blackbear

Sfat achizitionare volvo xc 70

21 posts in this topic

Seara buna! am rugamintea daca se poate de a cere unele pareri si opinii pentru achizitionarea unui XC 70 motorizare 2.4 benzina 200 cp din 2002.

As avea rugamintea celor avizati sau cei care au avut asa o masina sau care au ,sa-mi dea ceva informatii despre costuri de intretinere ,probleme uzuale,consum.

Masina este din bucuresti si este aceasta din link-ul urmator .Multumesc anticipat

Nu reusesc sa incarc link-ul .Masina este pe autovit la 5500 euro din Bucuresti Cu nr de inmatriculare B 80 WJC ,.daca cunoaste cineva masina as avea rugamintea sa-mi dea ceva informatii despre ea

Edited by lik2008
actualizare link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costuri de intretinere foarte mari fiind vorba de un model cu ceva probleme si pe deasupra vechi si de 10 ani .

Iti recomand sa mai pui bani si sa cumperi un XC70, masina de care vorbesti tu este un V70 XC .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu te superi poti enumera cateva din problemele pe care le-ar avea modelul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de sfat, dar te rog uita-te mai bine la anunt este vorba de un xc70, v70 xc s-a fabricat pana in 2000, acesta este din 2002

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si din 2000 pana prin 2004 a fost tot v70 XC CROSS COUNTRY , derivat din a 2 a generatie de V70 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cutia manuala te scuteste de problemele din fabricatie ale cutiei automate. Daca ambreiajul, bucsile, amortizoarele si suportii de motor sunt in regula, nu-ti mai ramane de verificat decat aerul conditionat (depinde cat de grijuliu cu intretinerea a fost proprietarul).

Poti duce masina la o diagnoza, pentru citirea eventualelor erori, sa vezi daca motorul e ok. Consumul va fi de minim 13/1oo in Bucuresti, mers decent. La drum lung te vei simti super OK in ea, iar daca ai de carat diverse vei fi foarte multumit.

Verifica-i istoricul si du-o la o diagnoza (gasesti pe forum cine se ocupa) ca sa stii ce cumperi. Succes!

P.S. Daca o cumperi, vino sa o vedem si noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Blackhole se pare ca nu stii ce masina este in anunt si care este diferenta intre V70 XC si XC70 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK nu te contrazic,asa este nu stiu de aceea am cerut pareri celor avizati Spune-mi macar care sunt diferentele intre masini macar sa am habar si eu .

Vreau sa stiu daca pretul cerut de client este cel corect.Dar mai corect ar fi sa va intreb daca merita sa dau un SAAB 9-3 model ARC varianta full din 2005 la schimb cu v70 XC

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70 xc nu a avut AWD haldex, este slab ca sistem AWD si plin de bube pe electrica .

XC70 este o varianta mai buna, a aparut in 2003 si are mai putine bube, iar dupa 2005 este cea mai buna alegere.

Nu merita sa dai Saab-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... si care este diferenta intre V70 XC si XC70

Si totusi care este diferenta intre XC70 si V70XC?! Dupa ce am citit acest topic, m-am distrat un pic pe net cautand raspuns la acesta intrebare care se pare "confuzeaza" pe multi, crezand ca sunt masini diferite, ba chiar multi cred ca V70XC este o masina mult mai slaba decat XC70. Realitatea este ca este vorba de una si aceeasi masina; inainte de 2002, XC era un nivel de echipare si dotare pentru V70, insa dupa 2002, odata cu aparitia lui XC90 cei de la marketing Volvo s-au gandit la un "rebadge" mutand XC-ul in fata ca sa completeze o "noua" gama in vanzari asemanatoare cu X la bemve, Q la audi, etc. Este adevarat ca dupa 2003 modelul XC a primit niste "update-uri" importante cum ar fi diferentialul Haldex si altele insa, pentru a lamuri niste treburi ce se pot formula gresit, modelul V70XC este acelasi lucru cu XC70 nu este un model inferior, ci doar mai vechi ca denumire! Culmea este ca pe anumite piete se vinde inca sub denumirea de V70XC!

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70 xc nu a avut AWD haldex, este slab ca sistem AWD si plin de bube pe electrica .

XC70 este o varianta mai buna, a aparut in 2003 si are mai putine bube, iar dupa 2005 este cea mai buna alegere.

Deci, poti trage o concluzie foarte rapida :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inteleg asta, insa nu despre asta era vorba! Lumea chiar credea ca se discuta despre modele diferite, aici era "buba". Ca PUR d.p.d.v. al performantelor offroad este mai sigur sa cauti sa achizitionezi un model dupa 2003 sau 2005 cum spui tu, V70XC insa este acelasi lucru cu XC70, denumire schimbata din ratiuni de marketing a modelului incepand cu 2002

Share this post


Link to post
Share on other sites

Here we go again .

Pai V70 XC (2000-2002) are un singur motor de 2435cmc si 200CP pe cand XC70 din 2003-2007 are 3 motorizari diferite, 2 diesel de 163cp & 185CP si un benzinar de 2.5L @ 209 CP .

Daca te iei strict dupa cum arata poti spune ca este aceiasi masina, daca stai la volan si conduci constati ca este alta masina . De aici si diferenta mare de pret intre cele 2 masini .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edy,

diferentele sunt esentiale: mai multe motorizari, alt sistem 4x4, cateva optimizari. Daca te referi la gama autovehiculelor Volvo, exista V70 XC faza 1 (pana in 2000), faza 2 (2000 - 2003), faza 3 (2003 - 2008) si faza 4 - dupa 2008. Pune una langa alta si o sa vezi ca nu este aceeasi masina, fie si numai pt ca au diferente de design. Noi avem faza 2, cu bune si rele. Lumea care crede ca se vorbeste despre modele diferite nu stie nimic despre modelele respective. O evolutie in 4 faze a unui model inseamna ca ne referim la acelasi model, totusi nu si la aceeasi masina. Sa nu confundam modelul cu masina, deci.

Am vazut ca te preocupa faptul ca faza 2 ar fi inferioara celorlalte faze - si intr-un sens ai dreptate, AWD-ul cu vascocuplaj e mai slab, insa in conditii reale de trafic, daca nu exagerezi cu off-road-ul, tot ceea ce conteaza este cum a fost intretinuta masina, nimic mai mult.

Succes cu reparatiile!

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica ce vrea Ovidiu sa spuna este ca si masina lui pierde aderenta pe spate la fel de frumos ca un X5 3.0 xDrive.

Nu-i asa ? :D

Oricum masina ta Ovidiu trage bine bine .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....de la gazzzz.... :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica ce vrea Ovidiu sa spuna este ca si masina lui pierde aderenta pe spate la fel de frumos ca un X5 3.0 xDrive.

Nu-i asa ? :D

Alo domnu, dezimformezi cu informatiile astea din auzite.

Mie in 3 sau 4 ani cat am avut masina nu mia fugit spatele niciodata,indiferent cum am mers,pe uscat sau pe zapada.

Ba chiar ti-am aratat si la polivalenta treaba asta,acum vreo doua ierni,cand la sfarsit am ramas suspendat.

Iar faptul ca este un model anterior celui pe care il ai tu,nu inseamna deloc ca este mai slab,totul tine de cum o intretii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca nu stii despre ce e vorba Pletosule, am testat la Penny 3 masini AWD pe gheata. La V70XC intra spatele cel mai tarziu dar cand intra nu-l mai opreai . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tot pe gheata XC70-ul tau a putut fi controlat vrei sa zici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca al lui era cel mai bun. A lipsit al meu....care-i invatat cu gheata si nu patineaza roata..... de rezerva deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now