claudiu2525

Reconditionare caseta-recomandare unde ?

21 posts in this topic

Am o problema destul de zgomotoasa la caseta,si anume ca bate foarte tare in zona bieletelor,mai mult in partea stanga,dar si in dreapta.. Partea buna este ca nu are scurgeri de ulei.

Unde sa ma duc sa o repar?

As dori raspunsuri de la cei care au facut ceva la serviceul pe care-l recomanda,nu doar sa ne dam cu parerea.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand Trami, sunt profesionisti dar nu sunt din Bucuresti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Reparat caseta volvo poti face in Galati. Iti recomand pe cineva. El face la toate marcile premium si nu numai. 0743885358. Maine il poti suna si discuta cu el. Dureaza maxim 2 zile. Pret pana in 700 lei cu piese noi.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de la alea, e de la cremalieră, "aşa face toate" şi, din păcate, rectificarea nu remediază defecţiunea. Caseta mea e rectificată în Germania, la Ihr Lenkungsspezialist, dar cremaliera tot bate.

Dupa ce ai rectificat nu a fost nici-o inbunatatire,tot la fel de tare batea?

Un joc mic trebuie sa aiba, e normal,dar la mine bate tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca ti-au dat "tzeapa" cu caseta aia Helm. Ai vreo dovada ca este rectificata? Cred ca mai repede luai una noua...ce-i nou te tine enspe mii de km.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s80-ul meu o caseta de directie este undeva la 20 de milioane. Cand imi pica...iau una noua si stiu ca ma inte iar undeva la 200.000 km. Deocamdata la 185k stau foarte bine cu caseta de directie...jocul este aproape inexistent.

ps: Eu am servodirectie care intareste volanul la viteza.

Uite Helm caseta ta de driectie. http://www.autokarma...Caseta directie

Eu zic ca merita banii...ce-i nou e nou. Are garantie 1,5-2 ani...asa cumparata de la nea' nicu' de la coltul blocului n-are nici 6 luni...stai sa te tiganesti,etc.

ps: E chiar 1700 si ceva ron.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack te contrazici aiurea, poate masina ta are SMI desi ma indoiesc, a mea si a doctorului sunt ZF iar astea costa ceva banuti, nicidecum 2000 lei, 1500 lei costa reconditionatul la profesionisti iar din dezmembrari costa peste 300E o caseta buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In plus de asta eu cred ca Volvo a avut o logica in a trece la ZF, tocmai de aceia ofera kit de conversie SMI->ZF .

Oricum Zack poate avea SMI daca are caseta asistata electronic in functie de viteza, alea parca sunt SMI .

O astfel de caseta nu costa 2000 lei . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea e asistata electronic?! la viteza....(se intareste volanul). asa si la xc90. M-ati bombardat cu 2 termeni pe care nu ii inteleg; ZF si SMI. Banuiesc ca sunt 2 modele dar ce face fiecare si care ar fi diferenta?

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu va mai certati,puteti sa inchideti topicul,problema sa rezolvat in proportie mare,cu ajutorul surubului de reglaj care impinge tachetul pe cremaliera,si astfel jocul aproape ca a disparut.

Deci,se poate inchide.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu va mai certati,puteti sa inchideti topicul,problema sa rezolvat in proportie mare,cu ajutorul surubului de reglaj care impinge tachetul pe cremaliera,si astfel jocul aproape ca a disparut.

Deci,se poate inchide.

Multumesc

Poze, ceva? Cum arata surubul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai un pic, nu te grabi, ca mai sunt si altii cu probleme la caseta de directie.

Mie imi tot spune la revizii, ca "sa ma pregatesc" de caseta. Adica, are superficiale scurgeri de lichid. Pana in prezent, nimeni niciodata nu a completat acest lichid, iar vizual e in limitele normale. Exista vreun procedeu de rezolvare mai ieftin ( dar sa tina ) altul decat sa cumpar o caseta de directie noua cu totul ? Ma gandeam ca o fi o garnitura, ceva...Oricum, nu simt nimic anormal in volan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi tot spune la revizii, ca "sa ma pregatesc" de caseta. Adica, are superficiale scurgeri de lichid. Pana in prezent, nimeni

Pai daca te iei dupa vorbele prietenilor tai unde-ti faci reviziile, ar trebui sa schimbi toata masina!!! Asa ca Marius, inaite sa schimbi ceva la masina "dupa spusele celor de mai sus" mai cere parerea si la un alt service!

Da, recondiţionarea (rectificarea).

Andu, am pus eu un .pdf despre cum se procedează cu acel şurub.

O sa ma uit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceste scurgeri au fost diagnosticate si anul trecut, atat la service-ul autorizat din Bucuresti, cat si la Augsburg. Asadar, nu sunt chiar fabulatii. Eu intrebam doar daca nu e o solutie mai ieftina, de reparare. In Otopeni mi-au spus ca nu exista kit de reparatie pentru asta :(.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prestrangerea casetei se face la un anumit cuplu... nu dupa cum dispare jocul.... altfel incepe sa p.se ulei pe la toate garniturile. Daca se face la timp mai tragi de caseta daca nu... nu mai rezolvi nimic si ajungi la schimb/reparatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E descris exact, în pdf-ul ăla de care spuneam, cât se strânge. Maxim patru marcaje de pe umerii din jurul şurubului, parcă, pentru casete ZF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma puteti ajuta cu un cod / pret pentru caseta directie s80 d5 2005 ? Am intrat in randul nefericitilor cu scurgeri la caseta de directie. Incerc sa fac o estimare a costurilor pentru inlocuirea casetei/ eventual remedierea ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..sau Sh de pe masini cu max 20ooo-30oookm la pret aproximativ de 2500-2600Ron adusa la usa :smile: .Acum depinde de gusturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

PN: 8603482 (LHD, fără servotronic)

Preţ pentru OEM nouă, în Germania, de la 880 euro în sus, cu piesa la schimb. La dealer, altul decât Primus, aproximativ 5700-6000 RON. La Primus, mai mult.

Preţ pentru aftermarket, de pe la 400 de euro, în funcţie de producător.

Salut, s-a schimbat situatia... La service s-au constatat scurgeri lichid servo la o teava aferenta casetei de directie. (scuze de limbajul a-tehnic dar asa s-au exprimat baietii).Au inlocuit o-ringurile de la capete (cu ce au gasit) dar tot curge Am inteles ca trebuie schimbata teava respectiva si e nevoie sa dea jos cadrul motor pentru acces. Urmeaza sa procure teava de care vorbesc. M-am informat putin si am gasit desenul anexat-reperele 7 si 8. Ce nu vad pe desen oringurile de care mecanicul vorbea. Heimd ,poti confirma codul pentru setul de 2 tevi (30776293) pentru chassis number 431405 ? Service kits steering box (Only for vehicles with ZF manufactured steering gear. L.H.D CH 390000- long (30776293)).Eventual un pret. Salutari.

post-699-0-59223000-1369331289_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now