Cristian Scutaru

Temporizare programabila pt stergatorul de parbriz

11 posts in this topic

La 850 se poate inlocui releul de temporizare pt stergatorul de parbriz cu cel din VW nr 99. La acest releu se poate defini intervalul la care sterge.

Inlocuirea este f simpla dar incomoda, releul se afla sus de tot in cutia de relee, accesibil de jos.

Montare / Asamblare

1. Trebuie demontata acoperitoarea de la picioarele soferului (3x Torx 25)

2. La modelele din 96 incolo trebuie desfacute un pic cele 2 suruburi cu cap de 10 care tin suportul pt cele 3 megastechere. Apoi suportul se scoate e doar agatat Modelele 95 si mai batrane merge si fara demontare dar e mai placut cu.

Acuma aveti acces la relee

3. Releul cu pricina este sus de tot al doilea din dreapta.

4. Se scoate si observati cum sunt aranjate picioarele pt a introduce corect releul 99.

5.Se monteaza la loc suportul pt stechere si se strang cele 2 suruburi de 10

6. Se monteaza la loc acoperitoarea de la picioarele soferului

Functionare:

1. Se activeaza functia de temporizare (maneta in sus)

2. Stergatoarele executa o operatie de stergere

3. Se da maneta inapoi in pozitia zero

4. Se asteapta intervalul cat se doreste sa fie pauza

5. Se activeaza din nou temporizarea si se lasa maneta in pozitia asta

Intervalul de timp scurt intre cele 2 activari ramane salvat in releu pana cand se ia contactul de la motor. Stergatorul sterge dupa acest timp prestabilit.

Releul se gaseste in Golf III, si cam toate VW din generatia respectiva.

post-5223-0-38032000-1359724385_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interval de stergere in functie de viteza/acceleratie, ca la 480, e dificil sau nu se poate din cauza lipsei CEM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai trebuie sa functioneze si la tine releul 99 VW...sau vrei altfel? Sistemul de temporizare e dpdv electric identic ca la 850 si S/V70

Tocmai m-am uitat in schemele de la 480 e cu totul diferit

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai este o varianta: se gaseste de la Hela un releu care se potriveste Plug & P®lay si care are senzor de ploaie . E pentru VW Golf III si modele compatibile. Are un senzor care trebuie montat undeva in spatele parbrizului si apoi lesi tot timpul stergatoarele pe intermitent. Cand geamul se murdareste / uda pleaca automat stergatoarele si se si accereaza / franeaza singure in functie de cantitatea de apa cazuta. E destul de scump si rar.

Aici am gasit un video

http://www.youtube.com/watch?v=exCZPJq-Eks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e ca, kitul ala aftermarket de cornering lights de la Hella... Genial dar lipseste cu desavarsire. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol exact desi din cand in cand m-am mai impiedicat de asa ceva prin eBay. Dar parca sub 100euro nu s-a terminat licitatia ...altfel montam si la mine asa ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vorbim de acelasi lucru si nu de abureala de la VAG cu aprinsul proiectorului de pe partea curbei, e chiar ieftin.

Acum vreo 3 ani l-am vazut la lichidare de stoc, aproape 300$ in USA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vb de Raintronic

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modulul din linkul 2 e alta mancare de peste si nu cred ca se poate adapta asa usor la noi. Modelul din primul link intra 1:1 in soclul de la releul de la Volvo si mai are un cablu cu senzorul de ploaie care trebuie montat pe undeva pe la parbriz. Nu m-as mira ca cel din linkul 2 sa nu fie CAN-BUS conform si deci inutilizabil la noi. Ca pret ar fi bestial de ieftin. Am sa sap un pic pe net poate gasesc vreo schema de functionare si eventual se poate "adapta" ;)

Am citit instructiunile pt 760 acolo interpun releul Hella pe traseul intervalului . Asta din cauza ca la 760 e alt cablaj fata de 850 si 960 etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now