Bogdan Georgescu

Consumul de conbustibil eronat / viteza de deplasare cu 10km/h mai mare

8 posts in this topic

Salut. Problema de la volvo-ul meu e ca nu imi arata cum trebuie consumul de conbustibil si viteza de deplasare cu 10 km/h mai mare (testata la mers in convoi).

S-a mai lovit cineva de problema asta? aveti vreo idee?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rotile au dimensiunea omologata? 10km/h diferenta asta e constanta, adica la 20 ai de fapt 30 si la 150 ai de fapt 160, sau creste proportional cu viteza?

Consumul de coMbustibil cum difera de realitate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jantele sunt de 17 " si originale volvo. cand am facut itp-ul in iarna, mi-a zis inginerul de acolo ca as avea voie pana la 16" dar m-a lasat sa merg ca nu e nimic intentionat

si opulent. sincer nu am testat decat pe autostrada, mie acul imi arata 160 si colegului din fata 150 (la fel si pe gps).

si consumul imi apare pe bord mai mic cu vreo 2 litri. nici macar ala instantaneu nu-l mai iau in considerare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distanta e masurata corect? Poti verifica pe autostrada sau DN-uri la indicatoare hectometrice.

In carte trebuie sa scrie ce dimensiuni de roti sunt valabile la masina ta. Daca ai alceva pe masina, poti verifica aici cat o sa fie deviatie de viteza.

Edited by bartro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimensiunea pe 17 este 225/45/17 si oricum pe gps iti arata mai putin decat pe bord , consumul de carburant calculat de computerul de bord este mai mic cu 0,6l /100km fata de consumul calculat de mine la pompa cu km din bord aici vorbesc de masina mea.

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie imi arata pe bord mai mult decat am in realitate si cu rotile pe 16 si cu cele pe 17, iar consumul mi-l arata mai mare. Asta vara am facut 1000 km, iar pe bord imi arata 8,5% si in realitate a fost 7,5% (facut la pompa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce boierie, numai 2 litri sa minta este perfect, la a mea ajunge sa minta si cu 4L . Adica imi afiseaza mai putin cu 30% fata de consumul real, este o problema cunoscuta la D5-ul vechi .

Vitezometrul arata corect, el trebuie sa arate cu 5km/h mai mult decat ce este citit de pe ABS.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o cerinta legala la constructorii de masini ca bordul sa indice mai mult decat viteza reala. De la anumite dimensiuni la roti este chiar necesar ca sa fie setat in bord dimensiunea rotii pt ca bordul sa indice corespunzator. La volvoul meu 850 pot seta asta prin modulul de diagnoza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now