tehnicdvd

Rulment intermediar planetara dreapta!

64 posts in this topic

Eu am avut simptome similare in viraje si la rotiri de volan scurte stanga-dreapta, in mers. Si de rulmentul rotii a fost vorba. De-aia zic sa mearga la o proba in mers si la o "ascultare". :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un rulment de roată uzat se poate manifesta în mai multe moduri, care pot să coexiste fie de la început, fie după o succesiune a lor. În covârșitoarea majoritate a cazurilor, huruie la anumite viteze. În alte situații, doar pocnește, fără să huruie, din cauza jocului care e prezent, dealtfel, indiferent de manifestare. În plus, din cauza frecării defectuoase din interiorul lui, se supraîncălzește, fenomen ce îi agravează exponențial degradarea.

Edited by HEIMÐALLR
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca am postat bine. Cand accelerez, vibreaza toata masina.Am fost la reprezentanta, pe la 3 service-uri si toti au spus ca este planetara dreapta.Am primit oferte pentru planetara foarte scumpe.Caut preturi mai normale.Mai mici de 2550 lei.

Volvo s40 2012
1.6D 84 kW 115 HP
YV1MS84F1C2578217

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cauta ceva SH pt ca ala e pretul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. La planetara lunga de 1.9d 116cp 2000-2004 se poate schimba doar rulmentul sau e cu totul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Ce parere/experiente (negative / pozitive) ati avut cu burduful de planetara universal, spre cutia de viteze? Am prospectat piata si, separat de ansamblu, nu am gasit decat piesa originala de la producator, care ajunge la aprox. 300 de lei. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Eu am pus aftermarket, dupa 15 k arata ca nou. Cel original mi se pare de kkt .  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi Muresan. Ma refeream la burdufurile universale no-brand. Tu ai pus aftermarket compatibil pt. Volvo? Personal, nu am gasit burduf planetara stg. spre cutie compatibil cu Volvo V50, 1,6 D2, 2011, sa mi-l vanda separat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am gasit compatibil! Tocmai , am mers cu burduful in mana si au cautat unu aproape identic (difera diametrul interior ) . Dar noi vorbim despre 2 motorizari diferite , sper sa ai si tu acelasi noroc. Pretul pe original era apropiat de al tau , fara vre-o varianta AM compatibila.

Mentionez ca burduful nu era no brand (firma nu mi-o amintesc , poate am mentionat-o in post)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei cum sa nu găsești burduf pt D2. Cod D8513 și merge la marele fix. Succes.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara. Codul de rulment intermediar planetara 30757375 este acelasi cu 19945? 

Am gasit pe oem cod 30757375 pret 600 ron. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca pot sa fiu putin offtopic, care este producatorul pentru planetara OE dreapta? ( volvo s40) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimeni nu stie? altfel spus, daca trebuie sa inlocuiesc planetara cu pricina,ce ma sfatuiti sa aleg?

 

multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am cumparat original Ford cu 150 ron.Bogdan are dreptate(din nou),sa schimbi mereu piese gunoaie costa sau daca schimbi singur implica efort.Efort ce dupa o varsta nu e la indemina tuturor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now