fffff

Din ruse

63 posts in this topic

Azi am fost la Ruse sa fac revizia si asigurarea la Lancia mea si acolo(la Rar-ul lor) am vazut ceva tare:un Passat de prin 2001 cu motor 2500 diesel (galagios},inmatriculat pe Teleorman si facuta rocada pe Bulgaria,deci masina inmatriculata in Romania s-a inmatriculat pe BG.TARE NU!

Share this post


Link to post
Share on other sites

la noi impozitul este cam 900 lei poate merita :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a costat prelungirea ITP-ului si asigurarea pe Bulgaria?

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat unui baiet smecheras 60euro ptr inspectie si 180 euro ptr asigurare dar in realitate asigurarea a fost 303 leva deci ma ars odata aici si la inspectie cred ca a fost in jur de 30 euro.In urmatorul an ma duc singur ca doar culoarea banilor e aceeasi,recomad s-a va duceti singuri ca in jurul Rar-ului lor se fac toate si inspectie si asigurare,si la gara cu golanii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru informatii,in luna mai trebuie sa imi prelungesc si eu itp si asigurare.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a costat prelungirea ITP-ului si asigurarea pe Bulgaria?

Merci.

Salut !

Saptamana trecuta am facut si eu revizia tehnica . A costat 50 de Euro.

Asigurarea , pentru un an , a costat 160 Euro .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima Inspectie Tehnica Periodica efectuata m-a costat fix 88,71 lei la Auto Italia din Drumul Taberei. De ce as da 225 lei ( circa 50 de Euro) in Bulgaria plus drumul pana la ei ?

Asigurarea RCA pe anul 2013 la Allianz Tiriac, m-a costat fix 703 lei in luna ianuarie a acestui an. De ce as da mai mult in Bulgaria ?

Impozitul auto pe anul 2013 m-a costat 162 de lei.

De unde mitul ca in Bulgaria e mai ieftin ?

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel

Ai masina inmatriculata pe Bulgaria sau urmeaza sa-ti iei?!

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima Inspectie Tehnica Periodica efectuata m-a costat fix 88,71 lei la Auto Italia din Drumul Taberei. De ce as da 225 lei ( circa 50 de Euro) in Bulgaria plus drumul pana la ei ?

Asigurarea RCA pe anul 2013 la Allianz Tiriac, m-a costat fix 703 lei in luna ianuarie a acestui an. De ce as da mai mult in Bulgaria ?

Impozitul auto pe anul 2013 m-a costat 162 de lei.

De unde mitul ca in Bulgaria e mai ieftin ?

Mitul e la mine,itp = 782lei; asigurare = 740lei; impozit = 835lei, toate sunt+-20lei.

PS totusi ii sta mai bine cu numere romanesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel

Ai masina inmatriculata pe Bulgaria sau urmeaza sa-ti iei?!

Nu e evident din postarea mea ?

Cine are interes sa intretina mitul tarâmului fermecat bulgaresc in ce priveste masinile care circula in România ?

Hai sa darâmam acest mit si sa mai punem uimarul si aici, ca degeaba ne plangem, daca nu contribuim. Cum sa avem sosele sau strazi bune, cand noi dam banii la statul bulgar si la afaceristii dubiosi de acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defineste "afaceristi dubiosi",nu este un mit,este o realitate.

Daca as fi convins ca din taxa pe care o platesc s-ar face un lucru bun as fi printre primii care ar plati taxa.

Eu cred ca la anumite subiecte unde nu detii cunostintele necesare pentru a argumenta cele spuse de tine ar trebui sa te abtii.

Este doar o parere personala.

O seara buna!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu chiar nu inteleg, ce are toata lumea cu masinile inmatriculate in Bulgaria?! Cum circula masini cu numar de BG la fel sunt si cei cu numere de FR, care platesc asigurare si impozit mult mai mare decat la vecinii nostri. Cand am cumparat masina am mers un an de zile cu numere de FR pentru ca am platit asigurarea 800e/an si 250e-itp. Prin prisma faptului ca suntem mai aproape de Bg decat de orice alta tara, ne ofera o sansa de a plati mult mai putin statului, chiar daca este el bulgar sau nu, sa inmatriculam masini vechi dar bune sau cu motoare mari fara a depasii de cel putin 2x valoare masinii la achizitie.

...dar s-a schimbat legea acum

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius . Inainte sa postezi , intereseaza-te . Eu de exemplu am RCA la Volvo in jur de 1400 lei/an daca nu 1500 ( asta la Euroins/Carpatica blaaaa) una mai de Doamne ajuta sare de 2000 lei , sa nu zic in jur de 3500 Alianz . Si ca tot a venit vorba de BG , incearca sa vinzi maine masina , cred ca ii mai dai tu $ celui care o cumpara ca sa te scape de ea .

Edited by Brava
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, taxele in romanica sint aberante, precum si ultima "inventie" cu taxa asta auto, modificata de 9 (noua) ori pina acum !

Soselele praf, logane de j-demii de euro si cele mai performante radare cumparate din banul public (adica din taxele mortilor familiilor si urmasi-urmasilor lor, care ni le tot baga pe gat), miliarde pierdute aiurea de personaje precum udrea si altii de care mi-e sila sa le mai scriu numele, un leu din cinci împrumutaţi de BCR este credit neperformant in tara asta, etc.

Nu mai continui ca ma enervez inutil.

Orice guvernare nu a stiut decit atit: taxe si scumpiri. Uneori nici nu mai stiu cum mai poate exista tara asta atit de furata...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius . Inainte sa postezi , intereseaza-te . Eu de exemplu am RCA la Volvo in jur de 1400 lei/an daca nu 1500 ( asta la Euroins/Carpatica blaaaa) una mai de Doamne ajuta sare de 2000 lei , sa nu zic in jur de 3500 Alianz . Si ca tot a venit vorba de BG , incearca sa vinzi maine masina , cred ca ii mai dai tu $ celui care o cumpara ca sa te scape de ea .

Cui te adresezi, care Marius? PS nu stiu sigur dar cred ca numerele de "bulgaria" apar din cauza taxei de prima inmatriculare numita actual taxa timbru verde. Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la tractor am platit impozit anul trecut 830 lei (cu reducerea de la inceputul anului)asigurare la astra 420 lei pe an +taxa de drum 120 9asta oricum trebuie) Acum sa vedem anul asta :) La v40 impozit cam 160 asigurare (m7) 880 lei +taxa de drum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e evident din postarea mea ?

Cine are interes sa intretina mitul tarâmului fermecat bulgaresc in ce priveste masinile care circula in România ?

Hai sa darâmam acest mit si sa mai punem uimarul si aici, ca degeaba ne plangem, daca nu contribuim. Cum sa avem sosele sau strazi bune, cand noi dam banii la statul bulgar si la afaceristii dubiosi de acolo?

Din '90, poporul roman tot are rabdare si contribuie la ce? La coruptie, spagi si umplerea conturilor celor de la putere.....

Ca sa intelegi o chestie, noi nu mai ajutam statul roman in momentul de fata pentru tara, pentru bine-facerea ei ci pentru a-si acoperii imprumuturile facute de milioane de euro!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal să cauţi cele mai avantajoase tarife, e normal să-ţi înmatriculezi maşina acolo unde e mai ieftin, dacă se poate.

Norocul Bulgariei, am mai spus-o şi n-am fost primul, nu aerul lor îl poluează toate roajdele românilor, nu drumurile lor le uzează, nu parcările lor le ocupă şi le murdăresc de uleiul care picură şiroaie-şiroaie din motorele neîngrijite şi obosite ale proprietarilor români ghidaţi de principiul "Bine-i ş-aşa, dacă se poate ieftin, ieftin să fie, de ce să repar scurgerea de ulei, e mai ieftin să o las aşa decât să n-o las. Merge maşina? Merge! Atunci, de ce să bag bani în ea? Mai dă-o, mă, şi-n p**a mea de maşină!". Întradevăr, e o plăcere deosebită să vezi toate rablele cu numere de Bulgaria cum aburesc din şi mai ales pe lângă eşapament, pe la semafoare, îţi vine aşa... o senzaţie de căldură lăuntrică, de încredere şi de... treaba mare, probabil provocată de bârâielile infernale ale eşapamentului suspendat cu sârmă, la "fezandat", să sune ca unu' tunat...

Ce nu înţeleg eu e altceva: de ce descurcăreţii ăştia care-şi dau cu plăcere banii altor state nu fac treaba până la capăt? De ce n-au atâta putere încât măcar alimentarea cu carburant să o facă din afara României?

De ce nu merg acolo la service (dacă merg vreodată şi la aşa ceva)?

De ce nu-şi cumpără nevasta acolo şi să plătească abuzurile spirituale bisericilor de acolo?

De ce nu poluează mahalalele de acolo cu bagajele lor genetice, să-şi înmatriculeze acolo şi descendenţii, să le dea statul de acolo alocaţia pentru care i-au făcut, ca să aibă ce bea?

De ce nu-şi transferă acolo şi părinţii, ca să le poată bea şi lor pensia, plătită tot de statul de acolo?

De ce nu-şi fac şi domiciliul acolo?

Ce mă mai enervează e că maşinile alea înmatriculate la mama dracului şi întreţinute fix cum o întreţine Dracu' pe mă-sa, prin accidentele şi daunele pe care le produc, provoacă nişte cheltuieli statului român, plătite de ceilalţi şoferi, care au maşinile înmatriculate în România. Sincer, mie nu-mi convine să plătesc rovignetă pentru a se întreţine drumurile distruse de toate troacele care circulă înmatriculate nu-ş'unde, nu-mi convine să plătesc parcările cu bălţi de ulei, nu-mi convine să plătesc măturarea măruntaielor vreunui dobitoc care s-a crezut "jmeker" şi a făcut economii, înmatriculându-şi rabla la dracu şi lasând-o cu capetele de bară neschimbate, că, oricum, ITP-ul i-l rezolvă alt "jmeker" cu ceafa mai groasă ca a lui, pe bani de două capuri de bară, un burduf ş-o bieletă. Da' aşa se simte el bine, să ştie că a "învârtit" ceva, a făcut şi el un şmen... "Na, boule, acuma stai comod, cu capul de pod în loc de cap? Măcar ţi s-a-mplinit visul: ai avut şi tu maşină de peste o sută de cai, tare, şi ai făcut bani din şmenuri! Odihneşte-te în pace! Boule... cine-ţi plăteşte acuma ratele pentru handroid?"

E un lucru bun că se pleacă din ţară, ce dacă ne strică imaginea? Care imagine?! Ce, era bună, ca să aibă ce să strice? Măcar se goleşte pe-aici... abia aştept să fim cinci milioane...

Edited by HEIMÐALLR
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi criza atunci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept sa-mi yau icscinci, il bag direct pe България.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:laughing4: :laughing4: :laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim , iti recomand sa nu generalizezi ! Platesc aceeasi taxa de drum , aceleasi accize sau cum se numesc taxele incluse in pretul combustibilului pe care le platesti tu si conduc o masina inmatriculata in Bulgaria pe soselele Romaniei ,printre multele "ragalii" inmatriculate RO ,"ragalii" ce nu au ITP si/sau asigurare ,sunt reparate cu sarma de balot,peticite cu spuma poliuretanica si vopsite cu trafaletul !

Dar SUNT CETATEAN EUROPEAN SI AM DREPTURI !

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cui te adresezi, care Marius? PS nu stiu sigur dar cred ca numerele de "bulgaria" apar din cauza taxei de prima inmatriculare numita actual taxa timbru verde.

Celalalt , nu tu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim , iti recomand sa nu generalizezi ! Platesc aceeasi taxa de drum , aceleasi accize sau cum se numesc taxele incluse in pretul combustibilului pe care le platesti tu si conduc o masina inmatriculata in Bulgaria pe soselele Romaniei ,printre multele "ragalii" inmatriculate RO ,"ragalii" ce nu au ITP si/sau asigurare ,sunt reparate cu sarma de balot,peticite cu spuma poliuretanica si vopsite cu trafaletul !

Dar SUNT CETATEAN EUROPEAN SI AM DREPTURI !

Păi, stai că nu ştiu cum e maşina ta, dar din poze e R, nu ştiam că e înmatriculată pe BG... dar BG-mi spune că e întreţinută, aşa că... nu e cazul tău... oricum, n-am zis că cele înmatriculate în România sunt mai breze, dar măcar plătesc şi ei ca mine, în p**** mă-sii, ştii tu... capra vecinului... ;D Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now