Gombos Sorin

Roata de rezerva sau TMK

55 posts in this topic

Am inteles...deci nu e chiar un capat de tara...o sa ma descurc...locuiesc aici asa ca nu e o problema nr de tel si adresa postala.....cont nu am dar imi fac

Multumesc pentru tot...o seara buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele promise mai tarziu. Abia acum cobor la garaj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept :) nu e nicio graba :D

Si eu caut garaj unde stau...dar toate sunt ocupate:( astept sa se elibereze unul sa o pun si eu la "caldurica"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele promise.

Bafta cu ebay-ul :)

post-3482-0-07683100-1361139899_thumb.jp

post-3482-0-35311100-1361139907_thumb.jp

post-3482-0-93647600-1361139916_thumb.jp

post-3482-0-69376000-1361139927_thumb.jp

post-3482-0-63050400-1361139933_thumb.jp

post-3482-0-14041700-1361139942_thumb.jp

post-3482-0-26815800-1361139948_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wooowww ce mic pare...de fapt e mic kit-ul:D

Ms de poze

Masina e alba...si R design cred ca arata splendid:D

Sa ai parte de ea!

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Aici apare povestea ei:

Ma intreb daca evacuarea dubla are vreo influenta la treaba asta cu roata de rezerva!

La tine cum este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Aici apare povestea ei:

Ma intreb daca evacuarea dubla are vreo influenta la treaba asta cu roata de rezerva!

La tine cum este?

La mine nu e dubla evacuarea...e simpla:( nu e R-Design si de aia cred

ooooooo asta e masina? am vazut-o zilele trecute....am umblat pe forrum mult zilele astea...frumoasa foc...sa o stapanesti sanatos

E automata? sau manuala?

A mea e automata

Mi-asi fi dorit si eu una noua..dar nu au fost bani....ca daca aveam bani de noua..sincer imi luam Audi ca sunt fan ...dar asa...la banii astia a meritat afacerea am luat-o cu 14.000 de euro mai putin decat pretul de catalog....pentru ca avea 15.700 km

In rest pot sa zic ca e impecabila masina....atat ca am problema asta cu kit-ul care nu mai este:) dar il cumpar eu si totul v-a reveni la normal:D

Edited by Gombos Sorin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost azi la reprezentanta Volvo din Bucuresti, cu treburi...

Am deschis cateva portbagajuri si am verificat... la S60 are roata de rezerva, la noul V40, nu.

Nu stiu daca e asa la toate sau care e motivul pentru care unele au si altele nu. Am inteles ca Maverick nu are nici el roata de rezerva La noul S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da....totul depinde de modul de echipare (din fabrica) unele sunt echipate cu roata de rezerva ...altele cu kit de reparatie....asa sta treaba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atentie, kitul este de unica folosinta, adica daca faci o pana, sa zicem ca iei un cui in roata, folosesti tot lichidul din bidonul alb, care este de fapt latex. Cuplezi bidonul la minicompresor si lichidul va fi introdus tot in roata. In mers, acesta tot iese prin gaura, dar se si intareste in acelasi timp micsorind orificiul. Apoi cand ajungi la vulcanizare trebuie dejantat cauciucul si spalat pe interior si el si janta. Eu am folosit kitul , dar sincer nu recomand dect daca chiar nu ai alta varianta. Daca roata tine cat de putin presiunea, mai bine opresti din 2 in 2 kilometri si doar refaci presiunea. Nu mai spun ca atunci cand se invarte roata, latexul care iese prin gaura murdareste pasajul rotii si se imbiba in pasla aia de nu-l mai cureti. Si in final, un bidon nou de latex costa cam 50 Euro, daca pui la socoteala si spalatul rotii si al masinii, poti sa mergi linistit pe janta pana la vulcanizare si schimbi cauciucul cu unul nou.

Dar pentru ca vrem ca masinilor noastre sa nu le lipseasca nimic, trebuie sa-l cumperi.

Uite si o alternativa ( e acelasi, doar ca nu are suportul acela din polistiren)

http://www.ebay.de/itm/Continental-Original-Pannenset-Tirefit-Kit-Mobility-Kit-MHD-04-2016-/251230249790?pt=DE_Autoteile&hash=item3a7e7d633e

sau

http://www.ebay.de/itm/Mazda-Pannenset-Kompressor-Dichtmittel-neu-/390541099821?pt=DE_Autoteile&hash=item5aee10432d

Poti licita si cred ca il iei pana in 30 E

sau la 35 Euro nou sofort kaufen:

http://www.ebay.de/itm/Continental-Pannenset-Kompressor-/251228150206?pt=DE_Autoteile&hash=item3a7e5d59be

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc ....cred ca a-3-a varianta e ce-a mai buna nu?:D

Sunt putin dezamagit de ce am aflat din post-ul tau (despre kit)..dar nu mai suport roata aia de rezerva in portbagaj.....simt ca fac cu nervii cand o vad ...asa ca asta e....

Nu stiu voi ce ati alege...dar eu tot pr Kit merg....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-l!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu te deranjeaza lipsa suportului de poliester, as merge pe varianta 3 pusa de icristi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, varianta 3 e cea mai buna solutie,,,,,asta e rezolvarea :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.okazii.ro/seturi-scule/set-scule-snur-vulcanizare-anvelope-pana--a123583239 , mult mai convenabil si rapid iti mai trebuie un minicompresor si gata la o pana in 30min esti gata, fara prea multa agitatie. Atentie la compresor il lasi maxim 10min, 5min pentru racire si tot asa pana se poate merge la vulcanizare unde doar faci presiunea corecta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu prea am incredere in astfel de produse.....

Multumesc oricum de varianta:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca snurul e in conditie buna, nu ai niciun motiv de indoiala, este probat de mine si la camioane unde presiunea ajunge si la 10bar (8,5bar recomandat), proba facuta pana la 10mm diametru intepatura (cui,fier ce a agatat anvelopa are 10mm), iti trebuie putina indemanare si nu ai probleme, totul e ca acel snur sa fie pus exact in directia intepaturi multi fac greseala sa-l puna perpendicular pe roata si defapt fac ei o noua intepatura, cea veche nefiind astupata pe toata adancimea ei si atunci da, nu ai rezolvat nimic.

Snurul trebuie pastrat cat mai ferit de praf (isi pierde aderenta) si lumina-caldura(imbatraneste).

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma intreb...:

1.cate grade sunt in portbagaj vara?

2.cand introduci acul acela cu snurul pentru a repara gaura, cam ce diametru au impreuna? Nu cumva rupi insertia din interior deteriorand anvelopa?

Eu unul nu sunt de acord cu solutia asta.

La vulcanizare prefer sa astept 15 minute, dar sa repare anvelopa cu petic vulcanizat.

Daca se repara cu snur, este mai rapid si mai ieftin, dar asa cum spune si o vorba romaneasca, ieftin si bun n-ai sa vezi.

Oricum, fara suparare, dar nu cred ca Sorin vrea sa-si faca un dulapior cu 2 usi glisante in portbagaj. Astia mai batrani stiu ce zic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca ai ramas cu sechele de la batrana dacie cu usi glisante ? :D

Nu este nici o problema cu kitul vara, problema este ca trebuie mereu sa verifici termenul de valabilitate pt ca expira acea solutie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar acum 2 zile am facut pana la kalos si am fost la vulcanizare. Am preferat "snurul" in detrimentul petecului. Am mai folosit snur si la s80 in urma cu 2 ani si nu am mai avut probleme. Tin sa va zic ca am mers si cu 210 km/h. (nu la noi in tara).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu este nici o problema sa pui snur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca ai ramas cu sechele de la batrana dacie cu usi glisante ? :D

Nu este nici o problema cu kitul vara, problema este ca trebuie mereu sa verifici termenul de valabilitate pt ca expira acea solutie .

M-am referit la faptul ca Sorin nu cred ca vrea sa care servisul in portbagaj, ca deh, acum nu mai e ca pe vremuri. Mi-am amintit ca tata avea in portbagaj chiar si o presa la 12V pentru vulcanizat camera si petice de diverse marimi si leviere si un dispozitiv pentru dejantat, si multe altele... in dulapul cu usi glisante.

Cum ar fi sa cobori la costum din Volvo si sa scoti trusa de scule si sa te apuci sa faci pana in mijlocul drumului, eventual sa dai si cu niste vaselina pe janta sa fie etansa si apoi sa te urci la volan si sa pleci linistit. Si ca sa fie treaba treaba, sa ai volan imbracat in piele bej, si actiunea sa se petreaca in Germania. Ma bufneste rasul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am referit la faptul ca Sorin nu cred ca vrea sa care servisul in portbagaj, ca deh, acum nu mai e ca pe vremuri. Mi-am amintit ca tata avea in portbagaj chiar si o presa la 12V pentru vulcanizat camera si petice de diverse marimi si leviere si un dispozitiv pentru dejantat, si multe altele... in dulapul cu usi glisante.

Cum ar fi sa cobori la costum din Volvo si sa scoti trusa de scule si sa te apuci sa faci pana in mijlocul drumului, eventual sa dai si cu niste vaselina pe janta sa fie etansa si apoi sa te urci la volan si sa pleci linistit. Si ca sa fie treaba treaba, sa ai volan imbracat in piele bej, si actiunea sa se petreaca in Germania. Ma bufneste rasul.

Corect tot ce ai spus...asa e....nu renunt acum la roata de rezerva pentru a avea un "dulap cu scule" in ea...de aceea o sa-mi cumpar kit-ul original..il pun frumusel acolo si gata....

Cat umblu prin Germania...o sa imi tin in portbagaj roata de rezerva ,,...iar cand plec in tara am sa o las acasa....nu o iau cu mine

si acum referitor la """ Cum ar fi sa cobori la costum din Volvo si sa scoti trusa de scule si sa te apuci sa faci pana in mijlocul drumului, eventual sa dai si cu niste vaselina pe janta sa fie etansa si apoi sa te urci la volan si sa pleci linistit. Si ca sa fie treaba treaba, sa ai volan imbracat in piele bej, si actiunea sa se petreaca in Germania. Ma bufneste rasul."""

Numai cand ma gandesc ...cum ar fi.....:)))) :hiding:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare la toata lumea, la S60 T4 2011, se potriveste roata de rezerva subtire pe 16 de pe FOCUS 2005 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! A gasit cineva in tara sau aveti de vanzare lichid etanșeizare (rezerva) pentru ContiMobilityKit.? Din ce am citit acestea sunt pe piata ca si piese de schimb in sticle  de 450 ml insa nu gasesc nici un magazine sa le furnizeze.

Merci de raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now