neotrim

am comis-o, am nevoie de ajutor

78 posts in this topic

OUG 195/2002 republicata si actualizata cu OUG 63/2006

Art. 87

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Art 88 aliniat 6

(6) Persoana care conduce un autovehicul sau tramvai, testata cu un mijloc tehnic certificat ca avand o concentratie de peste 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, este obligata sa se supuna recoltarii probelor biologice sau testarii cu un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic.

DECI : Tu ai avut 0,71 la mie in aer expirat , deci politia trebuia sa te duca la spital sa-ti recolteze probe biologice (singe) pentru a sti concentratia de alcool in singe.

DACA concentratia de alcool in singe depaseste 0,8 la mie atunci e caz penal, daca esti sub atunci ai scapat doar cu contraventie.

BAFTA MULTA LA ANALIZA SINGELUI !!!!

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

La punctul 2 se gaseste clauza pt itp ,nu are treaba cu asigurarea iar ce tine de cauciucuri suna la CSA si intreaba ...Restu sunt doar vorbe ..Dar colegul a fost baut si se exclude ...

Ordinul 14/2011

Art. 26. -(1) Asiguratorul RCA are obligaia de a despagubi partea prejudiciata

pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului

asigurat, potrivit preteniilor formulate în cererea de despagubire, dovedite prin orice

mijloc de proba.Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute în contractul de

asigurare RCA, în condiiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de

valabilitate a poliei de asigurare RCA, se acorda despagubiri în forma baneasca

pentru:

a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter

patrimonial;

8) pagube materiale;

c) pagube reprezentând consecina lipsei de folosina a vehiculului avariat;

d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.

(2) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul -pe drumuri

publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaiei publice, în incinte si în orice alte

locuri, atât în timpul deplasarii, cât si în timpul staionarii vehiculului asigurat,

asiguratorul RCA acorda despagubiri pâna la limita de despagubire prevazuta în polia

de asigurare RCA pentru:

1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalaiile cu care a fost echipat

vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a

remorcii, semiremorcii ori a atasului tractat de vehicul;

2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv în

cazurile în care la data accidentului conducatorul vehiculului:

-a condus vehiculul fara consimamântul explicit sau implicit al asiguratului;

-nu este titularul unui permis care sa îi dea dreptul sa conduca vehiculul

respectiv;

-nu a respectat obligaiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si sigurana

vehiculului respectiv;

3. prejudiciul produs prin fapta lucrului, când prejudiciul îsi are cauza în

însusirile, aciunea sau inaciunea vehiculului, prin intermediul altui lucru antrenat de

deplasarea vehiculului, prin scurgerea, risipirea ori caderea accidentala a substanelor,

materialelor sau a obiectelor transportate;

4. cazul în care persoanele care solicita despagubiri pentru vatamari corporale

sunt membri ai familiei asiguratului, conducatorului auto sau ai oricarei altei persoane a

carei raspundere civila este angajata într-un accident de vehicul;

5. prejudiciile provocate terilor, drept consecina a deschiderii usilor

vehiculului, în timpul mersului sau atunci când vehiculul este oprit ori staioneaza, de

catre pasagerii acestuia, fara asigurarea ca nu se pune în pericol sigurana deplasarii

celorlali participani la trafic.

Alex 44 si Minulescu ,dragi colegi nu vreau sa ne contazicem;Cei de la asigurari invoca orice ,tu care nu cunosti legislatia ai de suferit ,pt diminuarea daunei,pt respingere pe motive din parte mea josnice gen itp sau anvelope de iarna .Frate ca la politie ai proge trebuie sa contavina unui articol si aveti grija cand se invoca acel articol .Asiguratorii sunt firme private ,Politia este un organ abilitat ..Haideti sa ne informam si impreuna sa ne sfatuim ca pe viitor sa ne cerem drepturile fara avocati (alti hoti ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salman tot respectul pt cunostintele tale, trebuie sa recunosc ca am luat de bune niste chestii citite pe net. Imi recunosc greseala, bravo tie ca stii legea. Pe mine sincer m-ar fi imbrobodit oricine daca nu aveam itp sau anvelope de iarna cand acestea se cer. Frumos din partea cui ii obliga pe asiguratori sa despagubeasca si inaceste cazuri usor absurde. Dar la urma urmei ce vina are pagubitul? Las sa traga si asiguratorii cateva ponoase, oricum se scot ei pe alte parti.

Multumesc pt lamuriri inca odata. :read2:

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegul nostru daca nu s-a prezentat la analiza sangelui ,iar daca bumbul de la aparat nu i s-a desigilat in fata poate nega si ataca in instanta.Iar pagubitul saracul este cel mai amarat ,il fraeresc la :

-cand va sugereaza un service (doar sugereaza) nu sunteti obligati ;

-verificati ca service-ul sa fie autorizat rar pt marca si modelul dvs.

-asiguratorul nu este vinovat de calitatea lucrarii !!!!

-aveti grija la piese daca sunt de origine sau noi ;

-Aveti dreptul sa va reparati masina unde doriti ,nimeni nu va ingradeste dreptul acesta iar de cand s-a dat acordul de plata maxim 10 zile lucratoare treb facuta plata ,dar aveti grija sa aveti toate actele depuse ....

Euroinsul va arde la cataloage ,va diminueaza suma ,daca auziti de expertiza asteptati-va ca dosarul sa va fie respins .Il mai puteti redresa la conciliere dar atunci va sfatuiesc sa mergeti impreuna cu un avocat priceput,sau chiar fost/fosta jurista de la ei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pagubitul la mine nu are nimic de suferit, ii platesc suma integrala, chiar cu 300 euro in plus, deci nu mai are treaba cu asigurarea. Cat despre alcool stiam ca in noul cod rutier acum e maxim 0,5 in sange, oricum am de suferit.

Este vre-o sansa ca in instanta sa fiu achitat daca am alcoolemia peste limita odata ce nu sunt vatamari corporale si daunele s-au achitat, plangerile s-au retras? Cu un avocat bun, bineinteles... Vreau sa stiu daca ati mai intalnit cazuri in care a fost achitat faptasul, nu i s-a intocmit dosar penal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca intri in penal, cea mai fericita rezolvare este sa fii condamnat cu suspendare.

Si ai aceasta sansa.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

am probleme la scoala daca voi avea dosar penal, de asta ma tot stresez....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai parinti ! Spune-le, informeaza-i, sigur te pot ajuta cu ceva. Nu face greseala sa tii secret fata de parinti.

Sper sa fie cineva de pe forum care poate sa te ajute la nevoie ! Ar fi pacat sa se iroseasca un viitor, chiar daca greseala e mare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am probleme la scoala daca voi avea dosar penal, de asta ma tot stresez....

Da-mi un mesaj PM cand revii ca vreau sa-ti spun ceva! MS!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă rog nu mai daţi detalii necorespunzătoare!

Mesajele necorespunzătoare au fost şterse (a doua oară). A treia oară, se închide.

Neotrim, ai comis-o, cum spui, suportă consecinţele! Fii bărbat, ce dracu'? Ai fost bărbat, ai fost curajos atunci, fii şi acum!

Trebuia să te gândeşti că o să ai probleme, înainte să te urci beat la volan!

Heim,lasa usor baiatul,e tanar,speram sa invete ceva din greseala asta,eu am patit asta cand in Romania nici nu se vorbea despre asa numita ,,toleranta zero,, sau cum se numeste pe la noi,spre norocul meu ca nu au fost victime sau daune(un gardulet viu si spoilerul din fata,atat,dar m-am ales cu suspendarea dreptului de conducere pe 2 ani si o amenda de 60000 de forinti,salariul meu fiind pe atunci de 98000),de atunci si daca merg pe jos cativa kilometri si nu ma urc la volan,chiar daca am baut numai un pahar de vin sau whisky
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă rog nu mai daţi detalii necorespunzătoare!

Mesajele necorespunzătoare au fost şterse (a doua oară). A treia oară, se închide.

Neotrim, ai comis-o, cum spui, suportă consecinţele! Fii bărbat, ce dracu'? Ai fost bărbat, ai fost curajos atunci, fii şi acum!

Trebuia să te gândeşti că o să ai probleme, înainte să te urci beat la volan!

Aici trebuie sa fiu de acord cu Heimdallr!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat despre alcool stiam ca in noul cod rutier acum e maxim 0,5 in sange

aaaaa,pai eu asa intelesesem ca si in Romania de 2-3 ani s-a introdus acea ,,toleranta zero,, adica nimic ,taica!!! ori volanul,ori paharul!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce simplu este sa judeci! Sa înțelegem ca niciunul din respectivii barbati nu s au urcat bauti la volan niciodată?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am spus si eu si ce crezi , mi-a fost sters postul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-a fost șters pt ca ai scris și alte lucruri ce invitau la flame.

Reformuleaza și va fi OK.

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce simplu este sa judeci! Sa înțelegem ca niciunul din respectivii barbati nu s au urcat bauti la volan niciodată?

eu nu judec pe nimeni,nici nu cred ca a-si avea vreun drept sa-l judec pe Neotrim,dimpotriva,imi pare rau pentru el si am specificat si faptul ca si eu la randul meu in urma cu aproape 15 ani ,,am comis-o,, si am platit pentru acea fapta,2 ani suspendarea dreptului de conducere,ore platite la psiholog(ca asa e legea la unguri,daca nu,mai vezi permisul....ioc)si multe altele,stiu prin ce trece Neotrim si in acelasi timp eu zic ca Heim are totusi dreptate,eu nu cred ca a spus ceva din rautate,sau oricare altul dintre noi...... Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postat acum 11 minute

snapback.pngjrazvy, la 25 January 2013 - 02:15 AM, a spus:

Ce simplu este sa judeci! Sa înțelegem ca niciunul din respectivii barbati nu s au urcat bauti la volan niciodată?Eu nu!

Eu da!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce simplu este sa judeci! Sa înțelegem ca niciunul din respectivii barbati nu s au urcat bauti la volan niciodată?

Nici eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu da ....un pahar maxim doua dar nu beat

Edited by blackhole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-am urcat dupa ce am consumat MAXIM un pahar cu bere vara, insa un pahar cu bere nu iese, sau iese 0,01-0,03 si asta s-a intamplat de 2 ori anul trecut, cand am fost la gratar, am baut un pahar de bere la masa si am plecat dupa 3-4 ore cu masina. Daca se considera baut la volan, inseamna ca am gresit si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-am urcat dupa ce am consumat MAXIM un pahar cu bere vara, insa un pahar cu bere nu iese, sau iese 0,01-0,03 si asta s-a intamplat de 2 ori anul trecut, cand am fost la gratar, am baut un pahar de bere la masa si am plecat dupa 3-4 ore cu masina. Daca se considera baut la volan, inseamna ca am gresit si eu.

Dupa parerea mea aceasta nu se poate numi baut la volan ci baut la gratar :evil6: :evil6: :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai consumat 250 ml bere de 5 % alcool , aceasta iese dupa aprox 3 ore. Deci nu erai sub influenta alcoolului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact dupa "aprox 3 ore" a plecat cu masina. Totusi decat sa "bei" atat sau atat ca "iese" ca nu "iese" cred ca cel mai bine ESTE sa nu se consume deloc alcool, nu cred ca e asa un dezastru ca nu bei un pahar la un gratar, ocazie, ceva ... .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neotrim, calmeaza-te, bazandu-ma pe datele pe care le-ai oferit aici, nu vei avea dosar penal. Este o diferenta mare intre "infractiune" si "contraventie" iar fapta ta se sanctioneaza conform celei din urma.

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

a) conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;

articol pe care il corelezi cu:

Art.84. - Nerespectarea dispozitiilor privind circulatia pe drumurile publice, care întruneste elementele constitutive ale unei infractiuni, atrage raspunderea penala si se sanctioneaza potrivit prezentei ordonante de urgenta.

Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Tu spui ca ai avut 0,71 in aerul expirat, dar in sange cat a fost? daca alcoolemia in aerul expirat depaseste 0,40 esti obligat sa te supui recoltarii probelor biologice pt stabilirea alcoolemiei in sange. Aici ce parte de poveste lipseste? Au uitat ei sa te insoteasca/cheme la recoltarea probelor sau ai "uitat" tu sa te prezinti? Daca ai "uitat" crezand ca in felul asta scapi de dosar penal, ai cazut din lac in put, adica vei avea dosar penal pentru o alta infractiune ( (5) Refuzul, împotrivirea sau sustragerea conducatorului unui autovehicul sau al unui tramvai ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autoritatii competente, aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, de a se supune recoltarii probelor biologice sau testarii aerului expirat, în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezentei de produse sau substante stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.)

Infractiunea e infractiune indiferent ca nu au fost produse vatamari corporale (ai avea un concurs de infractiuni aici) sau ca prejudiciul material produs a fost reparat sau nu (in cel mai bun caz, doar o cauza de atenuare nu de imputabilitate). Se sanctioneaza conduita ce incalca norma de incriminare, nu efectele pe care le produce

Legea este cat se poate de clara. Restul e can can.

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.