cks

Tempomat Volvo V50 1.6d 2010

9 posts in this topic

As dori in primul rand sa va salut, intrucat desi sunt membru de ceva vreme, este prima mea postare.

Volvo-ul despre care este vorba este masina maicamii, cumparata de noua din Belgia in 2010. Este vorba de un V50 DRIVe, cu start-stop. Masina are dotari destul de OK, zic eu, printre care xenon de fabrica, comenzi pe volan, jante pe 16', iar motorul este nemaipomenit pentru drumuri lungi (Belgia-Romania), dar si pt oras.

Problema care ma macina este tempomatul, mai exact lipsa acestuia. In Belgia am intrebat de asa ceva si mi s-a raspuns sec ca nu se poate, oricum banuiesc ca si costurile ar fi fost imense avand in vedere ca o revizie costa 350-400 euro, la volvo romania inca nu am ajuns, insa as vrea sa stiu si parerea voastra. Se poate pune tempomat pe V50 din 2010? Daca da, la ce costuri sa ma astept? Am tot cautat pe forum, insa in afara unor topicuri vechi nu am gasit nimic concret.

Drumuri bune :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate, am vrut eu sa pun dar costa peste 500 de euro, asta doar partea software si peste tot e acelasi pret, inclusiv in US.

Butoanele sunt cam 200 de ron, plug and play ca e deja cablata masina.

In concluzie, nu merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vrut si eu,si mi-au spus ca butoanele sunt in jur de 300 ron si softul 2700

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal masina este precablata cam pentru orice buton (extra-optiune) cu care nu a venit din fabrica. In principiu, din ce stiu eu, este suficient sa montezi butoanele de tempomat (sau sa montezi volan cu butoane tempomat) si apoi tempomatul se activeaza cu ajutorul unui gadget si soft special (cel mai probabil dedicate Volvo). Iti recomand sa il contactezi pe BogdanG de pe acest forum, se pare care suficienta experienta incat sa-ti dea un raspuns clar si argumentat. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul e ca trebuie incarcat softul la reprezentanta,pentru ca trebuie cumparat de la fabrica-mama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Softul se descarca la dealer din Suedia si este specific masinii tale. Dealerul plateste pt soft in Suedia iar tu platesti dealerul :)

E practic imposibil de fentat sistemul (din pacate) Diferentele de pret apar din adaosul pe care i-l percepe dealerul dar plaja e relativ mica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei cum sa nu se poata fenta sistemul :D

Problema este ca e multa munca de programat iar ca bani tot la pretul reprezentantei ajungi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

As dori in primul rand sa va salut, intrucat desi sunt membru de ceva vreme, este prima mea postare.

 

Volvo-ul despre care este vorba este masina maicamii, cumparata de noua din Belgia in 2010. Este vorba de un V50 DRIVe, cu start-stop. Masina are dotari destul de OK, zic eu, printre care xenon de fabrica, comenzi pe volan, jante pe 16', iar motorul este nemaipomenit pentru drumuri lungi (Belgia-Romania), dar si pt oras.

 

Problema care ma macina este tempomatul, mai exact lipsa acestuia. In Belgia am intrebat de asa ceva si mi s-a raspuns sec ca nu se poate, oricum banuiesc ca si costurile ar fi fost imense avand in vedere ca o revizie costa 350-400 euro, la volvo romania inca nu am ajuns, insa as vrea sa stiu si parerea voastra. Se poate pune tempomat pe V50 din 2010? Daca da, la ce costuri sa ma astept? Am tot cautat pe forum, insa in afara unor topicuri vechi nu am gasit nimic concret.

 

Drumuri bune :smile:

Pana la urma ai reusit cu pilotul automat? Mai suntem cativa interesati, sau daca nu cativa, macar eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem multi interesati, dar momentan rezolvarea e cam scumpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now