mariusdaniel

Anvelope de iarna pe 15" pentru S40/V40 (1996-2004)

64 posts in this topic

Am deschis acest topic nou (in forumul dedicat) pentru a vedea ce anvelope de iarna folositi sau recomandati voi, posesorii de S40/V40 (1996-2004).

Fac documentare de vreo doua saptamani si cand gasesc marca buna, nu e indicele de viteza potrivit, ori cel de incarcare, ma rog, sau cand totul e bine, atunci nu au anvelopele pe stoc si imi spun sa mai astept, dar e deja vremea lor...chestii din astea.

Incep cu o intrebare : are cineva ContiWinterContact TS 850 195/60 r15 88H ? Daca da, cat de multumiti sunteti de ele?

De asemenea ce stiti de Michelin ALPIN A4 195/60 R15 88H?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu strict de modelul pe care l-ai mentionat, dar de Michelin Alpin am numai vorbe bune: la celalat volvo pe care l-am avut (avea tractiune spate) foloseam numai aceasta marca iarna (cu mult timp inainte sa se legifereze obligativitatea folosirii anvelopelor de iarna) si nu m-au dezamagit niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, de ce nu folosesti topicul deschis de Adi? Acolo nu se putea intreba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, de ce nu folosesti topicul deschis de Adi? Acolo nu se putea intreba?

Pentru ca am mai folosit un topic, dar cum nu era pentru S40 / V40 (1996-2004), raspunsurile nu erau tocmai la obiect. Ma refer nu atat la o anumita marca de anvelope, cat strict la dimensiunea de 15".

Astfel, am constatat ca e foarte greu sa gasesti anvelope performante pentru dimensiunea de 15 inch. Acesta e motivul si pentru care m-am tot agitat in primavara sa trec (vara) pe 16 inch. Si bine am facut, pentru dimensiunea respectiva fiind mult mai multe oferte, chiar daca sunt mai scumpe.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul de fata nu exista pe piata nimic mai bun decat ContiWinterContact TS 850, o spun absolut toate testele care s-au facut. Daca mai are vre-o importanta si le-a luat un coleg si e f multumit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei anvelope performante? Te duci la raliu pe gheata si zapada? Orice anvelopa de iarna isi face treaba pe zapada si nu exista una cu care sa nu derapezi pe gheata (chiar daca ai tepi)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc si pe 15",dar nu dimensiunea ceruta de Volvo :D .De exemplu la 195 65 r15,sunt foarte multe oferte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu ai dreptate partial doar. E diferenta de la cer la pamant intre anvelopele low cost si cele performante. Eu am pe o masina nankang-uri chinezesti, si pe alta goodyear ultragrip 8... nici nu se compara pe gheata si zapada. Cand e uscat si soare se poate spune ca se apropie.

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2012_winterreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=147067&SourcePageId=31821

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2011_Winterreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId=87119&SourcePageId=31821

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2013_winterreifen_test_225_45_r17.aspx?ComponentId=185957&SourcePageId=31821

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei anvelope performante? Te duci la raliu pe gheata si zapada? Orice anvelopa de iarna isi face treaba pe zapada si nu exista una cu care sa nu derapezi pe gheata (chiar daca ai tepi)!

Sigur ca vreau anvelope performante. Chiar daca nu fac raliu pe gheata si nici macar pe asfalt uscat. Performanta pentru mine, inseamna siguranta in primul rând.

Draga AnduG, daca ai raspunsuri la obiect (precizat extrem de clar in titlu) as aprecia mai mult decat aceste mici off-topicuri.

Andu ai dreptate partial doar. E diferenta de la cer la pamant intre anvelopele low cost si cele performante. Eu am pe o masina nankang-uri chinezesti, si pe alta goodyear ultragrip 8... nici nu se compara pe gheata si zapada. Cand e uscat si soare se poate spune ca se apropie.

http://www.adac.de/i...rcePageId=31821

http://www.adac.de/i...rcePageId=31821

http://www.adac.de/i...rcePageId=31821

Danke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresesti, performanta nu inseamna siguranta! Daca tot vrei unele, super performante, personal ti-as recomanda michelin x-ice. Sunt destul de piperate la pret, dar sunt formidabile. Trec a-3-a iarna cu ele si se prezinta exceptional!

http://www.michelinman.com/tire-selector/category/winter/x-ice/tire-details

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresesti, performanta nu inseamna siguranta!

...

http://www.michelinm...ce/tire-details

Dar ce inseamna pentru tine performanta la niste cauciucuri de iarna?

Eu consider ca siguranta e totul atunci cand te confrunti cu drumuri inzapezite sau inghetate. Ori tocmai asta iti ofera o anvelopa performanta. In primul rând.

Oricum, am intrat pe cauciucuridirect. com si am vazut despre ce e vorba. Pretul nu ma sperie deloc, dimpotriva, ma incita. Doar ca incerc sa inteleg daca chiar sunt mai bune decat decat ContiWinterContact TS 850 195/60 R15 88H ( pentru ce imi trebuie mie, desigur). Nu am gasit teste sau review-uri cu aceasta anvelopa. Te cred pe tine, si banuiesc ca sunt foarte bune. Le iau in considerare si iti multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michelin Alpin 4 cred ca sunt cele mai bune anvelope de iarna (parerea mea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Daca tot vrei unele, super performante, personal ti-as recomanda michelin x-ice. Sunt destul de piperate la pret, dar sunt formidabile. Trec a-3-a iarna cu ele si se prezinta exceptional!

http://www.michelinm...ce/tire-details

Se pare ca X-Ice nu sunt pentru Europa, sau cel putin nu se gasesc la noi, conform site-ului Michelin. In acest caz, probabil ca cele mai bune Michelin care se pot gasi pentru diametrul de 15 inch sunt A4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pirelli Scorpion Ice&Snow sunt foarte bune .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am NOKIAN ! Dupa 4 sezoane sunt aproape ca noi, in conditii de naveta (150 km/zi) Totusi, ar trebui schimbate! Nu mai am siguranta cu ele. Si ma gandeam la cei care cumpara second-hand, pe principiul "au carne pe ele". Bani aruncati! Cauciucurile de iarna nu mai dau randament atunci cand treci de 10-15000 km ( chiar daca au profilul foarte adanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol moment, erau anvelope bune .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am luat anul trecut pe v (e drept ca pe 16 )

hankook winter cept evo

au fost 500 lei buc cu montaj

sunt multumit de ele

vad ca este si pe 195/50r15:

http://www.vreau-anvelope.ro/produse/anvelope/hankook/138032/195_50r15_82h_winter_i_cept_evo_w310_4pr_ms_hankook_e__c_____72.html

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am NOKIAN ! Dupa 4 sezoane sunt aproape ca noi, in conditii de naveta (150 km/zi) Totusi, ar trebui schimbate! Nu mai am siguranta cu ele. Si ma gandeam la cei care cumpara second-hand, pe principiul "au carne pe ele". Bani aruncati! Cauciucurile de iarna nu mai dau randament atunci cand treci de 10-15000 km ( chiar daca au profilul foarte adanc)

Prietene, eu nu am inteles nimic din ce ai scris aici. Arata cauciucurile ca noi dar nu te simti in siguranta cu ele si cauciucurile nu mai dau randament dupa 10-15000. Asta inseamna ca in fiecare an trebuie sa cumparam cauciucuri noi de iarna, ca na... sa dea randament ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai citi ATENT, ai afla ca omul a mers 4 SEZOANE cu ele (adica 4 ANI).

150km/zi x 5 zile = 750km/saptamana. x 4 = 3000km/luna

Sa zicem "purtate" 3 luni/an - 9000km/an.

Aici nu prea mai imi ies nici mie calculele... :smile:

Ah da, daca cele 4 sezoane sunt primavara, vara, toamna, iarna, atunci da, sunt de-acord ca's bune de gunoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit atent dar nu-mi dadea la calcule plus ca arata ca noi dar totusi nu mai sunt bune. Acum am inteles :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost foarte nemultumit de Nokian WR, dupa 3 ani erau opinci iar aderenta nu aveau ca un UltraGrip sau Ice&Snow .

@Marius, pe 15" nu ai multe de ales iar conform ultimelor teste TS850 este cea mai buna anvelopa ceea ce probabil ca stiai si tu, eu nu inteleg insa rostul acestui topic pt ca TS850 a aparut in 2012, adica anvelope relativ noi asa ca nu inteleg intrebarea, are cineva TS850 sau Alpin A4 ? Tu chiar crezi ca ADAC-ul face teste de dragul de a face teste ? Daca ADAC spune ca TS850 este cel mai bun cauciuc de iarna inseamna ca asa este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene, eu nu am inteles nimic din ce ai scris aici. Arata cauciucurile ca noi dar nu te simti in siguranta cu ele si cauciucurile nu mai dau randament dupa 10-15000. Asta inseamna ca in fiecare an trebuie sa cumparam cauciucuri noi de iarna, ca na... sa dea randament ?

Prietene, eu nu am inteles nimic din ce ai scris aici. Arata cauciucurile ca noi dar nu te simti in siguranta cu ele si cauciucurile nu mai dau randament dupa 10-15000. Asta inseamna ca in fiecare an trebuie sa cumparam cauciucuri noi de iarna, ca na... sa dea randament ?

Ai inteles perfect! Totodata, a fost un avertisment pentru cei care cumpara second hand !!!!!
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios ? Daca luam dinastea SH facem bube la gura ?

Am cumparat anvelope noi care aveau 3 ani vechime, chiar crezi ca sunt mai bune decat unele SH de un an vechime ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now