Romica2

Sfat achizitionare Volvo S80 2.4 140 cai putere

88 posts in this topic

Nu te speria de o portiera usor infundata!! Si masina mea a fost atinsa in usa dreapta spate nu a fost nimic serios!! (m-a sters un bou cu un logan). N-a mai iesit chiar ca noua...un ochi bine format observand-o ca a fost reparata. Conteaza sa nu aibe pragurile schimbate, lonjeroane strambe/schimbate...stalpi...aripa spate. Succes la cumparat!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca pana acum am tot dat sfaturi, dar aia nu e buna, aia cade, aia e infundata, dar ce vrei sa cumperi la 4000 de euro? S80-ul nou? Este si normal sa nu cumperi o masina veche, in stare impecabila cu 4000 de euro. Poate ...un Logan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut, asta este idealul, sa dai 4000E pe un S80 2005 cu motor 2.0T si 30.ooo km reali . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu 3800 E abia gasesti un v40 1.9d bun :D,iar un s60 2.4 140 cp cu vreo 300 000 km cred ca ajunge vreo 4000 si ceva .

@Silviu de ce nu incerci un Volvo S/V40 2.0t sau un T4?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arunca un ochi aici http://www.autovit.ro/volvo-s80-C30554730.html ,ai pui gaz si mergi cu consum de 10% benzina.Iar cu impozitul nu o bagi sau o bagi si o scoti cu cv intre tine si X .Ai masina buna,putere la un consum bun ,mare,stabilitate daca ai schimbi amortizoarele de fabrica , confort,etc .Daca vrei sfaturi despre t6 contacteaza-ma . Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut, asta este idealul, sa dai 4000E pe un S80 2005 cu motor 2.0T si 30.ooo km reali . :D

Si bineinteles, cu taxa platita si nerecuperata si eventual si cu GPL sa mearga degeaba :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut nu merge nimeni degeaba,doar daca alimentezi si fugi !Atunci mergi degeaba la cusca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, daca am ajuns tinta vreunor glume..sa stiti ca aveti dreptate ! Sunt prea chitibusar si renunt greu la unele chestii...Adica, sa ma intelegeti...prefer sa dau, daca as avea 5-6.000 EUR pe un Volvo complet/beton, decat sa dau 4.500 EUR si apoi sa mai bag eu cu taraita:)...Dar..asa e..pana acum e varianta optima...Totusi, spuneti ca 180.000 Km nu sunt foarte multi? Stiu ca masina mai duce poate inca p'atat...da' am eu ceva pasarici pe creier....Care dintre voi a mai luat o masina la Km astia...si cum s-a comportat dupa? A meritat? Multam' !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat un V40 la 175.000km si l-am vandut la 215.000km, perfect functionala.

Piesele schimbate au fost tipice pt. o mentenanta uzuala (distributie, placute, variator, etc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insa de ce anume ai vandut-o?..Nu ai tinut-o foarte mult...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca 180 000 ti se par foarte multi,atunci ce ai zice de 347 000 ? O fi putini?Eh,eu am avut un exemplar de asta.Dupa ce l am luat i am schimbat telescoapele(nu imi placea cum se comporta),placutele,filtre,ulei,iar la 370 000 a primit un chiptuning :smile:.

Eu zic sa te uiti dupa un s80 in functie de stare si nu de km,doar stii ca datul de km inapoi e sport national..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tinut-o 4 ani !!! Nu inseamna ca am mers si mult cu ea :)

Am dat-o pt. ca era motor de 1.6 si vroiam turbo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca suntem pe forum Volvo ,dar am avut un mercedes E220 din 2003 avea 860.000 de km masinaa fost taxi in Germania mergea perfect.Oare Volvo este mai prejos!Si dacia tot adus 300.000 de km fara motor facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce o fi fost in mintea ta sa cumperi asa masina pt. uz personal (la km ,ma refer)!Ca era Mercedes probabil.Totusi unul este unul altul este altul privind motorizarea comparativa cu Volvo.

Un taxi in Germania este oarecum "obligatoriu" sa fie masina de lux si ca atare si intretinerea este pe masura si se impune.La noi este Loganul ,de baza.

Fara suparare ca am comentat

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am de ce sa ma supar,nu am stiut ca are atatia km si masina nu arata mai bine decat una de 200000,inclusiv interiorul.Vreau sa spun ca totusi masinile au costat ceva de noi si acel ceva trebuie sa merite pe deplin.Si super nova a facut 300000 fara umblat in motor.Daca Volvo demonstreaza contrariu il dau in stalp si nu-l mai recomand la nimeni.

Parere mea este ca nu km ar conta % ,cat cum a fost exploatata si intretinuta,o spun dupa ce am schimbat un Bmw,E- class,Cl ,Audi 2 buc,3 Volvo (unul s-a defectat cutia automata,celalalt T6 motorul tot se defecta si mi-am zis sa mai incerc unul tot T6 si pe urma la groapa)si cel mai bun a fost E-ul si cu rodajul cel mai mare .Din cate am auzit Taxiurile sunt facute sa reziste mai bine decat cele de serie,nu stiu daca si la Volvo este la fel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Totusi, spuneti ca 180.000 Km nu sunt foarte multi? Stiu ca masina mai duce poate inca p'atat...da' am eu ceva pasarici pe creier....Care dintre voi a mai luat o masina la Km astia...si cum s-a comportat dupa? A meritat? Multam' !

Luata la 173k km....bulit o supapa la motor 275k km (daca tot l-am desfacut am schimbat segmenti supape si cuzineti) montat in dorul lelii de mesterica(care intre timp a taiat-o in germanica si nu mai dau de el) asa ca dupa 20k km a inceput sa bata motorul.,Luat motor SH(cu o bubita 2..dar ok overall) cu care merg si acum.Tragand linie.In 5 ani cu masina:

- 120k km cu primul motor

-30k cu al 2lea(pana acum)

- schimbat 1 data ambreiajul(desi a fost masina pe care am invatat sa conduc)

-schimbat 1 data arcuri + amortizoare(desi masina a vazut frecvent incarcatura peste limita+ offroad )

-schimbat de 2 ori cam tot ce inseamna bucsaraie capete de bara etc

Motorul l-am bulit eu de fraier(prima data) a2a ora mesterica e fost de cacao in rest eu nu am ce sa ii reprosez.Sunt multumit maxim de ea, si desi acum caut altceva(atat ca si confort cat si ca CP), va ramane mereu in familie.

Edited by daann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G., imi spui te rog frumos care sunt sansele sa poti pune mana pe o harta de P2, ca sa poata fi dus la 170 hp? Totodata, cat ar costa?

Ma orientam si de GPL...Se pare ca BRC este singurul distribuitor de intalatii GPL 5 pentru 5 cilindri..sau singurul mai accesibil...da tot e pe la 5.000 RON, fata de 2.000-2.5000 RON pentru 4 I. Corect? Multumiri anticipate,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, pe langa rugamintea raspunderii la intrebarile de mai sus...va rog sa imi spuneti si ce sanse ar fi sa gasesc un receptor de telefon (cel pentru pasagerii spate cica ar fi, ala din consola centrala - partea dreapta )..La acest S80 de care ma interesez eu de atata timp..lipseste..cum oare ar fi putut ''disparea'' de acolo?..Hmmm....Multam' anticipat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, pe langa rugamintea raspunderii la intrebarile de mai sus...va rog sa imi spuneti si ce sanse ar fi sa gasesc un receptor de telefon (cel pentru pasagerii spate cica ar fi, ala din consola centrala - partea dreapta )..La acest S80 de care ma interesez eu de atata timp..lipseste..cum oare ar fi putut ''disparea'' de acolo?..Hmmm....Multam' anticipat !

Vezi la Sandro sau IonutLup - colegi de forum !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sansele tind spre 0 in a face rost de un soft de 170cp pt model 2004.

O instalatie GPL pt 5 cilindrii este ~4000 lei si nu trebuie sa fie BRC . Exista si Lovato, Landi Renzo si astea numai cu litera L . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sansele tind spre 0 in a face rost de un soft de 170cp pt model 2004.

O instalatie GPL pt 5 cilindrii este ~4000 lei si nu trebuie sa fie BRC . Exista si Lovato, Landi Renzo si astea numai cu litera L . :D

Domnul Bogdan G, au mai cresut (intre timp) sansele de a face o ''remapare'' de la 140 hp la 170 hp pentru 2.4 i?

Cu multumiri !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au mai crescut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari din nou !

Inca sunt in studiul achizitionarii acelei masini S 80 2.4i 140 cai 181.500 Km an 2004.

Din ce am vazut:

- raportul capacitate/putere este, pana acum cel mai scazut la un motor mare pe benzina de generatie cat de cat noua; Se confirma, nu? Mai este si Mercedes E class cu motorul ala de 2.6 benzina 177 cai...putere mica, insa la Volvo zice ca daca te duci inspre plaja lui de cuplu (3.750-4.000 rpm), se simte ca ar trage....;

- tot vis-a-vis de punctul anterior, ar exista undeva in Romania sansa sa se faca remaparea aia la 170 cai? Reprezentanta, cineva? A nu se supara Bogdan G., nu vreau sa fac concurenta, da' daca el nu poate....

Merci frumos ! Drumuri bune !

Adica nu are harta, nu ca nu ar sti sa faca, a nu ma intelege gresit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now