iulirx

CUM SA AFLATI VITEZA REALA CU CARE CIRCULATI

16 posts in this topic

1. aflati diametrul rotilor si care e distanta pe care o parcurge roata la o rotatie completa

exemplu : 17" 225/40  (17x25.4)/1000+(2x225x(40/100))/1000 = 0.62m (diametrul)

              0.62x3.14 = 1.92m (distanta pe care o parcurge roata la o rotatie completa)

2. calculati raportul REAL dintre turatia afisata la bordul masinii si turatia rotilor motoare. CUM ?

2.1. ASA: mergeti constant timp de 60 de secunde in trepta a 6-a asa fel incit turometrul de la bord sa indice fix 1000

de turatii / minut. Calculati cu ajutorul kilometrajului zilnic (cel ce se poate reseta) distanta parcursa in acest timp.

exemplu : Volvo s60 d5 a parcurs 850m in 60 secunde la turatie CONSTANTA de 1000 rot/min.

2.2. calculati raportul real in treapta 6 :

exemplu : (850/1.92)/1000=0.44 (acesta este raportul real in treapta 6)(a nu se confunda cu raportul cutiei de viteze)

3. calculati viteza reala cu care circulati in treapta 6

exemplu : ce viteza am in treapta 6 a cutiei de viteze daca turometrul de la bord indica 4500 rot/minut (adica viteza maxima a acestui autoturism, daca veti putea ajunge vreodata la aceasta turatie in treapta 6)

(4500x0.44x1.92x60)/1000 = 229.5 Km/h

sau in trepta 6 la 3000 rot/min

(3000x0.44x1.92x60)/1000 = 172.2 Km/h

calculul e valabil pentru orice tip de vehicul in orice treapta de viteza.(asta numai daca n-are senile)

calculul de mai sus e doar exemplu. io inca n-am masina !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de-abia astept sa-mi pun a 6-a la cutie... Sau sa-i dau "R"ocket ? ;D

Acu' fara gluma, e mai simplu cu un GPS :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si GPSul are abaterile lui, destul de mari asa ca cel mai bine de verificat este cu radarul de pe masina de politie  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista GPS-uri capabile de acuratete de 0,1 km/h (chiar unele modele de navigatie, cu SIR III dar nu cu protocol NMEA, serial, ca e slab), exista accelerometre genul Beltronics Vector Fx-2, exista PSMB-uri (Precision Speed Mesurement Box)...

Si cifrele returnate de aceste aparate sunt mai precise decat metoda matematica de mai sus, care nu include deformarea+uzura cauciucului. Care, chiar daca sunt mici, au impact imens, pentru ca sunt repetitive in calcul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu  zic sa  apelam la astia cu radarul poate ne dau ei viteza exacta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

auzi da nu vrei tu sa faci un excel care doar sa bagam dimensiunea rotii si sa ne dea rezultatu???????:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie formulele matematice, si datele ce trebuie introduse de utilizator si fac eu un programel .exe daca tot imi trebuie programele pt portofoliu !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau masurati timpul intre doua borne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce a 6-a ? Si cei cu 5 cum fac ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, masuratoarea cu bornele este OK dar vei observa pe A2 ca nu sunt puse chiar corect unele borne, ca idee la 60km/h  se parcurge 1km in 60sec iar la 120km/h in 30 sec .

Cel mai corect este totusi cu GPSul. Are abatere destul de mica, la mine este de 5km/h abaterea intre GPS si bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now