neotrim

am comis-o, am nevoie de ajutor

78 posts in this topic

Stimabile, tu mai exact cu cine te certi? Lasand la o parte ca arunci in stanga si in dreapta cu ineptii juridice (sa faci contestatie? tu intelegi ca e infractiune, nu contraventie? etape ale procesului penal: fond, apel, recurs, hai serios, saracele "faze" urmarirea penala, judecata si executarea hotararilor judecatoresti ... in penal ai mai multe cai de atac? contestatia de care vorbesti tu la o contraventie este fix o cale de atac, iar in penal, recursul este tot o cale de atac, unde sunt alea "mai multe" ?) mai si incerci tactici ieftine sa-ti sustii punctele de vedere gen inversarea sarcinii argumentarii si o dezgustabila tentativa de asasinare a caracterului. Ce marete exemple din practica ai dat tu si mai exact din care practica? a inculpatului care vrea sa tergiverseze procesul penal? Adica raspunsul meu, prezentat atat pe textul de lege si exemple concrete din practica, e pur teoretic, si al tau, bazat pe "auzite" si "stiu eu" e aplicabil in practica?

Din partea mea da sfaturi la modul general cat vrei, dar nu te apuca de adaugat la lege si transforma in cel mai bun caz o exceptie intr-o regula general aplicabila.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai răspuns foarte clar la intrebarea mea de mai sus.

Stimabile, ma bucur ca accepți ca exista si excepții!! (chiar dacă vin sa întărească regula).

In rest, toti cei ce îndrăznesc sa se judece sunt infractori..

Eu ma opresc aici (vad ca m am transformat intr un asasin).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si opinii, acum stiu ce am de facut, rog administratorii sa inchida topicul, cu toate ca nu mi-am dorit vad ca am reusit sa creez divergente intre utilizatori.

Se poate inchide, va multumesc tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.