robvie

BOV , boost controller , injectoare + pompa

38 posts in this topic

Am si eu nevoie de cateva sfaturi va rog , daca este cineva dispus sa ajute pe acest forum .

1. Sa pun BOV pe un s60 t5 , trebuie mai intai sa il anulez pe cel de fabrica ( recircular ) . unde se afla bypass de fabrica mai exact si cum fac sa il anulez fara sa iau o eroare . ?

2. se pot marii dusele la injectoarele de fabrica , sau trebuie unele aftermarket ( ce imi recomandati si ce se intampla daca le iau prea mari ? )

3. pompa de combustibil stock de t5 b5234t3 face fata la 300+ cp sau trebuie una aditionala ?

4. cine face un soft bun de volvo dupa toate modificarile mecanice ?

Va multumesc anticipat , stiu ca toate astea le gasesc si singur daca citesc mult , dar pentru asta sunt forumurile , sa mai ceri si un sfat

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o masina de 10 ani vechime care are probleme tu deja visezi la 300+ cp ? Viseaza in continuare, nici un tuner normal la cap nu o sa faca soft la o masina cu probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca traim intr-o mizerie de tara , si nu ne permitem majoritatea sa ne luam masini noi , nu inseamna ca nu putem spera visa si realiza ... am fost la rep.volvo langa otopeni si am rez problema ( deoarece aveai tel inchis pe la 9 a.m. ) o clapeta imbaxita , si faptul ca nu imi sclipeste motorul sub capota deoarece au trecut niste ani peste el nu ma poate oprii ... Prietene esti in romania , absolut ORICE tuner pt 300 euro cat se cere in medie ( fara test dyno ) imi face soft si la carutza nu le pasa de stadiul de uzura al masinii ... daca imi crapa turbina o duc la reconditionat si ii pun si flansa de 19T cand va fii cazul , crapa pistoanele ... imi iau forjate , cu timpul schimb toate internele dar TREPTAT ca nu imi permit sa le iau toate odata ........ multumesc pt aroganta si offtopic , astept in continuare un raspuns serios , daca exista pe aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte de toate: adu-ti masina la nivelul STAGE ZERO, iar apoi te apuci de tuning.

1) In primul rand, iti pui BOV (si acela neaparat cu 2 pistoane) DOAR daca iti place sunetul de sshhhhsshhh sub capota. Nu ai nici un castig de putere.

Mai bine, daca incepi usor si vrei performanta, pas cu pas dar sigur, incearca upgrade-ul membranei si arcului CBV-ului original, care tine mai mult nivelul maxin al boost-ului - in special daca vei dori sa-ti faci chiptuning. Toate furtunele de vacuum din cauciuc ordinar trebuie schimbate bineinteles, in furtune de silicon...

Ceva gen: http://www.vivaperformance.com/cbv-upgrade-kit-s60r-v70r-s60-t5/

Daca totusi vrei BOV, iti trebuie un blocking plate...

Ceva gen: http://www.vivaperformance.com/cbv-blocking-flange-s60r-v70r-and-s60-t5/

2) si 3) lasa pompa si injectoarele momentan in pace - daca vrei peste 300 de cai le schimbi + Front Intercooler + Water/Methanol kit.

4) Iulirx de pe forum si-a facut chipuning la Sebastian (Racing code) si e foarte multumit. Ia legatura cu el si/sau cu Sebastian.

sebastian@racingcode.ro

0723691731

Sau urmareste topicul asta:

- Pune-ti o evacuare mai putin restrictiva (catalizator sport 100 cel + free-flow , adica teava pina la silencer). Apoi fuga la chiptuning si nu uita: cel mai bun combustibil apoi, chiar daca e criza si peak-ul petrolului da semne groaznice si reale la pretul afisat al fiecarei pompe...

- Ar fi grozav daca ai putea sa ai instalat pe masina un ceas suplimentar de Boost level si unul de Air/Fuel Ratio wideband - ca sa vezi cum "stai" dupa fiecare pas pe calea upgrade-ului. Al doilea e mai scump, dar face toti banii. Poate de pe ebay sa le iei putin mai jos.

Cei de-afara (Race-tune.com) spun asta:

"There are some very good options for the T5 as it is a brilliant engine capable of a lot of power! We generally design the remap based on the individual customer requirements so we aim towards all out power or a blend of power and economy. With the T5 it is not generally possible to get significant economy improvements so we tend to opt for a power map with an emphasis on low end torque as the turbo spools relatively late 2800rpm. Conservative maps will give you 290bhp and full power maps with no modification to any other components will be around 310bhp with a 25% increase to torque. We used to drive a 2006 S60 T5 with a full power map and it would wheel spin in 4th gear. If your car is automatic we reset the gearbox adaption at the same time. The price is £450 inc VAT and you would be in safe hands, we've done around 5000 Volvo remaps! "

Bafta si nu renunta ! Ca doar o viata avem, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

IPD USA

Elevate

VIVA

Evolve

BSR

Sunt doar cateva companii unde gasesti resurse pentru tuning Volvo.

Dar obligatoriu stage 0

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine este sa ai benzina!!!! :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@robvie nu e vorba de aroganta si nici de offtopic, tu chiar ai probleme la masina si crezi ca daca ai curatat clapeta le-ai rezolvat pe toate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx , multumesc pt sfaturi , stiu ce este un bov si ca nu iti da nici un fel de performanta ... eu intrebam doar daca stie cineva exact unde se afla cel de fabrica recircular ... teoretic stiu ce face fiecare piesa in parte de pe masina , dar cand vine vorba de practic ,sa bag mana in ele recunosc ca ma pierd pe sub capota

( clar imi pun ceas de boost , asta pt ca vreau si boost controller , iar de injectoare intreb deoarece am bujiile suspect de curate , semn ca merg pe un amestec sarac ) evacuare am directa ( doar cat pt lambda ) , iar racing-code nu raspund nici pe forum nici la mailuri ... interesanta treaba cu Race-tune.comsi apropo legat de motorul T5 care il lauda respectivii , la baza este acelasi motor folosit pe focus st 2005 ... de fapt pt motor am si cumparat masina

iar link-ul cu upgrade de BOV nu e bun , deoarece eu am turbina TD04HL-16t ( mitsubishi ) montata pe s60 t5 pana in 2004 , nu am kkk

@Roberto , un ppc3 tunink kit de la BSR ( si as avea stage 1 , stage 2 , diagnoza ,reset la setari de fabrica si parametri live ai masinii ) ar fii vis , dar minim 1000 euro doar ppc-ul , momentan ma multumesc cu un soft facut bine de power-tech de exemplu .

@Bogdan G , 90 % din probleme nu mai exista , inclusiv cheia am gasit sa ii fac copie cu chip cu tot ( daca nu se face si immo off nu e prb ) performance reduced era ultima si de ceva timp nu mai face , in rest compresie 11 e bine , de fugit fuge ( am facut 530i e39, 530d e60 ,a6 3.0d, 328i e36 , e30 325i ,alfa 166 2.4jtd si am stat aproape aproape de un opel astra turbo LET , cantarea doar 1000 kg si are 200cai stock dar baiatul merge cu 2bari boost, injectoare , 2 pompe benz ,soft etc.etc. mi-a dat bine dar m-am tinut aproape )

Sunt constient ca masina e veche si va fii nevoie sa schimb aproape tot pe la ea , dar pe rand cu rabdare se rezolva

Edited by robvie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de pe Focus ST/RS nu are nici o legatura cu T5-ul tau .

Problemele cu S60 T5 sunt altele decat la motor, T5-ul mananca planetare pe paine si cutii de viteze, te-ai gandit la asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G , la transmisie m-am gandit ( mai ales in caz de resoftare ) , la planetare nu , recunosc ... nu contest cunostiintele tale , ba chiar imi sunt de folos si ma bucur ca iti mai scapa cate.o informatie ... de fapt asta e rostul unui forum , sa impartasim cunostiinte experiente poze si sfaturi despre masinile in cauza , nu sa criticam ... multumesc pt pont , o sa fiu atent cu transmisia si planetarele ( luni schimb oricum bucsi la brate fata , bielete directie si pivoti si arunc o privire )

O alta intrebare daca ma poate ajuta cineva : exista axe de s60 aspirat sa se potriveasca la fix pe t5 ( stiu ca motorul aspirat are cilindree mai mare un pic e 2.5 aproape ) ... intreb asta deoarece am un usor tacanit la tacheti deci va urma sa bag nasu si pe acolo oricum

Apropo de Focus St , cu t5-ul meu nu are legatura directa insa cu t5-ul de pe s40 / v50 are acelasi motor ... daca nu ma crezi scrie codul motor , respectiv B5254T3 pe wikipedia si vezi ce zice ;)

Edited by robvie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu incerci sa vinzi castraveti gradinarului ? Motorul de 2521 cmc @210CP pus pe S60/V70/XC70/S80 si XC90 in ianuarie 2003 a fost baza motorului de R(300CP), dupa care abia in octombrie 2005 a aparut pe Focus, restul e CAN CAN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

B5254T3

It has VVT and is turbocharged and intercooled. Unlike previous designs, the turbocharger is integral with the exhaust manifold. It uses the Bosch ME 9.0 engine management system.[2]

Using the M66W (FWD) or M66C (AWD) manual transmission output is 230 hp (172 kW) at 5000 rpm with 236 lb·ft (320 N·m) of torque at 1500-4800 rpm.[2] With the AW55-51 automatic transmission, torque is limited in first and second gear.[3]

Applications:

B5254T2-R (B5254T4)

The B5254T2-R has dual VVT and is turbocharged and intercooled.

Output is 300 hp (220 kW) at 5500 rpm with 295 lb·ft (400 N·m) of torque at 1950-5250 rpm with the 6 speed M66AWD (Ford/Getrag) manual transmission.

When paired with the 5 speed AW51AWD Aisin Warner automatic transmission, output is reduced to 300 hp (224 kW) at 6000 rpm with 258 ft.lb of torque between 1850 and 6000 rpm when in first or second gear (2004–2005).

The 6 speed TF-SC80 automatic transmission is not limited (2006–2007).

Applications:

http://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_Modular_engine#B5254T3

La baza ar fi cam acelasi motor , deci o mica legatura este si cu B5234T3-ul meu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi tu, cand pui mana pe ele si surubaresti la ele este una si cand citesti pe Wikipedia o informatie gresita este alta .

B5254T2 are 154kw @210CP iar B5254T4 are 220kw@300CP, ambele au 2521cmc si cam atat .

T3 nu inseamna ca este motorul tau, tu nici macar nu ai invatat cum este compus un cod motor la Volvo si ai impresia ca T3ul din coada motorului tau inseamna ceva, ei bine nu inseamna nimic .

B= benzina

5= 5 cilindrii

25= 2500 cmc

4= nr de supape per cilindru

T= supraalimentat

2= varianta motorului, in cazul de fata pe S60 exista doar variantele 2 si 4 pe C30 exista 3 si 7, etc .

Motorul tau este cel de pe Volvo 850 din 1994, adica B5234FT, difera managementul si chiulasa care la motorul tau are CVVT .

Eu personal cunosc 3 T5uri S60 cu probleme si am o vaga impresie ca la tine a ajuns unul din ele, cred ca cel gri . Poate ma insel .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu cum este compus un cod volvo , iar codul motor al meu este B5234T3 ( intr-adevar 3 de la sfarsit este singura cifra care nu stiam ce reprezinta ) , iar diferenta intre motorul meu si cel de pe 850 este Distributia variabila VVT , Turbina cred ca este cam aceasi ( TD04HL mitsubishi ) doar ca a mea este 16t adica are iesirea pe evacuare mai mare .

Este gri am luat-o din Alba Iulia ( AB.27.FSL ) . suna cunoscut ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de proprietarul din Alba a avut cumva si unul de Bucuresti ?

Tu verifica planetarele, vezi cum stai cu ambreiajul, pedala trebuie sa fie "fulg de nea", exact ca pedala de acceleratie daca ai ambreiajul "țiplă" . Vezi cum stai cu jocul din turbina si abia dupa aia te gandesti la tuning .

Ca recomandare nu te arunca la ce-ai scris tu in titlu, prima data ai nevoie de un ceas de boost, dupa care daca poti pune si un EGT .

Abia cu astea doua te poti gandi la un soft iar dupa ce mergi cateva mii de km si daca nu sare EGTul de 850C atunci este beeeton .

Mai departe in functie de ce vezi pe ceasul EGT te poti gandi la o injectie apa/metanol(DevilsOwn, Aquamist, etc), aia mai ofera niste ponei, chiar multi, vreo 10% mai multi ponei .

Cu toate astea poti ajunge la putin peste 300 armasari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos pentru sfaturi , chiar azi ma uitam sa cumpar niste ceasuri : de boost / EGT si AFR . Intr-adevar a avut si un proprietar din bucuresti , primul chiar si era un portar/ antrenor ceva de genul care a ingrijit masina , problema a fost cand a ajuns la alba iulia bineinteles . Iar injectia cu apa si alcool este prioritara deoarece ofera si performante scazand temperatura in camera de ardere , detonatiile dar si lungind viata motorului . O zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe portar il chema cumva Petre ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vorbim de aceeasi masina (cand o luat baiatul din alba a fost la diagnoza la mine)

avea si distributia pusa aiurea

eventual cu o serie de sasiu ne lamurim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

YV1RS53K212016172 , masina merge rotund si trage destul de bine ca sa aiba distributia pusa aiurea . ( nu am este trebut primul proprietar deoarece sa schimbat cartea cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa ce i-am spus a fost pus la punct

dupa ce i-am spus a fost pus la punct

daca l-ai luat de la rares27 atunci ii ala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recunoaste cineva seria ?, masina este gri , are jante 17 ronal in 5 spite , o evacuare directa prost-facuta la alba iulia , nu stiu ce semne distinctive sa dau ca nu prea are ( trapa , piele neagra electrice , telefon , fara navi si fara pilot automat ) ... AZI AM DESCOPERIT O TIGANIE FACUTA LA DEBITMETRU , un fir rosu inadit pe cel alb-gri din mufa la debitmetru direct spre acelasi alb-gri la intrarea in ECU ( practic e pus pe direct cred ) . Am taiat TIGANIA , am facut ordine pe la fire si imi taie acceleratia la 4500 ture asa ( cu mufa scoasa face toate turele ) DECI => alt debitmetru sau curatat acesta ( poate de aici imi dadea si performance reduced )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Oly, baga seria in Vida la tine si vezi daca aia e masina . Asta daca nu ai reinstalt programul intre timp :D

@robvie, pai la reprezentanta unde ai fost tu nu ti-au spus ce erori are masina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi.au zis ca e clapeta sigur , primul pas ar fii sa o curat ( 200 lei acolo ) si daca eroarea nu va disparea de la sine atunci sa o pun pe tester . Am dat-o jos si am curatat-o singur si admisia si traseele si nu mi-a mai facut de mult timp performance reduced ( o sapt aproape 1000 km ) DAR eroarea tot nu a disparut , si ieri cand m-am apucat sa curat motorul , am bagat compresorul de aer pe la calculator si gasit respectiva tziganieee !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdan poftim rezultat:vopsit in rosu :smile:

da asta ii masina

a fost la mine la data de 4/19/2011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai scos Robvie, ai luat o masina exact cum scriam eu in primul post de m-ai facut tu arogant, na aroganta acuma .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now