Daniel Badea

Carioca reparatii plastic

21 posts in this topic

Salut. Am un volvo v50 si pe bord si pe usi, pe parte din plastic am niste zgarieturi. Stie cineva de vreo metoda de a le repara asa cum exista carioca cu vopsea pentru retusat zgarieturile? Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Am un volvo v50 si pe bord si pe usi, pe parte din plastic am niste zgarieturi. Stie cineva de vreo metoda de a le repara asa cum exista carioca cu vopsea pentru retusat zgarieturile? Va multumesc.

Exista kit original de la Volvo cu lac si vopsea si se comanda dupa codul de culoare care il gasesti pe tablita de pe stalpul usii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care costa 60 de lei... Vine un kit de vopsea + lac in doua tuburi diferite. Eu le aduc in cateva zile, dar imi trebuie codul de culoare, cum a zis si Roberto mai sus.

!BuHLo8!B2k~$(KGrHqQOKi4EvN9ENgK7BL--4OY,Sw~~_35.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune aici o poza cu tablita si iti spunem noi codul ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu pentru s40-ul meu. Este negru clasic...nu cred ca sunt mai multe tipuri de negru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu pentru s40-ul meu. Este negru clasic...nu cred ca sunt mai multe tipuri de negru.

Sapphire Black

Stone Black :)) deci exista

Share this post


Link to post
Share on other sites

452 e Sapphire Black

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegul cauta pentru reparat PLASTIC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusb: produsul se numește "Touch up paint" iar vopseaua e aceeași și pe uși și pe bandouri stimabile la model acela de mașină.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusb: produsul se numește "Touch up paint" iar vopseaua e aceeași și pe uși și pe bandouri stimabile la model acela de mașină.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Asa este,numai ca daca se citea primul post omul a spus ca este vorba de bord si usi(adica in interior)

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

452 ? mai bine o vopsesc toata ca tot cam atat ma costa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@blizzard

452 ? mai bine o vopsesc toata ca tot cam atat ma costa :smile:

452 e codul de culoare, nu e cifra aferenta vreunui pret. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusb: produsul se numește "Touch up paint" iar vopseaua e aceeași și pe uși și pe bandouri stimabile la model acela de mașină.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Scuze, poate am inteles gresit, ca e vorba de plansa bord, fete usi interior (partea de plastic), am fost dus in eroare poate din dorinta de a se gasi asa ceva, ca si eu am cateva zgarieturi in plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca toți am fost în ceața.. Vopsea pt interior NU EXISTA

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci dupa toate discutiile, nu exista ceva pt partea din plastic din interiorul masini acolo unde mai sunt zgaraieturi, sa se poate repara intru-un fel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci dupa toate discutiile, nu exista ceva pt partea din plastic din interiorul masini acolo unde mai sunt zgaraieturi, sa se poate repara intru-un fel?

Acolo doar daca folosesti produse de detailing sa mai retusezi cat de cat, dar sincer credca e migaleala si daca nu stii ce faci si cum sa faci mai rau strici.

Ai incercat sa intrebi la un salon de detailing profi daca pot ei sa faca ceva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca toți am fost în ceața.. Vopsea pt interior NU EXISTA

Samsung Galaxy S on JellyBean

serios?

si celebrul "lavabil"de interior ce e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine s-a "inflorit" vopseaua prin cateva locuri pe consola.

Cand s-a inflorit foarte tare si a sarit, ce sa vezi, dedesubt plastic de aceeasi culoare, bej identic si la fel.

Am cojit cu incredere o suprafata mai mare si arata impecabil, nici nu-ti dai seama unde plasticul nud si unde imbracat cu vopsea.

Ghinion de nesansa.

La tine ce culoare e vopsit plasticul???

La masina veche mi-a curs un rahat de odorizant si mi-a dizolvat toata vopseaua pana la plastic.

Ramasese alb imaculat. Am luat un marker permanent si am aplicat o corectie minunata care a tinut cativa ani.

Noroc ca era negru.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahh la naiba, cred ca am fost happy vreo saptamana cand am vazut postarea lui Midnight Caller cum ca ar fi vopsea de retus si pentru plasticul interior... stricati voi visele oamenilor.

Partea proasta : eu caut de vreo 2 ani o solutie si am incercat deja : carioca, marker, creion colorat, creion colorat de ceara, vorbit la o firma de detailing atat despre folierea completa e consolei centrale (nu tine, nu se poate aplica, va face bule de aer, etc) cat si despre luarea unei mostre de vopsea, facut la comanda o anumita cantitate si vopsit peste locurile unde s-a dus (nu tine, nu are aderenta vopseaua, se cojeste etc), nu mai zic de cautat pe toate forumurile posibile o solutie.

Partea buna : tocmai mi-a picat fisa : http://www.revell.ro/store/index.php?action=ViewGroups&grp=1503 - sunt vopsele email facute special pt modelism si machete, o mare pasiune de'a mea. Din experienta proprie pot spune ca au o aderenta extraordinara la plastic, nu se cojesc si nu se duc in timp. Mai adaug si faptul ca se gasesc relativ usor (in Diverta, sau direct de pe site-uri de la noi), sunt ieftine, vin intr-o gama variata de culori si nuante (mat, gloss, silk, metallic, clear), se aplica foarte usor cu o pensula si chiar daca nu iti gasesti culoarea intre cele disponibile, se pot amesteca usor pana o obtii. Acum ca mi-a venit ideea, trebuie sa verific daca mi-am comandat si o nuanta care sa fie aproapiata de a mea, un bej, verde, ce naiba o fi (am dat o comanda de vreo 25 de vopsele, evident ce imi trebuie nu va fi printre ele) si voi reveni cu un feedback cand voi face operatiunea.

Ca idee, eu am niste puncte abia observabile unde s-a dus culoarea (e alba cea de dedesubt) dar tot ma obsedeaza sa le rezolv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca , culoarea ce o doresti este negru / rosu / albastru / verde , poti incerca la magazinele de confectionat stampile , si sa ceri tus pt. plastic ;) .

Este ieftin si la indemana ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now