Bogdan S

Becuri bord?

21 posts in this topic

Salut! Imi poate spune cineva ce tip de becuri se afla in ceasurile de bord la 850? Am unul care merge doar cand vrea el si daca tot trebuie sa desfac jumatate de bord ca sa ajung la "cluster" macar sa nu fie degeaba. Multumesc mult!

...sau o poza. Nici aceea n-ar strica. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ceva http://www.skandix.d...-v-3-w/1018352/ sunt 4 bucati. Sa cumperi de 3Watti si nu de 5...Cele cu 5 Watti sunt mai uzuale in schimb daca le montezi apare o diferenta enervanta de luminozitate intre bord si computerul de bord. Schimba si cele 2 becuri la computerul de bord (Volvo specifice) Asa arata http://www.skandix.de/de/fahrzeug-teile/elektrik/beleuchtung/leuchtmittel-instrumentenbeleuchtung-12-v-12-w/1021494/

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ceasuri as avea tandem-uri de LED. Si chiar ma "manca" sa vad cum ar iesi.

La computerul de bord, cred ca pun originale, tocmai ca sa evit lumina deranjanta. Mersi pentru raspunsul rapid!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ledurile s-ar putea sa ai surprize ca lumina sa nu fie repartizata uniform si vei avea lumina concentrata in jurul lor...Cunosc pe cineva care a trecut pe leduri si nu prea m-a convins rezultatul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de computerul de bord (unde se poate face si acolo un compromis, chiar daca nu-s decit 3-5 leduri/bec pentru ca nu incap fizic) restul iese foarte bine. Rabdare, pricepere si Led-uri de calitate. Se "alimenteaza" bordul scos de pe masina de nenumarate ori pina iese ceva frumos. La AC ai ceva mai mult de munca si la desfacutul butoanelor de la geamuri...

Oricum, e subiectiva chestia cu Led-urile in bord, unora le plac, unii prefera becurile clasice, altii vor alte nuante...etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu raman pe culoarea standard. Ceasurile mi se par foarte elegante cu scris alb si ace rosii. Voi posta poze cu rezultatul, daca iese cum trebuie. Daca nu, revenim la becuri. Oricum nu desfac ECC-ul si nici butoanele de la geamuri pana nu-mi convine 100% bordul. La plafoniere am schimbat deja si transforma noaptea in zi. Chiar imi place rezultatul.

post-3677-0-90377700-1381855821_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. eu am pus leduri albe in bord. problema este ca , cadranul este vopsit cu o tenta de albastru. culoarea obtinuta va fi un albastru spre alb. lumina este imprastiata bine daca pui leduri bune. caut in topicul cu 850-ul meu sa vad daca am pus poze cu bordul...oricum in pozeva parea ca nu lumineaza uniform, dar colegii de pe la intalniri iti pot confirma faptul ca se vede tot bordul luminat cum trebuie.

postul 96, ultima poza. asa arata la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-ar deranja prea tare. Am avut deja un 850 al unui italian la atelierul unde lucrez, si avea tot tenta aceea de albastru. De atunci am boala asta tinereasca. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intarziat putin cu update-ul, deoarece am tras si un nou furtun pentru manometrul turbo. Sunt destul de multumit de rezultat. Contrar asteptarilor mele, nu deranjeaza nici noaptea.

post-3677-0-21456900-1382095941_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

f frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce Led-uri ai folosit, pune o poza, poate mai e cineva interesat - daca doresti, bineinteles.

Bravo, ti-a iesit frumos.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trebuit sa scot din nou cluster-ul, dar la cate informatii mi-au furnizat membrii acestui forum, sincer, nu-mi pare rau.

Acestea sunt tandem-urile. Sunt comandate de la LedGarage. Am luat un set destul de mare si nu mai stiu exact cat costa, ceva de genul 7 lei/buc.

Inca o mica precizare. Multumita domnului Scutaru, care mi-a furnizat link-ul, am comandat si inlocuit rotita de kilometraj. Cine are nevoie de aceeasi reparatie in zona de vest si are drum prin Arad, sa ma contacteze. Il ajut cu toata placerea.

post-3677-0-09062600-1382273921_thumb.jp

post-3677-0-75534000-1382273924_thumb.jp

post-3677-0-80241300-1382273928_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam ciudate Led-urile, adica nu au flux luminos pe 360 grade, care sa reflecte in prismele de plastic din bord...si totusi se vad bine.

Eu am pus cele din poza atasata.

post-96-0-57326700-1382289057_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil faptul ca au forma rectangulara si, fiind scurte, stau mai departe de prisme. N-am avut sperante prea mari, cand le-am pus. Erau destinate ca rezerve pentru cele de la nr de inmatriculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry nu am verificat daca accesul la poze este si fara login.

Aici pozele

post-5223-0-48032200-1382338820_thumb.jp

post-5223-0-29232800-1382338821_thumb.jp

post-5223-0-00291300-1382338822_thumb.jp

post-5223-0-63607800-1382338822_thumb.jp

post-5223-0-29218800-1382338823_thumb.jp

post-5223-0-92489600-1382338823_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu. Stii cit costa si de unde cumpar ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alte modele nu exista? Tot cel standard ar merge cel mai bine. (ex aproximativ de la un 960).

Oricum, stema cu elanul este o imbunatatire foarte draguta!

post-3677-0-78728500-1382373060_thumb.jp

Edited by Bogdan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piesa este un unicat si a costat 133€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci o sa-l comand pe cel din Suedia. Ca sa mai ies din rutina :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now