larahau

Koni FSD

24 posts in this topic

Ma puteti lamuri si pe mine putin?Cunoscatorii va rog pt ca nu sunt foarte sgur.

Vreau sa cumpar Koni FSD pe S40 an 2006. Se gasesc pe site-urile americane (vivaperformance) sau cele englezesti (partsforvolvoonline) dar in Romania nus'. Acuma eu am luat codul de produs de pe unul din site-urile straine, adica asta: 2100-4039 (asta il da pe vivaperformance ca fiind pt s40/V50) si intr-adevar daca, caut pe Koni romania codul respectiv imi da compatibilitate la urmatoarele masini: 3 MPS / Mazdaspeed3 ; Focus II ST 2.5 si Focus C-Max MPV.

Pana la urma daca, comand dupa codul respectiv se potrivesc la S40 sau nu?

Sunt 78,5% sigur ca da, dar ca sa fiu 100% am nevoie de sfatul vostru, al cunoscatorilor :)

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intri frumos aici in catalogul oficial si iei codul http://www.koni.com/car-racing/finder/

Pe Swedspeed.com sunt unii cu T5 S40 care aveau FSD-uri. ia da un search, din cate imi amintesc erau si review-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roberto - legat de site-ul indicat de tine ma lovesc de aceeasi problema pe care am explicat-o mai sus.

Pe swedespeed.com am mai citit eu review-uri, am hotarat deja, astea le vreau doar ca tre sa stiu dupa ce cod sa le comand sa nu imi aduca gresit produsul.Vreau sa le comand din Romania dar omul mi-a zis ca nu gaseste cod pentru S40, nu ma mai repet inca o data am scris in primul post care e problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat merg pe focus 2, trebuie sa mearga si pe S40/V50, avand aceeasi platforma :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roberto - legat de site-ul indicat de tine ma lovesc de aceeasi problema pe care am explicat-o mai sus.

Pe swedespeed.com am mai citit eu review-uri, am hotarat deja, astea le vreau doar ca tre sa stiu dupa ce cod sa le comand sa nu imi aduca gresit produsul.Vreau sa le comand din Romania dar omul mi-a zis ca nu gaseste cod pentru S40, nu ma mai repet inca o data am scris in primul post care e problema...

Pai daca merg pe Focus ST 2.5 merg sigur pe S40-ul tau ! E aceasi platforma, non-awd. !

Singurul lucru care imi pune intrebari sunt arcurile, T5, ST, Mazdaspeed3 credca toate au arcuri sport, forma la toate cele 3 variante de la Volvo (Sport, Dynamic, Comfort) e la fel deci tehnic se potrivesc dar nu stiu cum o sa se comporte.

Tu ce arcuri ai ?

:smile:

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa pun Elevate :headbang: asteapta de vreo 3 luni sa fie montate dar e greu cu bugetul :smile: si nu am vrut sa le pun pana nu schimb si amortizoarele.O sa cobor masina cam cu 3 cm.

Si sunt mai scurte decat cele OEM, deci nu ar trebui sa fie asta o problema.

@ Admini - credeti ca topicul trebuia mutat la sectiunea tuning?sau e bine si asa ca in fond vorbim de S40...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

te invidiez cu garda la sol dar pe de alta parte, in bucale nu stiu in ce masura rezista, deci am facut o alegere buna cand le-am schimbat :D

Te asteptam cu poze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce vin si amortizoarele, ca pana atunci nu are sens sa montez arcurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt duse de tot amortizoarele? de ce nu astepti pana la primavara? Sau sunt reglabile? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Combinatia letala pt s40, roti pe 18", suspensie sport si Bucuresti . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai deaia vreau FSD sa nu fie asa letala :)

@ agr350r - planul a fost de mult facut asa ca nu vreau sa mai aman.Nu sunt reglabile...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din citite FSDul suna exceptional, sunt curios cum sunt in realitate .

Astept cu nerabdare sa confirmi daca asa este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai sa reusesc sa le gasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Combinatia letala pt s40, roti pe 18", suspensie sport si Bucuresti . :D

Vezi doctore? si ziceai de mine ca sunt nebun :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane de ce zici de 18" sport+ bucale =letala?

Te referi din cauza drumurilor proaste?In wikendu trecut m am plimbat prin bucale si scuza ma dar aveti drumuri perfecte comparatie cu situatia drumurilor de la noi din oras si din zona.

Cam in toate zonele cu treceri de pietoni iti trebuie minim logan sa poti trece de axul drumului sa faci stanga/dreapta...au ajuns denivelarile in sosea si la 15cm, toate gurile de canal sunt ori 4-5 cm in afara ori 5-10 cm in interior...si multe altele

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu o pregatesc pt autostrada :confused2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vasile o pui pe platforma s o scoti din oras.si dacolo vruum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koni FSD am pus eu pe S40, sta bine de tot si pe viraje si la gropi.

Cred ca mai am codul. Eu le-am comandat in Germania si au costat parca 570 Euro (toate 4).

Revin cu codul.

asadar, informatia completa:

Cod: K-2100-4039

Pret: 542 Eur + 17 Eur expedierea. (fara TVA)

Magazin:

http://www.nexmotorsport.com/KONI-Stossdaempfer-FSD-Kit-Volvo-S40-V50_c86-91_p5582_x2.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de info. dar se pare ca nu trimit si in Romania.Le-au scumpit baietii acum sunt 673 eur la ei dar si asa sunt ieftine fata de alte site-uri.Tu cum le-ai comandat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca ai acolo rude.Vorbeste cu ele sa le cumpere si sa ti le trimita prin atlasib(10E transp).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai intai voiam sa vad daca trimit ei, e mai comod asa. In final daca nu se poate altfel am sa apelez la rude :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare mai comod prin rude..pt ca atlasibul ajunge in 24h si platesti si mai putin

Sper ca ai de gand sa ti faci strada inainte sa ti pui alea,sau o lasi la Limpi la colt

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de info. dar se pare ca nu trimit si in Romania.Le-au scumpit baietii acum sunt 673 eur la ei dar si asa sunt ieftine fata de alte site-uri.Tu cum le-ai comandat?

Mie mi le-au trimis :laughing7:

Le-am scris un mail, am trimis datele firmei si mi-au trimis factura, atentie!, fara TVA.

Pretul de 673 euro e cu TVA. Daca le cumperi ca persoana fizica, trebuie sa platesti si TVA-ul.

Poti plati si cu paypal, astfel totul decurge mai rapid si fara comisioane de transfer.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci frumos.Le-am scris si eu un mail dar nu mi-au raspuns inca, adevarul e ca eu le-am scris in engleza, probabil tu le-ai ziso in limba lor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now