Roberto

Aer Conditionat - de care ?

9 posts in this topic

Vreau sa iau un aparat de aer conditionat pentru acasa si doresc parerile voastre !

Am vazut ca sunt multe marci, majoritatea au 24 de luni garantie si toate se lauda cu clasa A la consum, dar sincer doresc unul fiabil in detrimentul functiilor, design-ului si chiar consumului.

Din ce am mai citit cica cele cu compresoare Toshiba, Panasonic, Mitsubishi ar fi fiabile, deh Japanese. :)) !

Doresc sa climatizez o camera relativ mica, cred ca in jur de 3m latime, 5m lungime.

Am gasit ceva Nordstar, Romstal, Daewoo, Yamato pe la ~1200 - 1300 ron.

9000 sau 12000 btu ?

Sent from my Blackberry Playbook

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ordinea numerelor de pe tricouri:

Daikin

Mitsubishi

Samsung, LG, etc

Compresoare japoneze au majoritatea (posibil japoneze fabricat in China) iar marea majoritate a aparatelor AC sunt fabricate in China.

Rar gasesti alta tara de origine.

Sfatul meu, ia-ti unul inverter de 9000 ca e suficient. In general cu cat mai scump cu atat mai performant este ca e concurenta mare si nu au cum sa-si puna adaosuri mari, deci in principiu platesti aparatul, nu un adaos de 100% al distribuitorului.Daca nu-l poti pune intr-o pozitie buna pe perete o sa ai ceva problema camera fiind cam dreptunghiulara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei temperatura controlata sunt bune solutiile "clasice" dar parerea mea este ca pentru o camera de casa/apartament, uneori pot fi supradimensionate si neoptimizate din punct de vedere al eficientei si costurilor.

Eu am vazut intr-un tren privat o solutie care imi cam face cu ochiul in postura de a fi adaptatata pentru o camera, la costuri de exploatare mult mai reduse:

http://www.rvcomfort.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai destept este asta are functia Around U care este exceptionala, pur si simplu spliterul urmareste telecomanda si ghideaza fluxul de aer spre aceasta iar cand temperatura in zona telecomenzii ajunge la temp setata atunci se opreste/termostateaza .

Iar ca aparate AC eu sunt multumit de Whirpool, am unul de 5 ani si merge impecabil .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai fiabil este si foarte silentios.

White-Westinghouse Inverter Air Conditioner

Share this post


Link to post
Share on other sites

935106_10151577904581242_1378580548_n.jpg

in lipsa de altceva......

si are si functie de umidificare a aerului

:hello2: :hello2:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raport calitate/pret, la suprafata estimata de tine, iti recomand NORDSTAR-ul de 9000 BTU. Compresoarele sunt Mitsu', plasticul spilt-ului este de calitate (insensibil la diferentele de temperatura), sunt silentioase si eficiente din punct de vedere al consumului. Atentie la montaj!!!

Bafta si spor la cumparaturi! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now