezultate. Masina tot scoate acelasi zgomot enervant, insa parca mult mai rar fara roata de rezerva... Alte idei?

Cutia de viteze insa imi pune semne de intrebari mari intrucat am mai constatat un fenomen: daca merg cu ea cu 20-30 km/h si pun o frana mai brusca, se aude si se simte in toata masina un trosnit puternic din cutie. Ciudat din punctul meu de vedere pentru ca nu e ca si cum poti spune ca acest trosnit se intampla din cauza ca retrogradeaza intr-o treapta inferioara si se incurca in viteze, pentru ca la viteza aia este in treapta 1...

Cred ca voi incerca totusi si un update de TCM (daca nu cumva este deja facut) sa fiu eu cu inima impacata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La frana brusca nu are voie sa retrogradeze cutia, decat la franare lina simti cum retrogradeaza iar treapta 1 este complet patinata exact pt a nu deranja soferul :D

Daca atunci cand franezi zvacneste cutia este o problema de adaptare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat nivelul uleiului din cutie ? Cum indica ? Ce culoare are uleiul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat nivelul uleiului din cutie ? Cum indica ? Ce culoare are uleiul ?

Uleiul oricum o sa fie schimbat sambata, singura data cand l-am verificat a fost la Primus cand am cumparat masina si ei mi-au spus ca ar fi cam cazul sa il schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nivelul mi-au spus ca este ok, dar uleiul si-a cam pierdut proprietatile si trebuie schimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, am schimbat uleiul la cutie si am facut si revizia la IATSA Brasov.

Foarte de treaba baietii de acolo si ok la costuri.

Pana la urma am ramas cu 3 litrii de ulei la cutie nefolositi, au fost necesari doar 9 litrii cu tot cu flush.

Dar cum ca intotdeauna nu poate fi totul roz: am aflat cu stupoare (la indicatia unui mecanic de acolo) ca imi curge ulei pe la distributie (pe care tocmai am schimbat-o). Mecanicul mi-a zis ca cel mai probabil este simeringul de la pompa de ulei.

Nu mai aveau timp azi sa investigheze si a ramas pe alta data... Pana rezolv oricum cred ca ar trebui sa stau cu ochii pe nivelul de ulei...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau eu cei 3 litri ramasi daca nu mai ai ce face cu ei ! Am trecut pe la IATSA pe la 12 , erai deja "rezolvat" !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, am schimbat uleiul la cutie si am facut si revizia la IATSA Brasov.

Cat a costat manopera la schimbul de ulei? Ce fel de ulei ai pus in cutie si cat a costat litrul? Se simte vre-o diferenta? Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau eu cei 3 litri ramasi daca nu mai ai ce face cu ei ! Am trecut pe la IATSA pe la 12 , erai deja "rezolvat" !

O sa pastrez cei 3 litrii ramasi pentru urmatorul schimb sau pentru completari.

Cred ca te-am vazut fix cand parcai masina, ai un XC90 nu? Eu tocmai atunci ieseam pe poarta.. :)

Cat a costat manopera la schimbul de ulei? Ce fel de ulei ai pus in cutie si cat a costat litrul? Se simte vre-o diferenta? Merci

Manopera: ~250ron

Ulei: Mobil ATF 3309 - ~58ron/litru

Diferenta: masina nu mai bruscheaza deloc la schimbarea vitezelor in mers si nici cand schimb intre P/R/N/D.

In alta ordine de idei: update-ul de soft pentru TCM este deja facut pe masina de fostul proprietar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai se aude "clonc" cand bagi din r in d ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai se aude "clonc" cand bagi din r in d ?

Nu se mai aude si nu mai bruscheaza:

masina nu mai bruscheaza deloc la schimbarea vitezelor in mers si nici cand schimb intre P/R/N/D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule , aici e vorba de un clonc metalic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule , aici e vorba de un clonc metalic

Poate fi de la planetare, mai exact de la tripode! Si la mine se auzea, aveam un rulment spart la planetara lunga si doi rulmenti crapati la cea dreapta! Dupa ce i-am schimbat nu se mai auzea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule , aici e vorba de un clonc metalic

La mine se aude in continuare un clonc metalic la trecerea peste denivelari mai accentuate, dar nu are legatura cu cutia de viteze.

Trebuie sa schimb bucsele de la ambele bascule fata intrucat sunt terminate.

In aceasta privinta: cei de la Primus cat si cei de la IATSA mi-au spus ca se schimba bascula cu totul, este adevarat ca este singura metoda? sau e doar o metoda de a lua 500ron+ pe o bascula comparativ cu a lua 50ron pe o simpla bucsa ?

La cutie de viteze, inainte de schimbul uleiului aveam parte de un soc cand cuplam R, dar acum nu il mai am sau cel putin nu il mai simt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteapta putintel si primesti si pret pentru bucsi pe PM ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.