BogdanG

Consum V70 2.4i 170 CP

79 posts in this topic

2 plinuri afara, Bucuresti - Tulcea - Braila - Bucuresti, medie de 11%. Asta zice la bord. Tras de ea, ce-i drept. Cu 2,5 Turbo benzina si 210 cai nici nu poti sa nu tragi de ea. Dieselul??? N-are nici o legatura, e cu totul altceva. Si daca ar consuma 20% tot merita  ;D ;D ;D Cel mai mult m-au deranjat politaii care m-au oprit de mai multe ori sa ma caute de arme decat consumul ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu fac consumul de vreo 3 ani la fiecare plin , de curiozitate, si la al meu V70XC 2001 4x4 200CP cu o turbina mica, zic unii , a iesit 10.3l% afara cu schiuri sus prin Austria, 90% autostrada cu 160 de obicei . Schiurile au adus un plus de 0.7l% De la Arad la Bucuresti a iesit 9.4l% mers mai incet, cu masina full , cred ca avea mai mult de 2.2 tone. In oras nu merg aproape niciodata,  doar ca sa ies din el , totusi am calculat  in Bucuresti la ora de trafic si a iesit 17.5l% iar mers piano 16l%.

In Romania cel mai putin am scos 7.7l% cu 120 constant,  masina goala , cauciucuri 2.6bar , fara frinari si depasiri aproape deloc, fara vint, fara AC , fara muzica, geamuri inchise. Alfel ajunge la 9l% usor.

Am mers cu un Matiz prin Bucuresti in aceleasi conditii grele si a iesit 9.8l% .

Acum citiva ani mi se parea mult, dar dupa ce am mai aflat si de la voi , sint multumit.

PS: Scrieti frate corect gramatical ca abia am reusit sa inteleg pina la sfirsit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad greselile gramaticale... Si nu cred ca depinde de acest lucru corectitudinea informatiei afisate... Cifrele sunt aceleasi ;)

Numai bine !

PS: V40 1.6 benzina, intre 12% si 13% mers exclusiv prin Bucuresti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost 2 sapt la schi in Austria. (cu sarcofagul deasupra 4 perechi schiuri+ 3 perechi clapari+porbagajul full). Consum pe autostrada la 160 km/h - 7.4. In tara consumul de 6.8

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la motorul D5 de 185cp consumul mediu e de 11 (localitate 90%) iar la drum lung pe autostrazi cam 8-9%

apropos de consum, voi ce presiune tineti in pneuri pt. un consum moderat? Eu incerc sa respect recomandarile constructorului...adica 3.0-3.2

Share this post


Link to post
Share on other sites

destul de interesant, motor de 2,4 litri si 11% in oras - iar Alex cu 1,6 - 12%...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un motor mic pe o caroserie grea oboseste repede :)

Vezi si exemplul Loganului, unde, chiar in fisa tehnica a masinii, cel cu 1,6 consuma mai putin decat cel cu 1,4. Si ma refer la ne-16v

Paradoxul poate fi chiar extins: Prin masuratoare proprie, la un test comparativ, la cateva urcari "sportive" pe drumul cotei, un 116i (seria 1 cu motor de 1,6) a consumat MAI MULT decat un 530i (seria 5 cu motor de 3 litri - E60, asta actual). Acelasi an, aceeasi generatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixu, era vb de 2.4 D5 adica diesel, ala este normal sa consume 11% urban, desi este o exagerare pt ca fabricantul spune 11,4  % urban. Mai departe celalalt care vorbea de 11% consum era in afara orasului, tot atat imi consuma si mie, eu am intre 10.7% si 11% consum extraurban afisat de computer iar realul cand fac plinul este cu 1L mai putin, deci consumul real este in jur de 10% extra-urban pt motorul de 2.4L pe caroseria V70N .

@muadDib astfel de teste au mai fost facute, este adevarat ca pe pista un M3 consuma mai putin decat un PRIUS dar totusi noi vorbim de consum pe drumuri normale nu pe pista, nu poti merge ca la raliu pe drumurile tarii.

Oricum concluzia mea este doar una singura, ca sa devin eficient trebuie sa-mi iau un TURBO,  benzina evident :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

este D5 deci diesel, corect. Am uitat in schimb sa precizez ca urban in cazul meu nu inseamna trafic ca in Buc. (am cam 3 semafoare de la un capat la altul :) ). Iar acel 11% e aratat de bord, n-am masurat eu niciodata...o sa incerc sa tin minte cand fac plinul...

LE. Bogdan, in fisa tehnica pe care o am eu fabricantul a dat 10.6 pt. consumul urban, 7.6 mixt....ceea ce nu am reusit niciodata :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib astfel de teste au mai fost facute, este adevarat ca pe pista un M3 consuma mai putin decat un PRIUS dar totusi noi vorbim de consum pe drumuri normale nu pe pista, nu poti merge ca la raliu pe drumurile tarii.

Bogdane, folosirea cuvantului "sportive" in postul meu anterior a fost un pic entuziasta... Au fost urcari oarecum normale, cei drept un pic alerte, nu cu puf pe acceleratie si folosirea curentilor ascendenti. Dar nici cu power drift in fiecare curba... :D

Oricum, imi mentin ideea ca un motor mic e mai pacatos la consum cand gafaie serios... Am avut o Vectra A de 1,6 si 75 CP, la care am schimbat motorul in 2.0 si 150 CP. Credeti-ma, asta din urma consuma mai putin. Si ma refer la consum si in oras, si in afara, si peste tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este perfect normal ce spui tu, o masina submotorizata consuma mult, dar oricum nu putem vorbii despre V70 ca ar fii o masina economica :D 

Eu as fii fost fericit cu un consum de 9% extern dar 10% inseamna ceva mai mult si nu pot spune ca am abuzat cu ACul sau cu pedala de acceleratie.

De asemenea as fii fost fericit daca aveam 250 CP sub capota si un consum de 10%, atunci era Ok, dar din pacate nu este asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mamaaaaaaaa ce consum aveti. 15-18 in oras???? WTF???

Iarna trasa urat de tot 11 in oras (motorina), iar vara mers linistit + aer nu sare de 7 (da' nu merg eu linistit...)

Media e undeva la 8.5 in oras si vede rosu in fiecare zi.

Pai daca-mi iau Hummer ce fac? 40 in oras??

Share this post


Link to post
Share on other sites

mamaaaaaaaa ce consum aveti. 15-18 in oras???? WTF???

Iarna trasa urat de tot 11 in oras (motorina), iar vara mers linistit + aer nu sare de 7 (da' nu merg eu linistit...)

Media e undeva la 8.5 in oras si vede rosu in fiecare zi.

Pai daca-mi iau Hummer ce fac? 40 in oras??

stii bine ca V40 are o anumita greutate,un anumit motor,dieselul poate sa consume si 5%,nu compara v40 cu v70,cum stai in v40,si cum stai in v70.fa o diferenta,comfortul se plateste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca-mi iau Hummer ce fac? 40 in oras??

Da! :D Mai bine nu iti iei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si sa nu comparam Bacaul cu Bucurestiul, in Bucuresti traficul este infernal iar consumul este deosebit din aceasta cauza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti dreptate. Nu stiu de ce comparati v40-ul ca eu am S40 si in carte scrie 1450 kg + tunul de bass si alte accesorii are lejer 1500kg + mine la volan.

Deci 1565 :D si mai e si cipata si ar trebui sa consume mai mult.

Confortul se plateste dar parca...prea scump

Iar legat de Bacau, nu e ca in Bucuresti dar e destul de aglomerat doar ca asa cum spuneai si tu Bogdan sunt si scurtaturi....chiar multe

Share this post


Link to post
Share on other sites

La vaporasul meu de 1840Kg masa proprie, D5, in oras intre 11% (mai rar cand e vacanta) si 12-14% (regulat) iar afara plecand de la 6,8 pana pe la 8,5 in functie de traseu si graba sau radare. Cu Thule pe masina si rulota legata, Romania-Norvegia-Romania am avut un pic peste 10%

@Bogdan

Audi Allroad cu motor 3,0TDI/233CP in oras 12-14l iar un drum pana in Germania 7,3l iar prin Germania 8,5l din cauza vitezei.

@Rokstat

Nu stiu ce motor ai 1.6 sau 2.0TDI dar ia verifica pozele de mai jos sa vezi consum cu 2.0HDI/136CP pe 307SW (acelasi motor de 2.0TDI de la Volvo), 1570Kg masina + 100 kg eu + 47 sotia + 25 kg copilul + bagaje pentru 2 saptamani la intoarcerea de la munte (Azuga), corect ca la vale dar oricum...

post-770-12877856250049_thumb.jpg

post-770-12877856253977_thumb.jpg

post-770-12877856258097_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am 2.0 si e cipat plus ca port 55  ;)

Ce ar trebui sa inteleg din pozele tale? 3.2 e media de consum??? mai mult ca sigur era instant in frana de motor

Share this post


Link to post
Share on other sites

E medie si este la vale, chiar si eu obtin un 6.8 de la Sinaia la Bucuresti, deci nici un secret aici :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am 2.0 si e cipat plus ca port 55  ;)

Ce ar trebui sa inteleg din pozele tale? 3.2 e media de consum??? mai mult ca sigur era instant in frana de motor

Si eu aveam CIP la masina la vremea aceea de la Doc/ 164CP/380Nm.

Daca vroiam sa ma dau in barci, asa cum presupui tu cu instant pe frana de motor, puneam cu 0,1l/100km  ;).

Este media asa cum am scris si este la vale (Azuga-Bucuresti) asa cum am spus eu si a sesizat si Bogdan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca voua va consuma atat...mie ar trebui sa mi se umple rezervorul mergand la vale.

Ce relevanta are cat consuma la vale??  Cred ca si un Hummer scoate 10 la vale.

Un drum Bacau-Brasov (f multe curbe + drum drept de la Tg Secuiesc) ar fi mult mai accurate  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha Ha Ha, pe drumul ala mi-a consumat 11% V70-ul, si nu cred ca am depasit 130km/h pe vreo portiune, ala nu este traseu economic, Sinaia-Bucuresti insa este un traseu super economic, 90km/h viteza de croaziera, peste 100 nu ai unde iar sub 70 iar nu ai unde, se merge in coloana toata distanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha Ha Ha, pe drumul ala mi-a consumat 11% V70-ul, si nu cred ca am depasit 130km/h pe vreo portiune, ala nu este traseu economic, Sinaia-Bucuresti insa este un traseu super economic, 90km/h viteza de croaziera, peste 100 nu ai unde iar sub 70 iar nu ai unde, se merge in coloana toata distanta.

Pai tocmai asta spuneam, pe un drum unde nu mergi "doar la vale".

11% in afara pt o masina a mare e ok...acum mai vii de acasa

dar 16-17 in oras tot e exagerat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

11% oricum a fost cel mai mare consum extra-urban pe care l-am obtinut vreodata cu V70ul si oricum eram 4 persoane in masina + bagaje.

Urban depinde mult de cat de blocat este orasul, daca este liber se poate obtine un 13% iar daca este blocat fara probleme se obtine un 16% .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now