Romica2

Sfat achizitionare Volvo S80 2.4 140 cai putere

88 posts in this topic

Salutari din nou !

Inca sunt in studiul achizitionarii acelei masini S 80 2.4i 140 cai 181.500 Km an 2004.

Din ce am vazut:

- raportul capacitate/putere este, pana acum cel mai scazut la un motor mare pe benzina de generatie cat de cat noua; Se confirma, nu? Mai este si Mercedes E class cu motorul ala de 2.6 benzina 177 cai...putere mica, insa la Volvo zice ca daca te duci inspre plaja lui de cuplu (3.750-4.000 rpm), se simte ca ar trage....;

- tot vis-a-vis de punctul anterior, ar exista undeva in Romania sansa sa se faca remaparea aia la 170 cai? Reprezentanta, cineva? A nu se supara Bogdan G., nu vreau sa fac concurenta, da' daca el nu poate....

Merci frumos ! Drumuri bune !

Adica nu are harta, nu ca nu ar sti sa faca, a nu ma intelege gresit.

Din pacate remapare nu are cine sa-ti faca. Era o singura firma de tuning, care "se lauda" pe site ca face, insa in realitate nu fac nici ei. Doar Bogdan in cazul in care ii "cade in mana" una la fel, cu motor de 170 cai, sa ii copieze softul

PS: dupa un an de zile, inca nu te-ai hotarat sa cumperi sau nu, masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Silviu, nu e vb de harta, e vb ca nu am checksum de Denso, de fapt nimeni nu are din cate stiu eu .

Fara suparare dar tu cumperi masina asta de un an de zile, deja eu sunt la al 3-lea Volvo in acest un an de zile de cand incerci tu sa cumperi unul .

Daca nu-ti place 2.4 aspirat mergi pe 2.0T, au fost destule care s-au dat in acest an de zile, una beton a prins colegul Nazkamike la bani de cola + seminte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, dragilor !

Unde aveti dreptate..aveti dreptate. Poate ce m-a tinut in loc este nenorocitul de impozit catre statul roman, nu agreez ideea asta. Partea mea de vina este recunoscuta si asumata privind neachizionarea ei, insa, pe de cealalta parte, masina este nevanduta tot de atunci, desi se prezinta intr-o stare foarte buna....Concluziile le trageti voi.

Va salut si va urez toate cele bune, un week-end insorit, ''Volvo_luind'' in viteza catre mare/munte !

Cu respect !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, dragilor !

Unde aveti dreptate..aveti dreptate. Poate ce m-a tinut in loc este nenorocitul de impozit catre statul roman, nu agreez ideea asta. Partea mea de vina este recunoscuta si asumata privind neachizionarea ei, insa, pe de cealalta parte, masina este nevanduta tot de atunci, desi se prezinta intr-o stare foarte buna....Concluziile le trageti voi.

Va salut si va urez toate cele bune, un week-end insorit, ''Volvo_luind'' in viteza catre mare/munte !

Cu respect !

Pai ce concluzii sa tragem? Cu nu a vandut el masina, sau ca nu ai cumparat-o tu?

Daca mai astepti, impozitul va fi acelasi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumperi 2.0 t si turbo si 2000 cm cubi, si benzina,pe mine ma plimbat bogdan g cu v70 lui 2.0 t aproape ca era sa il il cumpar daca nu imi trebuia decat pt oras si cate un drum prin tara era perfect, daca iesibdin tara te cam costa benzina ca e mai scumpa decat motorina cu mult... dar in ro nare rost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cand te gandesti ca V70-ul meu a ajuns la taiat, asta pt ca nimeni nu vroia sa dea un ban pe o masina buna, toti cauta masini tinere, frumoase dar in metastaza .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua tuturor,

Sunt nou pe acest forum si ca sa fiu sincer m-am inregistrat pentru a afla cate cava de la posesorii de S80.

As vrea sa achizitionez o astfel de masina insa din cate am observat parerile vis-a-vis de fiabilitatea lor sunt impartite.

Am inteles ca modelul dorit de mine, cel cu 270 cp ar avea ceva probleme cu cutia de viteze.

De acea rog posesorii de astfel de modele sau pe cei ce au informatii certe sa imi spuna ce stiu despre ele la modul general.

Mentionez ca un consum pt Bucuresti ar fi de apreciat, desi am sa pun din start GPL pe ea.

Daca cumva s-a mai dezbatut acest subiect, v-as fi recunoscator cu o trimitere direct la acesta.

In mod special aceasta intrebare ii este adresata si lui Bogdan G, care vad ca este mai in domeniu.

Edited by ceahlau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua tuturor,

Sunt nou pe acest forum si ca sa fiu sincer m-am inregistrat pentru a afla cate cava de la posesorii de S80.

As vrea sa achizitionez o astfel de masina insa din cate am observat parerile vis-a-vis de fiabilitatea lor sunt impartite.

Am inteles ca modelul dorit de mine, cel cu 270 cp ar avea ceva probleme cu cutia de viteze.

De acea rog posesorii de astfel de modele sau pe cei ce au informatii certe sa imi spuna ce stiu despre ele la modul general.

Mentionez ca un consum pt Bucuresti ar fi de apreciat, desi am sa pun din start GPL pe ea.

Daca cumva s-a mai dezbatut acest subiect, v-as fi recunoscator cu o trimitere direct la acesta.

In mod special aceasta intrebare ii este adresata si lui Bogdan G, care vad ca este mai in domeniu.

Mai pui deoparte vreo 5000 ron pt instalatie de gaz sau chiar 7200ron ( Viale).Daca nu este cu carte reala ,intretinuta,etc si de unde trebuie nu iti mai pune intrebari asa multe ca tot va avea "goange".Si oricum piese Sh sint muulte si ieftine.Mai rau cu taxele timbru ,impozit si acesorizarea pe gaz te costa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutiile pica mai putin la S80 (la XC90 T6 e jale) dar planetarele pica sigur, nu stiu vreun T6 fara probleme la planetare .

Consumul nu e chiar de speriat pt un motor de ~3L . Oricum afara consuma 7% daca mergi sub 100 km/h in oras conteaza mult traficul, poate ajunge chiar si la 18% .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc foarte mult, sa inteleg ca una peste alta o astfel de masina isi merita banii prin fiabilitate probabila dupa o varsta de aproximativ 14 ani?

pretul este mai mut decat incantator, in jur de 2000 de euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogdan g vestea asta chiar ma intristeaza... mergea intrun fel mare v70 ala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ceahlau, fiabile mai putin, tu ai intrebat de cutie si motor, electrica la un S80 2000 este cam praf fiind cele mai belicoase din punctul meu de vedere .

@Cristi, nu e problema pt ca nu moare, se "reincarneaza" prin piesele bune pe care le va dona, pompa de servo a fost deja donata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot era o masina faina, mai ca imi venea sa o cumpar, daca nu era v ci S sigur te lasam fara ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now