Catalin76

Siguranta aeroterma

42 posts in this topic

Salutare,

Stiti unde este siguranta care raspunde de aeroterma? si care este aceea?

Este vorba la S40 - 2001.

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu, dar da detalii mai multe, caci presimt ca nu e de la siguranta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact..condensatoru e cauza aproape intotdeauna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tranzistorul mai baieti, tranzistorul

Galaxy S on IceCream Sandwich

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAAAA!! fir-ar sa fie!!!!!! Nenorocitu ala de tranzistor era !!! se arde de 2 - 3ori/ an-> de obicei cand caldura/aerul cond. sunt indispensabile.

Norocul a fost ca mai avem unul... Unde mai gasesc condensator de cumparat in Bucuresti? Stie cineva??

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin, tie ti s-a ars tranzistorul si tu vrei sa cumperi condensator? Nu inteleg!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oficial, la Primus auto, se cheama rezistenta de balast (scrie clar in devizul meu de reparatii).

De costat, costa : 361,48 lei + TVA = 448,23 lei.

La mine s-a ars dupa 9 ani si 89.000 de km. E ciudat sa se arda de doua trei ori pe an, cum spui tu. Poate nu ai inlocuit cu ce trebuia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel - e vorba de tranzistorul de la clima,

rezistenta de balast e cu totul si cu totul altceva!

eu am inlocuit singur tranzistorul ars cu un BUX 10

cumparat cu 16 lei (pe str. Lizeanu), asta dupa ce am

citit cu atentie pe forumul acesta unde se afla si cum

se face trebusoara; mi-a luat cca 15 minute !!! are

deja 2 ani si merge brici ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet, oficial, se cheama rezistenta de balast. Că în acel ansamblu (care contine si un radiator) se afla si un tranzistor, o fi adevarat, dar am redat denumirea exacta data de service-ul autorizat din Bucuresti. Pur si simplu, asa se cheama acel ansamblu in catalogul de reparatii al masinii.

Promit, ca si in alte cazuri, sa va tin la curent cu durata de functionare a a acestei componente schimbate cu piesa originala. Daca pe unii ii tine cateva luni, iar pe mine noua ani, nu vad unde ar fi avantajul pretului mic.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel : " ...in acel ansamblu (care contine si un radiator) se afla si un tranzistor ... "

"ansamblul" e format dintrun tranzistor si un radiator, nimic altceva si nu cred eu ca cei de

la Primus l-au denumit "rezistenta de balast" ... sa fie oare atat de ... mecanicosi? o rezistenta

e pasiva, iar un tranzistor regleaza curentul prin el in functie de comanda din baza, in felul

acesta ventilatia merge mai tare sau mai incet ... scuze de off topic, promit sa nu mai fac, dar

atunci cand confuzia e maaare, mare, simt furnicaturi in taste ... eu am pus un tranzistor mai

bun decat cel original si nu vad de ce nu ar face si altii la fel, fiind usor de schimbat si mai ales

ieftin; in prezent preturile la piese electronice au scazut mult, insa unele firme de reparatii au pe

stoc piese cu preturile vechi de multi ani si ni le baga pe gat!

toate cele bune!

Edited by alexpopeystar68
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel: bazeaza-te tu doar pe reprezentanta si o sa ajungi departe ;D

VIDA (catalogul ORIGINAL de piese) nu exista tradus in romana. Ca iti traduc cei de la reprezentanta in limbaj de bucatar, economist, sculer-matriter, hostess sau ce alte meserii mai exista in afara de inginer, e alta.

Piesa este intr-adevar o rezistenta PANA IN 2000. Dupa 2001 si introducerea noului sistem de reglare a temperaturii, este un TRANZISTOR de putere, comandat in baza de butonul din panou. Cand incepe sa o ia razna, motivul este de STRAPUNGERE a jonctiunilor din tranzistor si modificarea regiunii de tensiune in care functioneaza.

Deci, nu e niciun CONDENSATOR acolo, nici macar pt. filtrare, este o REZISTENTA pana in 2000, si dupa 2001 este un TRANZISTOR DE PUTERE.

PUNCT.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel - e vorba de tranzistorul de la clima,

rezistenta de balast e cu totul si cu totul altceva!

eu am inlocuit singur tranzistorul ars cu un BUX 10

cumparat cu 16 lei (pe str. Lizeanu), asta dupa ce am

citit cu atentie pe forumul acesta unde se afla si cum

se face trebusoara; mi-a luat cca 15 minute !!! are

deja 2 ani si merge brici ...

Chiar asa se numeste? tranzistor BUX 10?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Este un tranzistor de putere in capsula de fier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Este un tranzistor de putere in capsula de fier.

De cupru, fierul nu are conductibilitate termica buna!

la o putere mare trebuie un material cu o rezistenta termica redusa

pentru a transfera rapid caldura radiatorului, altfel crapa tranzistorul ...

cipurile mai scumpe sunt chiar placate cu aur pentru asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cupru, aluminiu, plumb, aur, argint, you name it, tot metale sunt :)

Daca ii ziceam "cupru", apareau alte intrebari, ca de ce nu e auriu, ca de ce e argintiu, etc etc.

Crede-ma pe cuvant Alex, ce-i mai simplu e mai bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel - e vorba de tranzistorul de la clima,

rezistenta de balast e cu totul si cu totul altceva!

eu am inlocuit singur tranzistorul ars cu un BUX 10

cumparat cu 16 lei (pe str. Lizeanu), asta dupa ce am

citit cu atentie pe forumul acesta unde se afla si cum

se face trebusoara; mi-a luat cca 15 minute !!! are

deja 2 ani si merge brici ...

NU exista aceasta piesa BUX 10. Am cautat si eu pe Lizeanu astazi si se uitau oamenii aia la mine ca la masini straine....

Mai stie cineva totusi.. cum se numeste piesa care trebuie pusa acolo si ce caracteristici tehnice are?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci ASTA CE ESTE ?

product_939211.jpg

Se uite la tine ca la masini straine pentru ca 90% din vanzatorii de la ghiseu din tara asta HABAR N-AU CE VAND ! Eu am renuntat de mult la Lizeanu, mi le comand singur la Farnell, si imi vin cu UPS-ul in 3 zile lucratoare. Pentru 10 lei in plus chiar nu mai merita sa-mi tocesc cauciucurile pana pe Lizeanu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci ASTA CE ESTE ?

product_939211.jpg

Se uite la tine ca la masini straine pentru ca 90% din vanzatorii de la ghiseu din tara asta HABAR N-AU CE VAND ! Eu am renuntat de mult la Lizeanu, mi le comand singur la Farnell, si imi vin cu UPS-ul in 3 zile lucratoare. Pentru 10 lei in plus chiar nu mai merita sa-mi tocesc cauciucurile pana pe Lizeanu.

Deci asta este piesa (tranzistorul) care corespunde cu originalul ?

Midnight Caller da-mi te rog link-ul cu tranzistorul de pe acest site.... nu gasesc piesa asta acolo...

Am gasit ceva,,. poate sa imi confirme cineva ca astea sunt detaliile tehnice pt tranzistorul ala de la clima>

  • TRANSISTOR, NPN, TO-3
  • Transistor Polarity: NPN
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 125V
  • Transition Frequency Typ ft: 8MHz
  • DC Collector Current: 50A
  • DC Current Gain hFE: 60
  • Transistor Case Style: TO-3
  • No. of Pins: 2
  • SVHC: No SVHC (18-Jun-2012)
  • Continuous Collector Current Ic Max: 50A
  • Current Ic Continuous a Max: 50A
  • Current Ic hFE: 25A
  • Device Marking: BUV20
  • Full Power Rating Temperature: 25°C
  • Gain Bandwidth ft Min: 8MHz
  • Gain Bandwidth ft Typ: 8MHz
  • Hfe Min: 20
  • No. of Transistors: 1
  • Package / Case: TO-3
  • Power Dissipation Ptot Max: 250W
  • Termination Type: Through Hole
  • Voltage Vcbo: 160V

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La puterea aia de 250w ăla e.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ne tii la curent si cu cat tine reparatia (nr de km. si ani), ca sa facem raportul calitate/pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta! Deocamdata am comandat acel tranzistor pe farnell.com - 89 lei. Urmeaza sa il primesc si fac o vizita la un electrician auto sa masoare curentul care trece pe acolo.... A-pro-pos -stie cineva un electrician auto ok in Bucuresti- Balta Alba?Sau imi puteti recomanda vreun service in zona?

Daca se arde si dupa aia ii dau foc,... oricum de cand s-a ars ultima data i-am pus gand rau sa o marit cu totul... sa ma reprofilez pe alta marca....

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

89 de lei ? Moamaaaaaaaa !!! Pai si din aia 89 de lei cat a fost de fapt tranzistorul ? Ca banuiesc ca e cu tot cu transport UPS pretul acela !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

la tme.eu/ro am platit aproape 55lei ptr 2 bucati MJ802,21 de lei cost de transport iar restul costul tranzistorilor,daca imi aduc aminte bine era vreo 11lei si30 bani bucata,asta acum 2,3 luni......un coleg a cumparat de aici (Italia)cu 6 euro bucata..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta! Deocamdata am comandat acel tranzistor pe farnell.com - 89 lei. Urmeaza sa il primesc si fac o vizita la un electrician auto sa masoare curentul care trece pe acolo.... A-pro-pos -stie cineva un electrician auto ok in Bucuresti- Balta Alba?Sau imi puteti recomanda vreun service in zona?

Daca se arde si dupa aia ii dau foc,... oricum de cand s-a ars ultima data i-am pus gand rau sa o marit cu totul... sa ma reprofilez pe alta marca....

Oare de ce incep sa-mi dau dreptate? 89 de lei tranzistorul, care trebuie lipit pe radiator, dupa ce in prealabil trebuie sa-l dezlipesti pe cel vechi, alergatura, vizita la un electrician, iar daca nu tine 9 ani si 90.000 de km, ce rost are sa te scumpesti la tarâte? Iar o sa vina electronistii sa-mi spuna ca dau banii degeaba, dar uita ca nu toata lumea are un pistol de lipit acasa. Si eu pot sa spun ca e aiurea sa platesti pe cineva ca sa-ti tina contabilitatea firmei, caci eu unul mi-o tin singur...

Sper sa rezolvi problema cat mai repede si sa tragi concluziile dupa ce calculezi cat te-a costat joaca asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

www.tme.eu/ro/details : pret una bucata = 19,671 + tva si cam 10-15 lei transportul pentru comozi :smile:

ajut pe oricine (din Bucuresti) sa-l lipeasca, e usor de scos si de pus

si nu cer bani!

@Catalin76 : de ce sa masoare curentul? sau te referi la tensiune?

ca sa masori curentul trebuie sa ai un consumator si

sa-l inseriezi cu un aparat pus pe scara de minnimum 10A ...

si in plus cine face asta la un Volvo, poate sa dea in alte bube ...

normal, se pune tranzistorul bun, se da drumu' la clima si pa ...

@MC : sunt de acord, nu trebuie sa intram in detalii !

@mariusdaniel : te cred ca e mai sigur sa te duci la reprezentanta, obrazul subtire

cu cheltuiala se tine, unii zic altfel; sa stii ca nu te persiflez, dar totusi, aici

suntem pe un site unde cautam sa minimizam costurile si sa beneficiem de experienta

noastra a tuturor, reparand ce se poate fara a plati manopera si costul pieselor de

5-6 ori ...

Edited by alexpopeystar68
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now