Romica2

Sfat achizitionare Volvo S80 2.4 140 cai putere

88 posts in this topic

Merci furmos, baieti ! si lui Bogdan G., si lui Roberto, ale carui ''punctari'' mi-au placut foarte mult...Asa gandesc si eu vis-a-vis de fiabilitate, costuri etc...Eu nu merg prin oras, va fi o masina de concedii, Bucuresti-ul nu e un oras in care sa te bucuri de condus, cel putin nu ziua si nu uzual ! Evident nu iau in calcul sa il revand, S 80 nu e o masina cu care sa faci afacere, ci una care ''trebuie sa vrei sa o ai'', cum apunea alt pasionat pe un forum....E o masina ''pentru sufletul tau''...Financiar problema tine exclusiv de impozit, momentan !...Multam' inca odata !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai exista varianta sa mai astepti, deja S80-ul nou (2.5T@200cp) a ajuns la ~7000E afara, probabil ca la anul(din ianuarie) o sa fie si la noi la acelasi pret .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, Bogdan, partea proasta e ca nu imi place deloc caroseria noului S 80...ultima varianta a lui P2 (2006) este foarte pe gustul meu, nemaipomenind de bani...nu mi-as permite unul tip nou....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in acest caz nu prea ai de ales pt ca de obicei in toata europa mai putin in RO S80-ul 2005-2006 este la aceiasi bani ca S80-ul 2007-2008. Deci cumpara linistit S80-ul din 2004 pt ca la banii astia nu gasesti altceva iar de adus nu mai aduce nici un samsar modelul vechi de S80 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silviu eu am volvo s80, an 2001,170 cp...si frane super! Am avut ocazia sa le testez de 2 ori la limita:o data cand un ,,nene,, s-a gandit sa opreasca mai mult pe mijlocul benzii de mers decat pe partea stanga si sa vorbeasca la telefon pe o ploaie torentiala(atunci am oprit in 5 m si am avut emotii deoarece l-am vazut tarziu) si a doua oara la o depasire la 120km/h,cand am intrat pe banda, s-a gandit un tinerel sa franeze si el(aici fara adrenalina,stiam ce poate masina)!

Un sfat: nu te grabi, ai sa gasesti un volvo s 80 bun...chiar astazi am vazut unul cu 3000 euro, tot 2001, cu volan pe stnga si inmatriculat!

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi vb aici de S80 2004 adica facelift la 4500E, fara facelift si 2001 se vand cu putin peste 2500E si oricum nu au taxa platita . 3000E e mult pt un S80 de 12 ani iar cel mai ok este ultimul an de productie cu ceasuri de bord tip R, chiar arata exceptional .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci baieti..fiindca ma ajutati sa imi conturez o impresie cat mai completa despre aceasta masina...Doar ce am terminat de citit (cap-coada) manualul lui S80 din 2004...181 pagini, multe poze, adevarat, insa are din ce am vazut un meniu foarte complex, pa partea de audio, telefon etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu am in S 80 din 2002 140 CP de ceva vreme si pot sa spun ca se comporta bine daca mergi normal cu el - nu am mers la limita sa vad ce poate dar sunt foarte multumit de el franeaza foarte bine si are si sfung cand o calci.Eu de regula afara din oras merg cu el la 140 Kn/h dar daca bag piciorul in pedala pt o depasire

pleaca bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Multumesc frumos pentru informatii....daca mi-ai lasa niste date de contact (daca e permis pe forum, bineinteles), mi-ar fi utile.

Daca nu, ma intereseaza:

- Kilometrii masinii tale:

- de cati ani o ai, si daca o mai ti;

- consumul la drum intins - 120 Km/h;

- la cati km/daca a fost schimbat ambreiajul;

- ce alte probleme a avut/parti sensibile !

Merci frumos !

Bogda, spune-mi te rog daca mai e valabila posibilitatea schimbarii limbii meniului din ''nemteasca'' in engleza...si ''la ce bani'' !

Merci !

Merci frumos !

Bogdan, spune-mi te rog daca mai e valabila posibilitatea schimbarii limbii meniului din ''nemteasca'' in engleza...si ''la ce bani'' !

Merci !

scuze...imi posteaza tot in rapsunsul colegului cu S80 2.4....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu, ca posesor al unui volvo s80 2005 (inmatriculat in 09.2005) iti recomand un diesel cu cutie manuala. O sa te indragostesti de masina...atat din pricina consumului dar si a placerii condusului. Din punctul meu de vedere, este un motor care i se potriveste ca o "manusa". Eu pana la 197 000 km n-am stiut ce inseamna turbina, injectoare, ambreiaj,etc.`Ce mi-a cazut...au fost in general la articulatie, toate dupa 172 000 km de Romania. Iti recomand modelul 2004 in sus, au multe din probleme rezolvate. Din 2004 a primit un facelift atat exterior(bara fata,spate,alte jante, stopuri cu leduri la franare, etc) cat si interior (alt volan, alte fete de usi, crom pe aeratoare s.a.) Iti doresc succes!!

ps: Daca tot vrei benzina...cred ca 2.5 T este o alegere foarte buna, dar cresc taxele pentru el. Rau nu este nici cel de 2.0 turbo de 180 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare din nou, baieti ! in ipostaza reanalizarii (inca) a achizitionarii prezentului S 80 de care va vorbeam, va cer un sfat - despre care am uitat sa mentionez. La vizionare, am constatat faptul ca ''izolatia'' aceia de burete/piele care face trecerea dintre compartimentul motor spre habitaclu (zic eu ca in vederea izolarii caldurii la motor dar nu numai) era rupta si lipsa mare parte. Posesorii stiu despre ce anume spatiu vorbesc, chiar daca nu m-am exprimat eu bine. Lipsea pe toata inaltimea ei..pana jos, la baia de ulei...intrebarea mea..ce anume ''lucrari'' ar fi putut duce la deteriorarea acestei izolatii, care sa ma puna pe mine pe ganduri? Ce motiv sa se umble pe acolo?

Multumesc frumos si astept cu interes opiniile voastre !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se umbla acolo, dar daca te uitai mai atent, vedeai ca si pe capota, in "linie" cu materialul respectiv, este mai uzat materialul care antifoneaza capota. Fenomenul este cauzat de rolele si cureaua de accesorii, care arunca apa si noroi fix in zona respectiva. Cel putin la S60 facelift (din cate stiu eu) s-a mai adaugat o bucata de "plastic" intre scut si lonjeron, fix pentru a nu mai aparea aceasta problema. Asta daca era rupta in partea dreapta a masinii (stanga cum te uiti dinspre botul masinii) in dreptul curelei de accesorii

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa fie de la spalatul cu presiune .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa faci cale intoarsa si sa cauti alta masina. De la spalat mai greu...eu am spalat-o de 5-6 ori la motor si nu s-a rupt/desprins nimic. Eu cred ca a avut alte interventii acea masina (motor dat jos, umblat pe acolo......poate o fi fost lovita). E bine sa cauti o masina care pare sa aiba cat mai putine interventii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e lege sa umble acolo ca sa se rupa acea izolatie.

Gandeste-te ca benzinarele produc mult mai multa caldura decat cele diesel.Si mai e si varianta pe care a spus-o Ionut.

Majoritatea pe care le-am vazut si eu au acea izolatie rupta mai mult sau mai putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu as cumpara o masina fara izolatia aia. Poate sunt prea sceptic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu as cumpara o masina fara izolatia aia. Poate sunt prea sceptic...

Dar te-ai uitat si tu la a ta sa vezi cum arata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate are peste 300tkm si nah .:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o regula ce tine de km.Uite o poza cu a lui Bogdan cu 100k km reali si uite cum arata izolatia...so....!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izolatia la a mea este IMPECABILA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, baieti...sugestiva poza..sa zic parca ca S 80 - ul in cauza are izolatia desprinsa pe o suprafata mai mare...dar exact in acelasi fel..daca ne poate spune Bogdan cum a ajuns a lui sa se desprinda, ma mai calmez si eu:)...Parerile sunt impartite, cum era de asteptat, insa ma ajutati sa imi conturez o imagine ! Multam' !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca idee....maine o sa postez poze cu izolatia mea. Ce-i drept este din 2005 masina...DAR are 200 000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici pe forum,este vorba multa saracia omului .Asculta 2-3 pareri si trage concluzia singur .In cel mai frumos mod,elegant si fara durreri de cap du masina la un cunoscator si ai rezolvat problema .Vrei un S80 ,Sau doar pareri ?O izolatie nu este o problema! Motor,cutie caroserie,parte electronica te intereseaza restul le remediezi pe parcurs .

Cat ce tine de Gpl sa sti ca Volvo nu sughite din contra merge mai bine pe gaz (eu am instalatia de 3600 ron pe T6 ,este cu problema ca-mi taie gazul pe la 5000 de rot ,dar trece pe benzina )gazul il vei folosii de economie, nu de forja asa ca fi linistit si vei face o alegere buna in privinta aceasta .Restul sunt doar vorbe !!!

Si inca o parere 140 de cai pe S80 sunt putini rau ,daca nu cumva vrei sa ramai in urma la un drum cu prietenii :) .Alege un 170 hp minim .

Edited by Salman
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce buget ai pentru masina?

Am gasit una care pare ok...

http://www.autovit.ro/volvo-s80-C30327264.html

Inca unul...mai scump 2.0T http://mercador.ro/oferta/volvo-s80-2t-2001-convenabil-IDFPlp.html#26c66ed362

Asta mi se pare cea mai interesanta...daca vrei mai puternica. Cred ca au iesit aiurea de la poze lufturile din josul portierelor fata.

http://mercador.ro/oferta/vand-volvo-s-80-an-2004-facelift-IDUUCF.html#796219a8d0

Multa bafta!!

ps: Trebuie sa vezi mai multe s80-uri...si sa tragi linie. Nu uita sa le faci o diagnoza profesionala...si o vizita la mecanic!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci frumos, zack !...primul anunt il stiu...e cam vechi..al 2-lea e cam vechi si cam scump...al 3-le a e lovit la usa dreapta fata..nu are linie...am ezitat foarte mult cu masina si probabil rezultatul va fi 1 defavorabil..nu o mai iau cred...ba chiar proprietarul m-a anuntat ca mai am termen pana maine sa ma decid..dupa care o da la o reprezentanta Weltauto din Ardeal la vanzare..cred ca am fost singurul lui client, desi omu' a fost foarte bine intentionat....nu cred ca mai gasesc masina la anul ala, fara sa fie nevoie de timbru de mediu si asa servisata, insa motorul de 2.4 140 cai si kilometri (180.000) ma cam dau inapoi...Probabil ca gresesc insa e ceva care ''nu ma impaca''...si vreau, daca tot dau 900 lei impozit/an, vreau sa am oleaca de putere....Nu stiu...merci frumos !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now