Guest nelu

azot in roti

92 posts in this topic

A fost discutat despre acest subiect dar revenim:

- alimentarea cu azot nu mai permite presiunii sa scada;

- nu se mai incinge la fel de tare guma la viteza mare;

- odata cu asta nu mai deterioreaza guma;

- nu se mai simt atat de tare gropile cand le incaleci;

- nu se mai aud rotile suierand atat de tare la viteze mari;

In concluzie, isi merita investitia.....parerea mea ;D

La autosoft, alimentarea per roata cu azot costa 4 lei.Deci 4 lei x4 roti = 16 lei, nici decum 40 lei cum spui #Bogdan G... ^-^

Share this post


Link to post
Share on other sites

am AER banal in ele si urmatoarele concluzii:

- "alimentarea cu azot nu mai permite presiunii sa scada" - presiunea in pneuri nu a scazut deloc in ultimele luni de cind le controlez saptaminal.

- "nu se mai simt atat de tare gropile cand le incaleci" - gropile se simt foarte bine cind le incalec, si am "doar" 55 pe ele.

- "nu se mai aud rotile suierand atat de tare la viteze mari" - nu suiera deloc nici la 220-240.

partea cu "nu se mai deterioreaza guma" a cazut si asta, am cauciucuri de vara, merse cu ele de 2 ani, cu turbina la boost maxim - arata de zici ca nici nu le-am folosit. Si nici macar nu sint niste cauciucuri extraordinare. O sa-mi iau totusi altele, ca m-am plictisit de ele  :D

In concluzie parerea mea e ca nu merita nici o investitie acel azot. Poate doar o liniste mentala si o alta in buzunar.

Cine vrea, bineinteles sa-si puna fabulosul/mirobolantul/stiintificul azot, e liber sa o faca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza de mai sus e un pic smecheroasa. Compara o anvelopa incarcata cu oxigen (atentie, NU aer, ci oxigen) cu una incarcata cu azot.

Ce nu spun cei care au facut o afacere din incarcarea cu azot (si pe care il repet si eu mereu, pentru ca ar trebui sa il stim toti inca din scoala elementara) este faptul ca aerul pe care il respiram si pe care il bagam in mod normal in roti are deja in componenta 78% azot.

Mi se pare oarcecum fortat sa emfazezi ca cei 78% nu conteaza, insa restul de 22% fac o diferenta ca de la cer la pamant.

Poate in anumite conditii, de circuit, de folosire a masinii la limita, incarcarea cu 100% azot sa aiba un efect sesizabil. Insa la masinile noastre.. in afara de cel placeboo, si cel de usurare a buzunarului, nu are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://ro.wikipedia.org/wiki/Azot

  Nu e chiar placebo....

Matrixxx, orice comparatie o poti face dupa ce incerci ambele variante. Tu compari aer cu nimic!

  Io nu vand azot ca sa fac reclama. Io am bagat azot si nu am umblat 1 an la roti.

http://auto.howstuffworks.com/question594.htm

Daca si astia de la Nascar nu au trecut prin scoala elementara....nu stiu ce sa mai zic...Io zic sa lasam chimistii sa-si faca treaba. Cine are 40 ron incearca cine nu...gaseste suficente motive sa nu incerce....

Share this post


Link to post
Share on other sites

LE: Sper sa nu supar pe nimeni.

Io cred ca ati inteles gresit. Aerul are 78% azot, dar mai are in componenta si alte n gaze, printre care si Oxigenul care are proprietati de oxidare. Deci nu se face 78+22% ci se scot cele n gaze din aer. De aia nu e placebo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io nu am azot in roti si dupa 6 - 7 luni cand le am schimbat cu cele de iarna tot atata presiune aveau cata le am bagat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cauciucurile de pe spate sint umflate cu aer "de Londra"

alea de pe fata cu aer "de hunedoara"

:D;D:D;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@musashi1973 , cre ca ai tinut masina numai in garaj :D...

@parola, nu stiu unde ai vazut tu asa scump (40 lei), dupa cum am spus si mai jos, cu 16 lei am facut presiunea la toate cu azot ;D!!!

Oricum...parerile sunt impartite, doar stiti proverbul: "Nu poti sa te.....in gustul omului" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum am spus si mai jos, cu 16 lei am facut presiunea la toate cu azot ;D!!!

Eu sunt curios ....cum iti dai seama daca este numai azot ?.....  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

e din ciclu citat a la mircea badea ,, sa i prostim pe prosti ,, ;D .....i ti pune capacele verzi la ventil  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru membrii mai tineri : chestia cu azot in roti e doar o gaselnita cu care cineva va ia bani de pomana. nu problema banilor ar fi asa de dureroasa ,cit faptul ca sintem luati de fraieri.

cind 3 insi iti spun ca esti beat, te duci si te culci !

aveti grija ca pe piata sint o groaza de "minuni" tehnice care pacalesc pe multi. de exemplu : 99,99% din aditivi, oricare ar fi ei.(aditivii, aia 0,001 %, care intr-adevar fac bine, nu se comercializeaza!)

chestii magnetice care micsoreaza consumul, dar care fac doar gaura in buzunar.

escrocii speculeaza saracia si va vind totul (performanta, calitate, fiabilitate) la preturi mici.

NU EXISTA NIMIC DE CALITATE, IEFTIN !!!!

TOATE PRODUSELE MAI SCUMPE SINT MAI BUNE DECIT CELE MAI IEFTINE !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Looool Iulirix ai vorbit asa de mult si nu ai spus nimic  ;D Sper sa nu te superi pe mine  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai dreptate  ;D , insa sper sa nu se mai faca discutii interminabile pe teme d-astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aerul de londra e mai bun decit cel de hunedoara

unde am aer de londra aderenta e mai mare

;D:D;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt curios ....cum iti dai seama daca este numai azot ?.....  ???

Este un aparat cu care iti scoate aerul din roti, apoi iti baga azotul. Eu unul, nu l-am mirosit sa simt diferente ca nu am avut cum dar consider ca daca au autorizatie pentru asa ceva atunci nu risca sa prosteasca lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azotul este inodor.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctu meu de vede chestia cu azotu e pur comerciala .... de ce sa ia 50 bani sa ti faca presiunea la roata cand poate sa ti ia 4 lei ..... si inca ceva din cate stiu cu cat anvelopa e mai calda cu atat are aderenta mai buna sau gresesc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

va rog eu, nu mai spuneti/scrieti/ganditi asta:

"daca au autorizatie pentru asa ceva atunci nu risca sa prosteasca lumea." - no offence, nelule.

Toata lumea prosteste pe toata lumea AICI - banul sa iasa, spaga se da la toate nivelele si controalele posibile. S-au dat si carnete auto pe blat (chiar daca mersul cu masina OMOARA oameni in viata reala), ii opreste ceva pe intreprinzatorii astia sa vanda "performanta" la...tub ?...

Sa-si ia cineva un analizor de gaze si sa-l puna la valva, dupa ce i s-a incarcat cu...azot cauciucul, de fata cu ei acolo - si sa scrie si aici.  :D

  Pina atunci, nu cred in nimic.

Repet, eu mi-am pus o singura data azot si nu am simtit nici o diferenta - nici nu cred ca aveam, insa macar un efect placebo, ceva acolo. Mai bine mincam 3 shaorme de banii aia.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://en.wikipedia.org/wiki/Air#Composition Big deal, e ca si cum ai scoate bulele din apa minerala, din moment ce 78% din aer e azot, pentru 20% diferenta sa dau bani mai multi?  :D Noi n-avem nici un drum mai acatari, dar ne facem griji cu anvelope de inalta performanta umflate cu azot. Azotu-i pentru autostrazi, nu pentru stat la semafor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se merita sa dai diferenta de bani pentru azot! Chiar si pentru statul la semafor.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-au bagat si mie azot in roti insa nu imi pot da seama daca sunt imbunatatiri datorita gazului folosit sau a cauciucurilor noi.

Un lucru am remarcat sigur, presiunea (vizual) a ramas constanta.

Mai exact rotile nu se lasa deloc indiferent de temperatura si pt 10 lei cat am dat, merita.

Am mai remarcat silentiozitate mai mare dar asta e meritul cauciucurilor. Chiar nu vad cum un gaz ar putea contribui la silentiozitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now