rgogonea

Sfat xc60 sau xc90

55 posts in this topic

Mai bine nu faci un test drive cu D4-ul, o sa te impresioneze in mod negativ, e puturoasa rau masina cu D4 .

Salutari !!!!!

Am fost la un test drive cu xc60 163 cp si un xc90 t5 , vreau sa va spun ca nu sunt foarte incantat de xc60. Cam micut, si soseaua (proasta) o simte mai mult dacat xc 90. Deci la drumuri lungi este mai odihnitor xc90.

Intrebare : Cat consuma un xc90 cu motor 2.5 benzina t5? Sau in cati km se amortizeaza diferenta de consum intre diesel si benzina (aici diferenta este de 5000euro)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te asigur ca la confort xc90 este net superior fata de multe alte masini sau modele, chiar si pentru pretentiosi, dar depinde destul de mult si de dotarile masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te asigur ca la confort xc90 este net superior fata de multe alte masini sau modele, chiar si pentru pretentiosi, dar depinde destul de mult si de dotarile masini.

Eu am facut un test drive cu un xc90 t5 2,5 benzina, ca si dotari era cam full, am probat inclusiv Volvo Oncall, foarte repede a raspuns operatorul, si mi-a spus cu precizie pozitia unde ma aflu. In Romania functioneaza bine acest sistem? Ma bate gandul sa pun si aceasta optiune. Costa cam 1000 euro si timp de 2 ani abonamentul gratuit, iar dupa cca 350 euro pe an. Masina cat timp este in garantie, in cazul in care se defecteaza, platforma este gratuita in limita a 180km de cel mai apropiat dealer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOC nu este activ in RO.

XC90 2.5T este cea mai buna alegere (raport consum/performanta) pt XC90 . Iar dupa resoftare fuge de rupe chiar se tine bine dupa X5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOC nu este activ in RO.

XC90 2.5T este cea mai buna alegere (raport consum/performanta) pt XC90 . Iar dupa resoftare fuge de rupe chiar se tine bine dupa X5 .

@Bogdan Cei de la reprezentanta vor vedea ca are alt soft?

Tu poti sa o resoftezi? Cu cati cp poti marii puterea motorului si cat costa? Poate o fac cand vin prin tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan,fara nici un pic de suparare, dar masina asta nu as lua-o nici in ruptul capului.....De bani astia luam un Duster(daca vreau miniSUV) si imi raman si bani de un 2.5AWD veritabil.......

Acum asta e,dupa cum spui si tu.Sa o stapaneasca sanatosa si sa nu aiba evenimente neplacute!Te asteptam in Romania la Nationala :beertogether:

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan, orice modificare adusa softului masinii se vede la modelele dupa 2005. Nu conteaza ce tuner face modificarea, pur si simplu apare eroare de soft modificat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan,fara nici un pic de suparare, dar masina asta nu as lua-o nici in ruptul capului.....De bani astia luam un Duster(daca vreau miniSUV) si imi raman si bani de un 2.5AWD veritabil.......

Acum asta e,dupa cum spui si tu.Sa o stapaneasca sanatosa si sa nu aiba evenimente neplacute!Te asteptam in Romania la Nationala :beertogether:

@Vita_Fresh Multam' pentru urari dar sti vorba aia nu te c___i in gustul omului. Sa vedem cum va fii noua masina. Un prieten de aici din Russia are un Outlander modelul 2007, si are pana acum 200000 km , si nu a facut decat revizii !!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mitsu Outlander este o masina scumpa pt ce ofera, chiar si cu reducere maxima tot se apropie ca pret de alte masini premium iar masina nu este deloc premium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mitsu Outlander este o masina scumpa pt ce ofera, chiar si cu reducere maxima tot se apropie ca pret de alte masini premium iar masina nu este deloc premium.

@Bogdan sunt de acord cu tine ca Mitsu este o masina scumpa si nu ofera mare lucru.....

Atasez ceva foto cu noua achizitie.... :evil5:

post-4873-0-71292900-1354117221_thumb.jp

post-4873-0-11486700-1354117251_thumb.jp

post-4873-0-45751800-1354117284_thumb.jp

post-4873-0-27917900-1354117303_thumb.jp

post-4873-0-38520800-1354117348_thumb.jp

post-4873-0-28860100-1354117393_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

LA MULTI ANI ROMANILOR!!!!!!!

Va doresc tuturor sanatate si un trai mai bun!!!!! :beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim la fel Razvane! :hello: :hello: :hello: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasez foto cu tancul meu rusesc sa va clatiti ochii....

post-4873-0-54217700-1354390162_thumb.jp

post-4873-0-82013800-1354390185_thumb.jp

post-4873-0-80768300-1354390205_thumb.jp

post-4873-0-04452700-1354390265_thumb.jp

post-4873-0-29841500-1354390315_thumb.jp

post-4873-0-92933700-1354390374_thumb.jp

post-4873-0-94956400-1354390444_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi, aveti cumva vreo parere sau idee despre acest http://www.autovit.r...-C27150187.html ?!?

Cunoasteti masina, merita pretul raportat la dotari si km. (asta daca-s reali ! ) ?!?

Va multumesc anticipat pentru ajutor :smile: ....

@Green

Te sfatuiesc sa faci un test drive inainte cu xc60, si vezi daca iti place, apoi despre acel motor de 163 cp iti pot spune ca este unul puturos. Ca si km pot fii reali (media este de 30-40 mii pe ani).

@Colegi!!!!

Daca este cineva interesat de un Audi A6 Quattro MY 2002, 180cp Tdi , sau un Ford Focus MY 2006 / 110 cp tdci.

Sunt masinile mele in Romania si le vand ieftin (la pret de logan)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi :), am cazut pe ganduri dupa ce-am citit, 163 CP insuficienti? Trebuie sa fie un cuplu pe-acolo de vreo 400, nu-i asa? Nu suna rau cifra asta ( nu m-am uitat deocamdata pe cifrele oficiale!).

Cu drive-testul mai greu, pt. ca-n Constanta nu (mai) exista dealer Volvo, cum povesteam si colegilor la sectiunea V40 ( si V40 imi face cu ochiul).

Am mai scotocit si pe la nemti, ceva oferte bunicele si p-acolo.....poate am noroc sa-mi scoata Mos Craciun vreo pleasca :))))....

Toate bune ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi :smile:, am cazut pe ganduri dupa ce-am citit, 163 CP insuficienti? Trebuie sa fie un cuplu pe-acolo de vreo 400, nu-i asa? Nu suna rau cifra asta ( nu m-am uitat deocamdata pe cifrele oficiale!).

Cu drive-testul mai greu, pt. ca-n Constanta nu (mai) exista dealer Volvo, cum povesteam si colegilor la sectiunea V40 ( si V40 imi face cu ochiul).

Am mai scotocit si pe la nemti, ceva oferte bunicele si p-acolo.....poate am noroc sa-mi scoata Mos Craciun vreo pleasca :smile:)))....

Toate bune ....

Cu placere!

Nici eu nu am dealer aici in oras unde locuiesc si a trebuit sa merg 150 km pana in Kursk sa fac testul....Bafta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

163cp sunt extrem de putini pt XC90, minimul acceptat este pe la 200cp iar la 300cp se simte bine .

Cea mai buna combinatie este 2.5T @210cp + soft, acei 250cp obtinuti dupa soft sunt extrem de bine pusi jos de cutia AW55 iar consumul este acceptabil pt o masina care face suta in ~8 sec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate o cifra aprox pt consum: 18-20% ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate o cifra aprox pt consum: 18-20% ???

Cand am facut test-drive cu xc90 pe bord indica un consum mediu de 19.3 % (2.5 benzina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce parere aveti de xc60 2.4D AWD de 163 cp? nu ma intereseaza daca sunt sau nu putini caii, ci de fiabilitatea motorului. sunt new owner de acest model!!! mersi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte bun motorul - este fara "licenta" - daca ii pui licenta Polestar il duci la 450 Nm si respectiv 205 CP. Toate astea cu garantie Volvo.

Daca nu ma insel acum ai 350 Nm cu 163 CP - eu zic ca un cuplu de 25% in plus se va simti bine de tot.

http://www.polestar.se/ro-ro/models/xc60-24d-awd-6-2009/

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum am un cuplu de 400 Nm. mersi de info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motoarele diesel 2008 pana in 2010 sunt groaznice la capitolul fiabilitate iar daca nu merg cu uleiul original sunt mari probleme .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now