Cristian Scutaru

Tuning bord 850, V70 si S70 MY 98 benzina

8 posts in this topic

Cand am condus prima data un V70 din 2000 am observat ca atunci cand activezi functia de cruise se aprinde un martor in bord (stanga sus) pe care scrie CRUISE. O alta functie "utila" la S si V70 este martorul care iti indica ca portbagajul nu este inchis (stanga jos)

La diesel nu merge modificarea deoarece Cruise este o functie pur software

Studiind un pic schemele electrice am vazut ca odata activata functia de Cruise pompa de vacuum de sub baterie primeste curent pe firul Albastru-Negru

Piese necesare sunt logourile pt bord din V70 si S70 Model 99 sau 2000. La dealerul Volvo se pot comanda au nr 9451504 si costa in jur de 30 de euro. Sunt 3 seturi inauntru (Benzina, Diesel si pt C70). Se pot folosi ambele seturi mai putin cel pt C70 pt ca pe el in loc de Cruise scrie ROPS (sistemul de protectie in caz ca te rastorni cu decapotabila), deci daca "va cuplati" 2 se pot injumatati costurile

Trebuie desfacut bordul . Cu ocazia asta se poate schimba rotita de la kilometraj si evident toate cele 4 becuri de iluminat si cel 1 sau 2 de la computer de bord / ceas. Asta e valabil pt instrumentele VDO la Yazaki ar trebui sa functioneze analog. Mainile trebuie sa fie foarte curate, raman imediat urme de grasime pe logouri!!! Logourile trebuie usor modificate pt ca sa se potriveasca in gaurile la 850, S70 si V70 trebue sa mearga plug & play. La V70 si S70 din cate stiu au deja martorul pt portbagaj.

Se trage firul de la pompa de vacuum pana in bord (este o gaura pe langa servofrana pe unde mai este tras si furtunul de vacuum de la cruise).

Masa se ia de la un punct central (este in stanga in zona balamalei usei soferului de ex)

Se mai trag 2 fire de la lumina portbagajului .

Aveti nevoie de 2 becuri pt bord (din cele mici cu tot cu soclu). Se cositoresc cele 2 fire de la cruise pe bec si celelalte 2 de la lampa portbagaj.

Izolati contactele de la becurile modificate astfel incat sa nu trimita curent in circuitul bordului!!!

Se reasambleaza bordul si se monteaza la loc

Functionare:

Cruise

Portbagaj

Spor la surubait :smile:

post-5223-0-09559700-1359971583_thumb.jp

post-5223-0-77172600-1359971583_thumb.jp

post-5223-0-20570800-1359971584_thumb.jp

post-5223-0-74734400-1359971584_thumb.jp

post-5223-0-43355600-1359971791_thumb.jp

post-5223-0-68164600-1359973197_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare rau ! Felicitari ! Dupa ce o termin de vopsit trebuie sa-i montez cruise-ul (am kit-ul deja) cu ocazia asta vreau sa-i modific si bordul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim !

Foarte folositor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos,asteptam si alte idei! :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am desfacut iar bordul si am inspectat placa ca sa vad de ce nu se inchide circuitul intre Pinul A27 si soclul becului unde e simbolul CRUISE. Si am aflat si repede de ce. Volvo sau mai bine zis VDO nu a mai montat 2 punti pe placa (vezi foto). Am cositorit 2 punti si acuma se inchide circuitul intre A27 si soclu. Acuma daca pui masa la A27 se aprinde becul.

Am cautat si unde "iese" celalalt bec de la martorul care arata ca e deschis portabagajul. Iese ca si la V70 si S70 la B14. Numai ca functioneaza invers. La V70 si S70 becul se aprinde daca se "livreaza" masa la B14, la 850 trebuie bagat +12V pt ca sa se aprinda becul. Cum de la incuietoare primesc masa cand se deschide clapa am bagat un mic releu care "converteste" masa in +12V.

Acuma mai bag un releu pt a transforma cei +12V de la pompa de cruise in masa ca sa aprind si martorul de Cruise si am "rezolvat" problema. Acuma nu mai sunt becurile montate asa "diletantic" :D.

post-5223-0-13493700-1365959311_thumb.jp

post-5223-0-07290300-1365959312_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am facut "operatia" la un bord de 850 din 96. Bordul este cablat complet deci singura modificare care trebuie facuta este sa schimbi placutele cu simboluri si montat 2 becuri pentru cele 2 functii suplimentare. La A27 trebuie livrata masa si functioneaza doar cand este contactul pus. La B14 trebuie livrat +12V si functioneaza oricand (si fara contact).

La modelul 96 se pot trage firele mai frumos in sensul ca la megaconectorul de la bord mai sunt suficente pozitii libere pentru a introduce cele 2 cabluri in el ceea ce usureaza demontatul bordului mai tarziu (daca este cazul). Curent pentru relee se poate lua de exemplu de la conectorul galben cu 8 pini pentru optionale sau de la conectorul galben cu 2 pini care sunt fixate de placa unde sunt si cei 3 mega conectori.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cumpara la Volvo setul cu simboluri (30euro) si facem la fata locului ;) 9451504

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now