paunionutz

Accident in parcarea unei firme

9 posts in this topic

Acum vreo 2 luni, am fost la o firma (ingradita, bariera cu plata si locuri de parcare amenajate cu numerele masinilor, daca are vreo relevanta), iar cand am vrut sa plec, sa intorc, am lovit un stalp imbracat in aluminiu (Dibond parca ii spune la material), care s-a indoit/ zgariat (eram cu masina de serviciu). Am lasat copie dupa buletin la paza si am plecat. Administratorul cladirii tot a trimis mail-uri la firma unde lucrez eu, sa trimita copii dupa actele de care au nevoie, dar pe astia i-a durut in dos. Le-am mai zis si eu de cateva ori si au zis ca o sa trimita, dar fara folos. Astazi seara, erau destul de panicati, ca sa ma duc maine cu actele si sa fac amiabila, dar sa il coving pe nenea, sa nu facem amiabila mai veche de 2 saptamani. (Masina avea si are RCA valabil si toate actele in regula). Daca omu nu mai vrea sau a facut alte demersuri, ce mi se poate intampla mie? Pot ramane fara permis (ca nu am declarat accidentul)? Asta ma doare cel mai tare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca incidentul nu s-a intamplat pe un drum public nu cred ca te poate sanctiona politia rutiera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parcarea care e semnalizata e considerata ca fiind drum public. Poate sa te sanctioneze cu puncte dar nu cred ca au cum sa iti ia carnetul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mergi la politia ramai fara carnet pentru ca nu ai declarat accident in 24h, daca intradevar acolo este drum public. La amiabila trebuie vazut ce sunt conditiile impuse de catre asigurator.

Edited by bartro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Accidentul nedeclarat in 24 de ore atrage suspendarea permisului.

Nu conteaza cum si unde l-ai facut.

Verificata pe pielea nepotului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am inteles ca a lovit/avariat un stalp... ?

Marcaje si semne de circulatie sunt si la carrefour dar tot e parcare privata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact! Am lovit un stalp si eram intr-o parcare privata, fara semne de circulatie. Oricum, se pare ca nu s-a dus la politie si probabil se va rezolva pe cale amiabila!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul este bine, cand se termina cu bine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

În cazul accidentelor petrecute pe drumuri închise circulaţiei rutiere sau drumuri aflate pe proprietăţi private, se aplică regulile stabilite de administratorul proprietăţii. Drumurile care sunt închise circulaţiei publice trebuie să fie semnalizate la intrare cu indicatoare rutiere şi/ori inscripţii vizibile.

Dacă nu există reguli, atunci se pot aplica cele privind circulaţia pe drumurile publice, coroborat cu prevederile codurilor civil şi penal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now