Cristian Scutaru

Senzor de inclinare (tilt) pt alarma Guard II

33 posts in this topic

Astazi sper sa montez un guard II :D Tineti-mi pumnii !!!!

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

spor mestere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehhh .. n-am reusit s-o fac functionala ... am uitat sa cumpar baterie noua la telecomanda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am primit modulul de programare pentru releele de tip Guard II. Costa nou in jur de 200€ problema e ca oficial Volvo nu vinde modulul la persoane fizice (teoretic). Initial am vrut vreo 4 persoane care avem nevoie de modul sa punem mana de la mana si sa cumparam dar pana la urma am ramas 2 si e cam exagerat de scump pentru ceea ce face :smile:

Asa ca am vorbit cu un amic care are o firma care vinde piese Volvo aici si mi-a imprumutat modulul respectiv.

La mine este montat un releu Guard II din UK care era programat cam ciudat...

- nu avea functie de panica

- nu se autoarmeaza daca dupa 3 minute de la dezarmare nu deschizi o usa

- din moment ce voi monta o sirena trebuie schimbat "pattern-ul" alarmei din pulsat in continuu.

- eram curios cum se aude functia care confirma sonor inchiderea si deschiderea masinii :smile:

Modulul are un soclu pentru releu si cablul care se conecteaza in capul lui. Butoanele de la modul au urmatoarele functii (de la stanga la dreapta)

- Read new key code : se pot programa telecomenzile care sa functioneze cu releul

- Show alarm cause : ultimele 10 cauze de la alarma le arata in forma DDDSH und D door, S senzor (senzorii suplimentari), H hood capota de la motor

- Run self test : face o serie de teste ca sa verifice daca releul functioneaza corect

- Re-Set ON OFF : rearmare automata daca nu se dechid portierele dupa cateva minute

- Ligth ON OFF : confirmare cu semnalizoarele la armare dezarmare

- Horn ON OFF : confirmare cu claxonul / sirena la armare dezarmare

- Horn - - - ------ : tipul alarmei pulsata sau continua. Daca aveti claxonul se seteaza pe pulsat, sirena pe continuu

- Panic ON OFF : activare dezactivare functia de PANIC (butonul mic de pe telecomanda)

Programarea merge practic instant apesi pe buton si deja functia este activa.

Am activat de curiozitate functia de confirmare sonora :D

Cu sirena

cu claxonul

Concluzia : functia o voi dezactiva :D nu vreau sa gasesc o caramida in interiorul masinii

post-5223-0-43740800-1392406788_thumb.jp

post-5223-0-20547400-1392406789_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum era de asteptat confirmarea armarii si dezarmarii cu sirena originala nu e o functie practicabila aici unde poti lua amenda pentru ca "admolestezi sonor cetatenii". Cum amicul meu vrea neaparat functia respectiva a trebuit sa improvizez ceva.

Solutia a fost urmatoarea:

Folosind un releu cu timer la care se poate seta intervalul de declansare de la 0,5secunde la infinit :D am conectat inca o sirena care nu e asa de zgomotoasa. Sirena respectiva si-a gasit locul langa filtrul de polen.

Modulul este setat pe un delay de 1 secunda (a fost cam nasol pentru ca are un potentiometru mic si a durat o gramada pana am nimerit pozitia).

Acuma cand inchide si deschide masina impulsul scurt care este transmis de releu ajunge in sirena nr 2. de "chirp".

Cand alarma declanseaza prima secunda suna sirena secundara, dupa care releul comuta pe cea normala.

Asa suna inchisul si deschisul

Alarma declansata

post-5223-0-61754000-1393313363_thumb.jp

post-5223-0-48756200-1393313364_thumb.jp

post-5223-0-42085300-1393313365_thumb.jp

post-5223-0-40464100-1393313366_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit pe eBay ceva foarte rar si anume sirena cu baterie care vine montata sub aripa dreapta. Ea difera de cea pe care o am acuma prin faptul ca nu mai are un contact cu cheie pentru a fi dezactivata cand se deconecteaza bateria masinii. In schimb acuma ai 15 secunde timp sa deconectezi bateria dupa ce ai luat contactul altfel pleaca sirena.

A fost montata doar pe modelele 96 si 97 asa ca o sa vad unde o voi monta la mine, a mea din 95 nefiind nici precablata pentru asa ceva.

2016-02-18 15.50.20.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si un "sound check" este criminal de penetranta urechile inca mai tiuie :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am montat sirena noua. Initial am sperat ca poate poate la modelul meu este prinderea de lonjeronul drept (cumva deasupra rezervorului de spalat parbrizul. Asa ca am demontat mai intai rezervorul, dar fara succes. Cum nu ma incanta ideea de a trage cabluri de acolo pana la cutia de sigurante am decis sa o montez pe lonjeronul stang, sub aripa deasupra filtrului de carbon.

Pentru cablare am avut nevoie de plus permanent si plus de la contact motor. Am dus firele pana la cutia de sigurante, am scos toate releele din interior (e super btw de lucrat cand ai masina pe elevator si usa se deschide doar pe jumatate :( ) Apoi am extras cutia de sigurante si am introdus cele 2 fire, plus permanent la siguranta 8 (e cea pentru pompa de aer care merge in faza de incalzire a motorului si care la mine nu e prezenta). Plus comutat am pus la siguranta 4 care este pentru asta ca rezerva.

 

2016-02-24 16.20.20.jpg

2016-02-24 16.24.58.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now