Roger

Ce modificari se pot face la un V60 dupa ce l-am cumparat?

69 posts in this topic

Ce modificari pot sa fac la masina dupa ce am cumparat-o? Este vorba de un V60 D2 din oct. 2012, care are in plus pachetul R-design.

Lista mea de intrebari si curiozitati ar fi urmatoarea:

1- Bluetooth: se poate activa doar din soft sau trebuie si hard?

2- Rear Seat entertainment: se afla pe lista de accesorii. Exista tetiere speciele si pt R-design? Ce trebuie cumparat? Se monteaza usor? Daca trebuie montat la service, cat ar costa deranjul?

3- Chip tuning D2- nu stiu exact daca asta este codul de motor dar in acte apare D4162T. Se poate face un stage 1 safe? Ma intereseaza la ce cuplu si putere se ajunge? Unde sau la cine se poate face si cat costa?

4- oglinzile mele au rabatare manuala. Daca as gasi pe la dezmembrari unul care are rabatare electrica, ce anume trebuie sa iau de pe masina donatoare? Ce presupune montajul?

5- ce alte functii se pot activa doar din soft si unde?

Multumesc anticipat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal

Eu iti pot raspunde doar la pct 3( adica resoftarea): Se poate face dar presupune dezlipirea ECU ( nu mere prin ODB din pacate) valorile noi obtinute se situeaza intre 310-320 Nm si 140-150 cp ( in fctie de firma si de stage).

Sa te poarte sanatos

Radu

ps. scuze, am uitat de boxtuning care este plug and play .Aici e o intreaga poveste si polemica :downtown:

Edited by Radu Florian

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.BT se cumpara kitul de la Volvo (este de fapt un Parot sau Nokia )

2. RSE se cumpara de la reprezentanta si costa ~2000E cu tot cu casti, telecomanda si montaj .

3. Ciptuning face multa lume, eu iti recomand o fuga pana in Olanda la RICA .

4. Se cumpara oglinzi + consola butoane usa+ soft

5. nu se pot activa functii din soft, functiile se cumpara la Volvo si se pot cumpara numai de la reprezentanta Volvo .

Toate astea depasesc cu mult 3000 e .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. as fi preferat sa nu mai pun niciun device pe masina. Deci nu mai prezinta interes.

2. inca sunt interesat de treaba asta. Ce presupune montajul, demonteaza jumate de interior?

3. am intrat pe site-ul lor si intr-adevar se face cu ECU jos de pe masina. Asta nu ma incanta deloc. Face cineva din Romania prin OBD?

4. o sa caut la dezmembrari.

5. sunt oarecum dezamagit, comparand cu ceea ce se poate face cu o masina din grupul VAG, dar na, fiecare le stie pe ale lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal

eu am vb la cluj reprez. unei firme din Buc: rezultatul= EDC 17 care se face din pacate sau din fericire( economisesti niste bani :hello2: ) numai prin dezlipire( cel putin deocamdata)

eu am mai periat solutiile si numai una am gasit : BOX - una de 1950 ron ( firma ultracunoscuta) si un no name la 850 ron.

Cam asta ar fi

Parerea mea: n-as dezlipi ECU

R

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. se demonteaza tetierele, se pun alte tetiere, se trag fire si se pune un player sau doua .

3. nimeni de pe planeta pamant nu poate softa acest tip de motor fara sa dea ECM-ul jos si sa-l programeze pe masa pe portul BDM .

5. Esti in urma rau cu informatiile, de la 01.01.2013 VAG a schimbat sistemul de diagnoza si a trecut la sistemul de diagnoza ONLINE, la fel ca Volvo, BMW si altii, asadar nu mai poti face ce visezi tu la masinile VAG MY 2014 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai si DPF si cu tuning-box-ul ala s-ar putea (de fapt sigur o) sa il infunzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Radu, nu te supara dar ce dezlipesti tu la ecu pt a programa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MC da , dar omul intreba oarecum de alte posibilitati de chiptuning. Nu am zis ca e cea mai buna solutie , dar e singura fara dezlipire momentan.

si da NU SUNT FAN

@ Bogdan nu inteleg ce ma intrebi, ironie sau ...?? :confused2:

ps. nu ma supar

ok am inteles

retrag "dezlipire"

doar un reflex de exprimare

Edited by Radu Florian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ca este ironie din moment ce pt a programa un Tricore nu se dezlipeste nimic iar tu o dai inainte cu dezlipitul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Perfect. Merci.

3. nu am stiut, de asta am intrebat si am insistat. Merci.

5. Eh, da-mi voie sa fiu in continuare dezamagit, mai ales ca eu comparam cu VAG-rile vechi de 5-6 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E banal sa faci un Tricore daca ai cu ce, se desface capacul, se pune pe masa de programat, se coboara sonda, se face un scurt pt a intra in boot mode si ai citit/scris . Pana si scurtul tot aparatul il face, tu numai lipesti 2 fire sau daca ai BDM destept are sonda si pt boot mode .

Avantajul la programarea pe masa este ca ai back-up complet (full flash&eeprom) pe cand prin OBD ai o parte din flash iar daca ai gresit ceva la scris atunci aleluia .

@Roger, daca nu-ti place V60-ul te poti intoarce oricand la VAG, exista Octavia break 1.6TDI si AWD pe deasupra .. :D

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G: Apreciez posturile tale la obiect si-ti multumesc, insa ironiile la adresa mea tine-le pentru tine te rog.

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce ironie? Esti dezamagit de Volvo, am inteles si ti-am recomandat un concurent pe masura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, vad ca tot insisti. Chill man.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa te uiti pe http://www.heicosportiv.de

Nu stiu daca motorul D2 se afla in lista de optiuni pentru un ECU upgrade dar poti sa le scrii un e-mail si sa intrebi eventual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEICO nu face D2 pe S60/V60 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzori de parcare fata se pot monta si sa fie legat la Sensus? nu vreau kit aftermarket... Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot monta fara probleme.Gasesti codul pieselor in lista de accesorii de pe situl Volvo http://accessories.volvocars.com/AccessoriesWeb/Accessories.mvc/en-GB/UK

E ceva de munca pentru ca trebuie trase cablurile pana in spate unde se afla receptorul senzorilor.Dupa trebuie incarcate niste modificari in soft-ul masinii.

O sa gasesti in lista de accesorii documentul pdf cu privire la montaj.

Ti-am atasat niste poze cu senzorii originali de pe spate in cazul in care ii gasesti mai ieftini pe ebay sau second.Cred ca cei de fata sunt identici sau poate sensibilitatea e diferita (las expertii sa confirme).

post-4547-0-51143900-1378842756_thumb.jp

post-4547-0-96653800-1378842756_thumb.jp

post-4547-0-36025400-1378842757_thumb.jp

post-4547-0-74919400-1378842757_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

@herur, Da se poate, se pun senzorii, aplicatia si gata .

Kitul de senzori cu tot cu grile costa ~1100 lei .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista vreo posibiliate sa inlocuiesc DLR-urile din bara cu ceva mai puternic? M-am uitat la alte V60/S60 in trafic si mi se pare ca sunt slabe rau. Eventual tot piese originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie schimbate ledurile cu unele mai puternice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Bogdane. Ce riscuri exista: erori in bord? Se gasesc leduri plug&play fara sa bricolez ceva pe acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista nimic p&p, dai jos DRL-urile dupa care le desfaci carcasa (este lipita) si dai de o placa (sursa) si de LED-uri de putere (1W din cate stiu) trebuie sa schimbi sursa si sa pui LEDuri de 3W .

Din cate stiu nu e monitorizat DRL-ul, asadar nu da eroare de bec ars .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now