paunionutz

Amenzi de circulatie publicate pe internet!

15 posts in this topic

Am fost azi la Circa Financiara sa scot un certificat fiscal. Dupa ce mi-a dat cucoana de la ghiseu foaia cu ce mai am de plata, ma trimite la un alt ghiseu pentru amenzi. Imi da gagica o amenda din 2010 de care stiam si apoi se duce sa caute nu stiuu unde sa vada daca mai am altele si vine cu 2 amenzi din 2006. Partea cea mai ciudata este ca pe 5.5.2010 eu am platit toate amenzile pe care le aveam pana la data respectiva, iar acum au aparut cele 2 din 2006. Am intrebat de ce nu s-au prescris si tanti imi spune ca mi-au fost trimise instiintari, dar nu a avut cine sa le primeasca si ca le-au PUBLICAT PE INTERNET si astfel se mai prelungeste cu inca 5 ani. Eu nu am auzit pana acum asa ceva si nici nu gasesc pe nicaieri unde sunt postate amenzile. Iarasi nu inteleg cum de nu au aparut in 2010 cand am platit toate amenzile si au aparut acum, dupa 6 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce tampenie ... Astia numai stiu de capul lor pentru ca este o mare mare incurcatura . Politia cu Financiarul ar cam trebuii ca pe domeniul auto sa fie aceeasi entitate pentru a putea gestiona foarte bine amenzile , impozite s.a.m.d. Eu daca ma duc la financiar si imi declar masina vanduta , eu numai platesc impozitul la masina , dar la politie in acte tot eu sunt proprietar si deci ... Este o mare tampenie si o mare incurcatura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ai chitantele de cand ai platit amenzile? Daca da, prezinta-le la ghiseu (DAR NU LE DA ORIGINALELE).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca le publicau in Monitorul Oficial mai ziceam .. pe internet suna funny :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cucoana mi-a zis ca m-a cautat cineva acasa si daca nu m-a gasit le-a publicat pe internet si astfel nu s-au prescris si s-a mai lungit treaba cu inca 5 ani. M-am uitat in chitantele platite in 2010 si intradevar astea doua nu apar, dar nici atunci nu apareau, ca altfel le plateam si pe alea, ca am radiat o masina. Ideea este ca am vazut PV-urile si intradevar sunt pe numele meu, insa nu inteleg cum dracu au aparut dupa 6 ani la financiar, iar acum 4 ani nu erau. Unde au fost pana acum? Si tot nu inteleg unde au fost publicate si cum trebuia sa iau eu la cunostinta ca exista? Si cred ca una din ele chiar este platita, insa nu mai am chitanta.

PS: sect.5 care este :))

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca daca nu gasesti chitantele , esti bun de plata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Amenzile de circulatie nu se prescriu.

2.Cei de la politie le dau celor de la circa financiara care dupa ce odihnesc prin birouri, amenzile ajung in mina inspectorilor care vin si bat la usa sa le dai banii.

3.Amenzile nu se pot vizualiza pe internet si pot fi doar platite online si bineinteles la fata locului la ghisee.

4.In cele din urma ajung la ANAF la cei de la recuperari,asta este ruta pe care o urmeaza o amenda indiferent de care este ea.

La Giurgiu asa se procedeaza si banuiesc ca si in restul tarii este la fel.

Nu mai sta culcat pe o ureche ca amenzile se prescriu,nu,nu se prescriu.

Zac in fisete,cind si cind mai rasfoiesc aia niste hirtii si dau peste unu care nu a platit,trimite un inspectoras sa-i bata la usa dupa bani,daca ai avut noroc citiva ani sa stai linistit in ideea ca s-a prescris amenda,umbla un prost din greseala si da peste tine si ...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, nu stiu sa se fi schimbat codul de procedura fiscala; iar codul de procedura civila nu inca (din fericire).

Primul zice cam asa (conform Art. 130 alin.1. ) :

"...dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani"

Acelasi act normativ prevede, totodata, ca termenul de prescriptie aratat mai sus se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale.

Codul de procedura civila zice si el la Art. 405, alin. 1 C.pr.c., "termenul de prescriptie a dreptului de a se cere executarea silita in materie civila sau comerciala este de 3 ani" (cand e vorba de o obligatie baneasca).

Inca o precizare.

Prescrierea datoriilor este reglementata de Codul de Procedura Fiscala, in cazul datoriilor catre stat, si de Codul de Procedura Civila, atunci cand este vorba de alte datorii decat cele fiscale. In speta de fata ar fi trebuit sa intervina deja prescriptia fiscala, in cazul cand comunicarea celor doua procese verbale s-ar fi incercat a fi facuta in 2006. Daca aceasta insa a fost facuta la o data ulterioara (prin publicitate - a.k.a pe internet), termenul de prescriptie al celor doua amenzi poate sa nu se fi implinit inca.

In rest, subscriu in totalitate afirmatiei de mai jos :

"...Zac in fisete,cind si cind mai rasfoiesc aia niste hirtii si dau peste unu care nu a platit,trimite un inspectoras sa-i bata la usa dupa bani,daca ai avut noroc citiva ani sa stai linistit in ideea ca s-a prescris amenda,umbla un prost din greseala si da peste tine ..."

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu daca ma duc lunar sa intreb ce datorii am catre stat aflu intotdeauna o suma diferita si mai sunt si de 2 ori in evidenta..adica 2 pers. cu acelasi cnp..adica de 2 ori eu))

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Amenzile de circulatie nu se prescriu.

2.Cei de la politie le dau celor de la circa financiara care dupa ce odihnesc prin birouri, amenzile ajung in mina inspectorilor care vin si bat la usa sa le dai banii.

3.Amenzile nu se pot vizualiza pe internet si pot fi doar platite online si bineinteles la fata locului la ghisee.

4.In cele din urma ajung la ANAF la cei de la recuperari,asta este ruta pe care o urmeaza o amenda indiferent de care este ea.

La Giurgiu asa se procedeaza si banuiesc ca si in restul tarii este la fel.

Nu mai sta culcat pe o ureche ca amenzile se prescriu,nu,nu se prescriu.

Zac in fisete,cind si cind mai rasfoiesc aia niste hirtii si dau peste unu care nu a platit,trimite un inspectoras sa-i bata la usa dupa bani,daca ai avut noroc citiva ani sa stai linistit in ideea ca s-a prescris amenda,umbla un prost din greseala si da peste tine si ...........

1. In 2010 m platit toate amenzile si au fost numai dupa 2005, in rest s-au prescris. Deci chiar se prescriu.

2. Amenzile de la politie ajung la Financiar unde ti le baga la plata la impozit. Eu nu am auzit pe nimeni sa-i vina careva la usa sa-i aduca o amenda de circulatie

3. Amenzile care vin prin posta (recomandate) si nu te uci sa le ridici, se plimba intre politie si oficiul postal pana le uita Dumnezeu si nu se duc la financiar. Nu au voie sa-ti bage la impozit o amenda pentru care nu ai semnat, deci nu ai luat la cunostinta de existenta ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Amenzile de circulatie nu se prescriu.

2.Cei de la politie le dau celor de la circa financiara care dupa ce odihnesc prin birouri, amenzile ajung in mina inspectorilor care vin si bat la usa sa le dai banii.

3.Amenzile nu se pot vizualiza pe internet si pot fi doar platite online si bineinteles la fata locului la ghisee.

4.In cele din urma ajung la ANAF la cei de la recuperari,asta este ruta pe care o urmeaza o amenda indiferent de care este ea.

La Giurgiu asa se procedeaza si banuiesc ca si in restul tarii este la fel.

Nu mai sta culcat pe o ureche ca amenzile se prescriu,nu,nu se prescriu.

Zac in fisete,cind si cind mai rasfoiesc aia niste hirtii si dau peste unu care nu a platit,trimite un inspectoras sa-i bata la usa dupa bani,daca ai avut noroc citiva ani sa stai linistit in ideea ca s-a prescris amenda,umbla un prost din greseala si da peste tine si ...........

NU zac in fisete, exista un program de evidenta : EVIC in el agentii introduc P-V, iar cele venite din urma sunt cele scoase din sertare si introduse in EVIC, de aia reapar acum, acel program Nu e public, e baubau ce zice cucoana, posibil ca ea sa fi verificat in EVIC ca are acces, iar faza cu netul poate au publicat ca esti dator la ei, posibil pe situl Finantelor locale sa apari cu acea creanta..., consulta un advocat nu sta ca ajungi la executare silita, care deja implica costuri mai mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procesul verbal este o hirtie.

Pina ajunge sa fie 'indosariata' electronic poate trece o luna,an , deceniu,dupa noroc.

Eu am o amenda din anul 2002 dar am si pe cineva care lucreaza unde trebuie si cind se umbla in dosare si se ajunge la mine ma baga iar printre dosare si mai trec luni,ani pina se ajunge iar la dosarul meu.

Este o amenda plecata de la politie,ajunsa la circa financiara si ingropata la administratia financiara mai nou anaf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintre cele 3 amenzi care apar la financiar, una aparea in calculator, iar cele din 2006 nu! Le-a scos "de undeva", ca a venit cu ele in brate. Despre executare....nu-mi fac griji, ca nu ma va executa nimeni pentru 450 de lei, cat fac cele 3 amenzi. Oricum sunt nelamurit cu cele 2 din 2006.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now